Tabliczka rysunkowa i atrybuty tekstowe w AutoCAD cz.3

We wcześniejszym tutorialu wstawiliśmy atrybuty tekstowe do tabliczki rysunkowej. Atrybuty tekstowe w swoim zamyśle są bezpośrednio powiązane z blokami, dlatego aby je wykorzystać, muszą one być zawarte w definicji danego bloku. W tym tutorialu zajmiemy się właśnie wykorzystaniem atrybutów bloku.

Atrybuty bloku

Rozpoczynamy od sprawdzenia dwóch ważnych zmiennych związanych z atrybutami bloku. Pierwszą z nich jest ATTREQ – ustawiamy jej wartość na 1, po to aby AutoCAD zawsze pytał o atrybuty tekstowe podczas wstawiania bloku. Drugą zmienną jest ATTDIA, której wartość należy ustawić na 1. Dzięki temu pytania o atrybuty będą wyświetlane w osobnym oknie.

Przechodzimy do sedna. Z tabliczki rysunkowej oraz wcześniej wpisanych “luźnych” atrybutów tekstowych wykonujemy BLOK. W momencie zamiany wybranych obiektów na blok, zostanie wyświetlone okno z pytaniem o atrybuty tekstowe, które zawarte są w nowo utworzonym bloku. Teraz bez przeszkód możemy wypełnić naszą tabliczkę rysunkową danymi. Możemy również zarządzać wszystkimi atrybutami zawartymi w blokach na naszym rysunku (polecenie MENATR) oraz modyfikować je. Zachęcam do obejrzenia całego filmu.

Jeżeli spodobał Ci się ten tutorial to polajkuj go, podziel się nim ze znajomymi lub dodaj swój komentarz. Jeżeli Ci się nie podobał to napisz w komentarzu co Ci nie odpowiada.

Wszystkie tutoriale zawarte są na stronie: Kurs AutoCAD

A koszulki znajdziecie TUTAJ :-)

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a