strony z plikami stl

Najlepsze strony z plikami STL i modelami do druku 3D

Strony z modelami do druku 3D to portale udostępniające szerokiemu gronu odbiorców pliki przesyłane przez ich użytkowników. Najpopularniejsze z nich zawierają ponadmilionowe bazy z wielu kategorii – od nieskomplikowanych i niewymagających w druku 3d elementów do projektów o znacznie wyższym poziomie zaawansowania.

Witryny zawierające projekty STL, a także płatne i darmowe modele przeznaczone do druku 3D (o samym druku 3D piszę w osobnym artykule: druk 3D wszystko co musisz wiedzieć) stanowią ułatwienie dla każdego – zarówno dla amatorów w dziedzinie druku 3D, jak i osób z dłuższym stażem. Jednak zanim zarejestrujesz się na jakiejś z nich, zwróć uwagę na to, co proponują, aby móc wybrać najlepszą dla siebie ofertę. W poniższym artykule prezentujemy 6 stron cechujących się największymi zasobami modeli 3D do druku.

Nawet dla doświadczonego drukarza 3D posiadającego własne źródła, mogą stać się skupiskiem cennych plików. Pomagają zaoszczędzić czas na poszukiwaniu nowych modeli do druku 3D oraz budżet, kiedy korzystamy z tych udostępnianych bezpłatnie.

Thingiverse

Thingiverse zdecydowanie zasługuje na pierwsze miejsce na naszej liście. Ta społeczność zaawansowanych oraz początkujących projektantów kreujących, odkrywających i udostępniających rzeczy do druku 3D jest swoistym skarbcem, w którym znajdziemy ponad 1.9 mln plików STL. Spotkamy tam twórców, którzy oferują bezpłatne pliki STL jakie można pobrać w rozmaitych stopniach złożoności i kategoriach.

W marcu 2020 roku serwis należący do MarkerBot Industries, znanego producenta drukarek 3D Replicator and Method dla korzyści użytkowników został poddany całościowej przebudowie.

CGTrader

Z kolei CGTrader jest rynkiem przeznaczonym do kupna oraz sprzedaży projektów 3D bez ograniczeń wyłącznie dla plików CAD. Marka występuje z propozycją bezpłatnych plików, które użytkownik może pobrać do wykorzystania w celu produkcji na dowolnej drukarce 3D – wystarczy otworzyć darmowe konto na CGTraderze, a warto to zrobić, gdyż oferuje on około 229 000 modeli przeznaczonych do druku 3D z ponad miliona wszystkich dostępnych modeli 3D.

Cults3D

To kolejny rynek plików do druku 3D oraz prężnie rozwijająca się społeczność. Strona obsługuje trzy języki – angielski, hiszpański i francuski, daje też możliwość zatrudnienia projektanta bezpośrednio od Cults.

Witryna oferuje ponad 170 000 modeli drukarek 3D. Znajdziemy tam również starannie wybrane kolekcje bazujące na najsłynniejszych markach świata, jak m.in. GoPro, hacki IKEA, części Lego czy akcesoria do dronów. Użytkownicy mogą nieustannie śledzić cenionych przez siebie projektantów i otrzymywać aktualizacje zaraz po opublikowaniu przez nich nowych prac.

MyMiniFactory

Na tej stronie znajdziemy około 129 000 plików przeznaczonych do druku 3D skierowanych głównie w stronę kultury geeków i gier. Ze względu na powiązania z iMakr, MyMiniFactory oferuje zarówno płatne, jak i bezpłatne pliki przeznaczone dla drukarek 3D. Wszystkie zostały zaprojektowane przez profesjonalistów i objęte gwarancją przetestowania ich jakości przed udostępnieniem użytkownikom.

W 2018 roku witryna udostępniła ofertę sklepu Premium, w ramach której istnieje możliwość promocji swojej pracy i zarabiania na niej. Ponadto MyMiniFactory regularnie stawia wyzwania projektantom 3D oraz gromadzi szeroką paletę darmowych plików STL Scan the World z motywem dziedzictwa kulturowego.

PinShape

Według założycieli strony, Pinshape jest rynkiem 3D “łączącym twórców i projektantów” oraz dającym możliwość pobrania darmowych plików STL w ponad 67 000 projektów. Działają pod postacią platformy, której celem jest umożliwienie kupna i sprzedaży wysokojakościowych modeli drukarek 3D. Znajdziesz tam również bezpłatne pliki STL do miniatur, sprzętu AGD, dzieł sztuki, gadżetów, zabawek, gier, ludzi czy stworzeń.

GrabCAD Library

Ideą GrabCAD Library jest z kolei “pomoc inżynierom mechanikom w szybszym tworzeniu wspaniałych produktów”. Narzędzia oferowane przez stronę umożliwiają jej użytkownikom współpracę podczas opracowywania projektów. Poza bezpłatnymi plikami STL, wszystkie korzystające z niej osoby otrzymują bezpłatne oprogramowanie GrabCAD Workbench do drukowania 3D, umożliwiające synchronizację i śledzenie wszystkich wersji plików stworzonych przez zespół oraz profesjonalną usługę drukowania 3D GrabCAD Print.

Należy jednak wspomnieć, że witryna jest przydatna, jeśli zależy nam przede wszystkim na bardziej złożonych elementach od projektantów i inżynierów. Nie znajdziemy tam zbyt szerokiego wyboru codziennych materiałów do wydruku.

Chcesz więcej?

Obecnie wiele osób, obok używania repozytoriów decyduje się na samodzielne przygotowywanie modeli 3D. Jeśli do nich należysz, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kursów modelowania 3D Fusion 360 i pod druk 3D. Dwa kursy online przeznaczone są dla osób początkujących w dziedzinie modelowania 3D, pragnących nauczyć się modelowania 3D w CAD i pod druk 3D, uporządkować swoją wiedzę, uczyć się w oparciu o praktykę, a także poznać program Fusion 360.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

biodruk 3d skaffosys paweł ślusarczyk

Biodruk 3D i SKAFFOSYS – rozmowa z Pawłem Ślusarczykiem – 3DPODCAST #1

Polska wkracza w nową erę druku 3D… właściwie to biodruku 3D. Ten jakże ciekawy i …

Jeden komentarz

  1. Świetny wpis, jestem zachwycona tym jak działają drukarki 3D, jest to na prawdę ciekawa sprawa. W ogóle jestem pod wrażeniem jakie nowoczesne technologie mamy obecnie na rynku. Przykładowo niedawno szukałam nowego rtv – telewizora i byłam zaskoczona wyborem tylu modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ