AutoCAD czy AutoCAD LT

AutoCAD czy AutoCAD LT? Co wybrać?

AutoCAD to potężne narzędzie, zawierające masę funkcji. Można w nim wykonać nie tylko rysunki 2D ale także modele 3D czy rysunki parametryczne. Ale co jeżeli nie potrzebujemy w AutoCADzie modelowania 3D, bo mamy inny i lepszy software do tego lub w ogóle się tym nie zajmujemy? Co jeśli nie potrzebujemy super zaawansowanych narzędzi, a skupiamy się wyłącznie na rysunku 2D? Warto wtedy zastanowić się nad AutoCAD LT.

AutoCAD LT – mniejszy brat AutoCADa

AutoCAD LT to uproszczona wersja “pełnego” AutoCAD dla użytkowników i firm, które skupiają się na rysunku 2D. Wersja LT debiutował w 1993 roku czyli 11 lat po pierwszej edycji pełnego AutoCADa (1982 rok) i był dedykowany dla użytkowników o mniejszych wymaganiach co do programu CAD oraz w zdecydowanie niższej cenie. Podobnie wtedy jak i teraz program znajduje zastosowanie w architekturze, projektowaniu mechanicznym, projektach eklektycznych oraz wielu innych branżach przemysłu inżynieryjnego. Numeracja obu programów jest taka sama np. AutoCAD LT 2024 oraz AutoCAD 2024

AutoCAD LT oraz AutoCAD – różnice

W skrócie: AutoCAD LT nastawiony jest na rysunek 2D oraz tworzenie dokumentacji płaskiej. Z kolei AutoCAD, oprócz rysowania 2D, pozwala dodatkowo tworzyć modele 3D i rendery.

Poniżej przedstawiam najważniejsze funkcjonalności oraz dostępność tych funkcjonalności w obu programach.

Funkcjonalność

AutoCAD

AutoCAD LT

Rysowanie 2D
Wymiarowanie, teksty, tabele oraz inne opisy na rysunku itd.
Możliwość dostosowania wstążki i palet
Obsługa PDF
Zliczanie obiektów i bloków
Obsługa AutoLISP
Inteligentne wstawianie bloków
Modelowanie 3D
Rendering – materiały, oświetlenie
Wyodrębnianie danych do tabel
Standardy CAD
Wiązania parametryczne
Narzędzia Express Tools
Rejestrator operacji

Istotną zmianą wprowadzoną od AutoCAD LT 2024 jest możliwość uruchamiania programów LISP. Przed tą wersją było to niemożliwe. Otwiera to furtkę na nowe możliwości oraz może przyciągnąć klientów zainteresowanych wykorzystaniem automatyzacji pracy jakie dają programy LISP. Jeśli potrzebujesz przyspieszyć pracę za pomocą dedykowanych lispów napisz do nas: kontakt.

Ceny AutoCAD oraz wersji LT

Nie trudno się domyślić, że cena pełnej wersji jest wyższa niż wersji LT. Koszt pomiędzy wersjami może różnić się nawet 4,5-krotnie na korzyść LT. Ceny oprogramowania są wyliczane na bazie kursu Euro i są one czasowo zmienne (mowa tu o subskrypcji na rok czy 3 lata). Jeśli potrzebujesz zakupić program napisz do mnie na: kontakt@techtutor.pl a ja przygotuję dla Ciebie ofertę na zakup.

Szkolenia

W przypadku szkolenia Kurs AutoCAD Podstawy nie ma większego znaczenia, której wersji użyjesz. Oba oprogramowania oferują ogromną ilość poleceń dla rysunku 2D, warstw, tekstów czy drukowania. Wygląd interfejsów jest identyczny.

Nakładki i dodatkowe narzędzia

Warto też nadmienić, że wersja okrojona LT nie przewiduje dostępu do specjalistycznych narzędzi (dodatków, które instaluje się osobno do klasycznego AutoCADa) czyli AutoCAD Mechanical, Architecture, Electrical itd. (instalowane są jako odrębne programy). O tych dodatkach wykonałem kilka filmów na kanale YouTube (np. dot. Electrical’a: https://www.youtube.com/watch?v=WOBKbOcRaEM)

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

jak podzielić linię w AutoCAD

Jak podzielić linię w AutoCAD na krótsze odcinki?

Czy jest jakiś sposób aby podzielić linię, która istnieje już na rysunku w AutoCADzie? Okazuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a