Główna » 3DPODCAST » Dom z drukarki 3D – rozmowa z Rafałem Perzem z Rebuild – 3DPODCAST #2

Dom z drukarki 3D – rozmowa z Rafałem Perzem z Rebuild – 3DPODCAST #2

Dom z drukarki 3D to jeden z tematów często podchwytywanych przez mainstream’owe media. Sama idea zakłada wykorzystanie specjalnej drukarki 3D, dzięki której można nakładać beton – warstwa po warstwie. W Polsce istnieje jeden startup – Rebuild – który zajmuje się właśnie tym zagadnieniem. Co istotne pozyskali już pierwsze fundusze VC i obecnie rozwijają swój produkt – drukarkę 3D, która będzie zdolna wytwarzać domy w technologii przyrostowej. Udało mi się porozmawiać z jednym z założycieli Rebuild, Rafałem Perzem na 3DPODCAST. Nagranie audio można znaleźć tutaj:

W tym odcinku dowiesz się:

 • Co to jest 3DCP
 • Jak powstał Rebuild
 • Jak wygląda drukarka 3D do druku domów
 • Czym się drukuje w budownictwie
 • Jakie wyzwania stawia technologia 3DCP – dom z drukarki 3d
 • Jakie cechy musi mieć pasta do druku 3D
 • Jakie są oszczędności w stosunku do klasycznych metod
 • Co niesie przyszłość dla Rebuild

Dostęp do podcastu

3DPODCAST udostępniony został na wielu platformach:

 • Na stronie internetowej techtutor.pl: LINK
 • YouTube – proszę Cię o subskrypcję: LINK
 • Spreaker: LINK
 • Spotify: LINK

Dom z drukarki 3D – wyzwania

O ile sama koncepcja druku 3D domów nie jest skomplikowana, tak wejście w detale i istotne szczegóły jest już wyzwaniem. Oprócz masywnej, wielometrowej konstrukcji drukarki 3D, na pierwszy plan wchodzą specjalne pasty, dzięki którym drukuje się kolejne warstwy. Wytworzenie past to długotrwały proces – w tej nowej niszy trzeba metodą prób i błędów przygotowywać odpowiednie mieszanki. Co bardzo ciekawe, mieszanki powstają na bazie ogólnodostępnych materiałów, co oznacza, że koszty materiału do druku 3D w technologii 3DCP (3D Construction/Concrete Printing) nie powinny być zawrotnie wysokie.

Wyzwaniem podczas przygotowywania mieszanek jest otrzymanie odpowiedniej konsystencji. Pasta nie może być zbyt zbita, ponieważ stanowiłoby to problem dla pompy do poprawnego ekstrudowania materiału. Z drugiej jednak strony materiał nie może być zbyt płynny, bo zaraz po naniesieniu rozlałby się i nie dało by się utworzyć warstwy. W Rebuild udaje się pokonać obie trudności. Niedługo dom z drukarki 3D stanie… się faktem, ponieważ firma już teraz zapowiada udostępnienie tzw. show room’u – niewielkiego domu wydrukowanego na ich drukarce.

Maszyna

W przypadku drukarki 3D w branży budowlanej istnieje kilka podejść w stosunku do konstrukcji samej maszyny. Rafał Perz z Rebuild podczas rozmowy wymienił 2 główne warianty

 • specjalną suwnicę, dzięki której można drukować bardzo długie budynki (można drukować w jednej z osi bez ograniczeń – uzależnia to jedynie długość dostawionych szyn)
 • rozwiązanie dźwigowe z karetką na ramieniu żurawia (ewentualnie ramie robotyczne)

Team startupu Rebuild posiada również zgłoszenia patentowe. Ktoś mógłby zapytać “po co?” ale odpowiedz znajduje się w szczegółach. Nikt na świecie nie potrafi wykonać wydruku 3D z betonu ALE ze zbrojeniem. Zbrojony beton to pewien wymóg w budownictwie, dlatego Rebuild posiada rozwiązanie do zbrojenia takiego wydruku. Co ciekawe polski startup pracuje również nad rozwiązaniem do tworzenia szalunku czyli podpory. Dom z drukarki 3D w wykonaniu Rebuild ma być wykonany kompleksowo i bezpiecznie, dlatego firma zgłasza kolejne patenty.

druk 3d domów

Dom z drukarki 3D – oszczędności w stosunku do klasycznych metod (?)

Docelowo technologia 3DCP ma generować oszczędności, a wydrukowanie domu ma stanowić jedynie połowę (do 80%) obecnej ceny budowy. Na czym mają być generowane oszczędności? Przede wszystkim na automatyzacji procesów oraz zmniejszeniu ilości personelu – zadania dotychczas wykonywane przez człowieka ma wykonać drukarka. W przypadku gdy dom z drukarki 3D ma mieć skomplikowane kształty, to okazuje się, że w grę wchodzi również oszczędność czasu podczas korzystania z technologii 3DCP.

Przyszłość

Rebuild pozyskał już fundusze w ramach Venture capital na kwotę 900 tys. złotych i obecnie skupia się na działaniach R&D. Opracowują mieszanki do drukowania, ulepszają konstrukcję, zgłaszają patenty na unikalne na skalę światową rozwiązania oraz są zaangażowani w kwestie legislacyjne. Rozmowy z kolejnymi inwestorami trwają a ja osobiście trzymam kciuki za ten nowy i innowacyjny startup. Polska ma sporo zasług w branży klasycznego druku 3D ale teraz kolej na dom z drukarki 3D wykonanej przez Polaków.

Podobał Ci się ten artykuł? Zostaw komentarz i podzieli się nim na Facebooku.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

AutoCAD wymagania sprzętowe

AutoCAD – wymagania sprzętowe

Wymagania sprzętowe dla programu AutoCAD zmieniały się na przestrzeni czasu. Jeszcze 10 lat temu do …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a