leczenie łokcia tenisisty

Leczenie łokcia tenisisty

Wiele informacji na temat leczenia łokcia tenisisty można znaleźć w sieci, a co za tym idzie, wiele opinii i przekonań co do skuteczności tej czy innej metody. Ilość kuracji leczniczych jest bardzo duża i nie ma jednej konkretnej oraz sprawdzonej metody na leczenie każdego “łokcia”. Literatura podaje około 40 metod leczenia, natomiast żadna z nich nie jest w 100% skuteczna. Leczenie łokcia tenisisty musi być dostosowane do pacjenta.

Leczenie łokcia tenisisty

Najczęstszym krokiem w walce z bólem jaki wiąże się z łokciem tenisisty są miejscowe zastrzyki przeciwbólowe. Wykorzystuje się tutaj kortykosteroidy, które blokują ból i pozwalają na normalne funkcjonowanie. Dodam, że ból łokcia może być tak duży, że utrzymanie pilota od telewizora staje się nie lada wyzwaniem.

Leczenie łokcia tenisisty może być przeprowadzane innym metodami:

  • akupunktura, która według badań naukowych przynosi skutek leczniczy;
  • terapia laserowa, która w świetle najnowszych badań nie przynosi efektów;
  • terapia ultradźwiękowa;
  • elektrostymulacja przezskórna;
  • ESWT – terapia wykorzystująca falę uderzeniową (Extracorporeal Shock Wave Therapy)

Zaleca się również typową fizjoterapię łokcia, dzięki której wzmocnimy mięśnie prostowników nadgarstka.

Zapobieganie

Mimo, że pacjent ma do wyboru wiele terapii leczniczych, to jednak najlepszym wyjściem jest prewencja. O technice backhandowej pisałem we wcześniejszym wpisie związanym z łokciem tenisisty. Należy pamiętać, że techniczne odbijanie piłki może zmniejszyć ryzyko urazu.

Ważnym elementem, który może nas ochronić przed kontuzją jest sama rakieta – rama oraz naciąg. Zastanówmy się na odpowiednim doborem.

Rama rakiety

Aby zapobiec wygenerowaniu dużej energii podczas kontaktu rakiety z piłką (która może uszkodzić przyczepy w obrębie łokcia, a konkretniej nadkłykcia bocznego kości ramiennej), należy dobrać ramę o małej sztywności. Pamiętajmy, że jeżeli rama rakiety jest bardziej sztywna, tym lepiej będzie przenosić energię uderzenia na nadgarstek i łokieć, co w tym przypadku jest niepożądane. Swego czasu zauważyłem na rynku rakietę Dunlop Absorber ze specjalnym wstawkami z tworzywa sztucznego, które były łącznikami głowy rakiety oraz rączki. Dzięki tym (prawdopodobnie polimerowym) wstawkom, sztywność rakiety była zmniejszona. Chciałbym również dodać, że wraz ze zmniejszeniem sztywności ramy zmniejszają się kontrola podczas uderzeń oraz siła uderzenia.

Naciąg

Jeżeli gustujemy w dużej sile naciągu i gramy backhand jednoręczny, to teraz powinniśmy zweryfikować nasze przyzwyczajenia z uwagi na możliwość powstania kontuzji łokcia. Podobnie jak w przypadku ramy, tak w kwestii naciągu powinniśmy dobrać zmniejszoną siłę naciągu. Dzięki temu naciąg będzie się w większym stopniu odkształcał oraz pochłonie większą ilość energii uderzenia.

Leczenie łokcia tenisisty to długi proces. Badania wykazują jednak, że uraz może ustąpić już po 1 roku (w skrajnych przypadkach do 5 lat) – i jak twierdzą badacze proces ten nie jest zależny od jakiekolwiek metody leczenia. Dodatkowo z analizy literatury wynika, że granie w tenisa ze specjalnymi opaskami na ramię nie uchroni przed powstaniem łokcia tenisisty. Opaska może być przydatna podczas okresu rehabilitacji samego łokcia.

Powyższe rady i sugestie nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem (leczenie łokcia tenisisty) należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Jeden komentarz

  1. Można rozwinąć wątek o polecane rakiety osobiście polecam Volkl V-feel bardzo dobrze tłumią drgania co podczas gry mocno ogranicza obciążenie na stawy.
    Dostępne na Volkltennis.pl, Protenis.com.pl i zawsze jakieś wyłapać można na olx :D, jednak warto przetestować przed zakupem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Kurs Fusion Zaawansowany w promocji!
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a