AutoCAD FAQ

Pytania i odpowiedzi – FAQ

Rozpoczynając naukę różnego rodzaju oprogramowania, bardzo często spotykamy się z problemami, których rozwiązanie jest “na wyciągnięcie ręki” – jedynie my posiadamy zbyt małą wiedzę żeby sprawnie  rozwiązać problem. W tym dziale FAQ znajdziesz proste odpowiedzi na pytania, które nurtują osoby niezaznajomione w pełni z funkcjonalnościami AutoCAD’a. Zachęcam do zapoznanie się dodatkowo z przydatnymi KURSAMI oraz KSIĄŻKAMI do nauki.

1. Dlaczego zniknęło mi okno i linia poleceń w AutoCAD?

Możliwe, że podczas pracy nacisnąłeś przypadkowo kombinację klawiszy, którą wyłączyła linię poleceń.

Odpowiedź: Zastosuj kombinację klawiszy Ctrl+9 albo wpisz polecenie z klawiatury: _COMMANDLINE. Możesz również nacisnąć domyślny klawisz F2 aby wyświetlić okno tekstowe AutoCAD.

2. Dlaczego nie mogę rysować linii dokładnie od końca/środka innej linii?

Odpowiedź: Prawdopodobnie wina leży w wyłączonym trybie lokalizacji – OSNAP (komenda: _OSNAP). Skrót klawiaturowy to domyślnie F3. Po wpisaniu odpowiedniej komendy zaznacz odpowiedni tryb lokalizacji względem obiektu.

3. Dlaczego AutoCAD przycina się (nie działa płynnie) podczas rysowania?

Odpowiedź: Sprawdź czy włączone jest przyspieszenie sprzętowe. Z menu aplikacji należy wybrać Opcje->System->Ustawienia wydajności->Dostrajanie ręczne, a następnie zaznaczyć opcję Uaktywnij przyspieszenie sprzętowe. Można to zrobić szybciej klikając odpowiednią ikonę prawym klawiszem myszy i wybierając odpowiednie ustawienie:

przyspieszenie sprzętowe - AutoCAD FAQ

4. Dlaczego po wybraniu wielu elementów nie mogę dodać następnych do kolekcji za pomocą kliknięcia?

Odpowiedź: Rozwiń menu aplikacji i znajdź: Opcje->Wybór i odznacz “Naciśnij Shift, aby dodać do wybranych“. Możesz zainteresować się dodatkowo zmienną PICKADD.

5. Dlaczego nie widzę ikony układu współrzędnych w obszarze roboczym?

Odpowiedź: Wpisz polecenie LUWSYMB, a następnie wpisz T (Tak) i kliknij Enter.

6. Dlaczego narysowane obiekty, takie jak łuki czy okręgi stają się “kanciaste”?

Odpowiedź: W takim przypadku można zastosować odświeżanie rzutni poprzez obliczanie współrzędnych każdego obiektu na ekranie. Poleceniem stosowanym w tej sytuacji może być: REGEN.

7. Kiedy chcę zapisać albo otworzyć rysunek nie wyświetla mi się okno dialogowe. Jak to zmienić?

Odpowiedź: Za wyświetlanie okien dialogowych – do np. wyboru plików – odpowiada zmienna FILEDIA. Wpisz w linii poleceń FILEDIA, naciśnij Enter i zmień wartość na 1.

8. Dlaczego kursor nie przesuwa się gładko po ekranie tylko “skacze”?

Odpowiedź: Przyczyną może być włączony tryb skok. Aby wyłączyć ten tryb wciśnij domyślny klawisz F9.

9. Dlaczego odwrócił mi się kierunek kręcenia kółkiem myszy podczas powiększania i pomniejszania obrazu?

Odpowiedź: Zmianie uległa zmienna ZOOMWHEEL. Aby ją zmienić wpisz w linii poleceń ZOOMWHEEL, kliknij Enter i wybierz wartość 0 albo 1 w zależności od Twoich preferencji zoomowania.

10. Dlaczego mój kursor jest pochylony?

Odpowiedź: Zmienna SNAPANG – zmiana wartości na 0 powinna rozwiązać temat.

11. Dlaczego nie wyświetla mi się okno dialogowe po wybraniu polecenia SZYK? Mogę to zrobić jedynie z linii poleceń… (AutoCAD 2012+)

Odpowiedź: W AutoCAD 2012 opcja SZYKU z wyświetleniem okna dialogowego została usunięta. Jednak po protestach użytkowników, Autodesk dodał w Service Pack 1 polecenie, dzięki któremu będziemy mogli używać szyku wraz ze standardowym oknem dialogowym znanym z wcześniejszych wersji (od 2011 w dół). Rozwiązaniem tego problemu jest instalacja AutoCAD 2012 Service Pack 1  oraz wykorzystywanie polecenia _ARRAYCLASSIC – pamiętaj jednak, że najpierw musisz zainstalować serwis paka!

12. Dlaczego nie mogę narysować okręgu wpisanego w trójkąt – opcja styczny, styczny, styczny?

Odpowiedź: Problem ten pojawił się w AutoCAD 2016 z polską nakładką językową. Do momentu wydania aktualizacji programu przez Autodesk, mogą pojawić się problemy w korzystaniu z opcji styczny, styczny, styczny dla polecenia OKRĄG (01.07.2015 – brak dostępnej aktualizacji dla tego problemu). Tutaj przeczytasz o szczegółach dotyczących problemu z AutoCAD >>

Spodobał Ci się dział FAQ? Jeżeli poszukujesz większej ilości informacji to zobacz kurs AutoCAD na techtutor.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z pracą w AutoCADzie. Dodatkowo możesz kliknąć poniższe przyciski aby przejść do kanału YouTube lub na fanpage na Facebooku. Możesz również zostawić komentarz dotyczący działu FAQ, który w miarę napływania nowych pytań będzie roziwjany!

YouTubeFacebook

5 komentarzy

 1. Witam, mam problem w autocadzie 2016. Przy rysowaniu prostej, kiedy chcę ją narysować w punkcie np. przecięcia czy załamania linii, to prosta odskakuje od tego punkty i zmienia kąt.
  Nie wiem dlaczego tak się dzieje?
  Z góry dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam

 2. Witajcie, Jak włączyć w autocad 2015 wprowadzenia dynamiczne?
  Czy jak ta funkcja się nazywa podczas rysowania np prostokąta, wpisuje długość -> TAB ->wpisuje szerokość.
  Nie mam tego okienka przy kursorze do wpisania wymiaru.
  Jak to włączyć?

 3. Autocad 2009 – w pliku już jest ok 200 arkuszy. Menadżer zestawu arkuszy po wskazaniu lokalizacji pliku informuje o braku układów w zestawie arkuszy. Ma to związek z ilością układów w pliku? Jak było ok 160 układów to jeszcze poprawnie dało się utworzyć zestaw arkuszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a