Intensywny kurs AutoCAD-a: Recenzja

Intensywny kurs AutoCAD to nowa odsłona materiałów szkoleniowych dotyczących AutoCAD na platformie strefakursow.pl. Dokładniej rzecz biorąc jest to seria kursów: Stopień I oraz Stopień II po których przerobieniu powinniśmy zdobyć komplet umiejętności oraz swobodę korzystania z programu AutoCAD 2017. Czego zatem możemy się spodziewać po tym kursie? W dalszej części postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Czas

Sumaryczny czas trwania obu z serii kursów to 9,5 godziny (stopień I – 5 godzin, stopień II- 4,5 godziny). W porównaniu z popularnym kursem AutoCAD 2012 Esencja jest to o 3,5 godziny dłuższy materiał. W kursie Intensywnym (obu stopniach) każda lekcja trwa od około 4 minut do maksymalnie 12 minut. Liczba filmów w obu kursach to 86. Wszystkie materiały wideo dotyczą projektowania 2D i nie znajdziemy w nich odniesień do narzędzi modelowania 3D .

Wiedza praktyczna – Stopień I

Kurs zawiera sporą dawkę wiedzy praktycznej. Oprócz suchego omówienia poleceń rysowania obiektów, autor kursu często odnosi się do zastosowania technik rysunkowych w codziennej pracy użytkownika programu. Dla przykładu można tutaj wymienić rysowanie prostokątów w kontekście przenoszenia mapy do programu AutoCAD, wykorzystanie splajnów do odwzorowania warstwic czy użycie prostych do narysowania profilu terenu. W wielu przypadkach autor pokazuje działanie różnych poleceń oraz funkcji AutoCAD-a na gotowym projekcie (rzut piętra budynku) co pozwala na praktyczne wykorzystanie np. obwiedni do obliczenia pola powierzchni pomieszczenia.

Sprawa ma się podobnie w przypadku omawiania jakże ważnych poleceń modyfikujących obiekty. Tutaj działanie każdego z poleceń pokazywane jest na przykładzie umeblowania pokoju, rysunku technicznego śruby, przekrojów belek czy mapach terenu.

Wiedza praktyczna – Stopień II

Drugi stopień Intensywnego kursu AutoCAD nie odbiega pod kątem wiedzy praktycznej od poziomu I. Tutaj autor przedstawia wykorzystanie warstw na bardziej złożonym rysunku technicznym tulei czy też kreskowania na przekroju fundamentu. Oznacza to że w stopniu II Intensywnego kursu AutoCAD wiedza praktyczna przekazywana jest na projektach bardziej skomplikowanych i zaawansowanych ale również urozmaiconych, gdyż nie mamy styczności jedynie z projektami mechanicznymi ale także budowlanymi. Autor zwraca również uwagę na praktyczne udogodnienia stosowane w najnowszych wersjach AutoCAD np. o tworzeniu wymiarowania wielu typów za pomocą jednego polecenia (od wersji 2016).

Dodatki

Kursy zawierają dwa istotne elementy podczas nauki: gotowe przykłady i rysunki DWG oraz testy sprawdzające wiedzę z każdego modułu. Dzięki dostępowi do plików rysunkowych, na których operuje autor, mamy możliwość krok po kroku wdrażać to co przedstawia lektor. Jest to bardzo istotne dla osób zaczynających naukę AutoCAD-a, ponieważ samodzielne stworzenie warunków do przetestowania polecenia np. z działu modyfikacji obiektów, mogłoby je przerosnąć. Co więcej pliki te zawierają gotowe projekty architektoniczne takie jak rzut piętra, budowlane – przekrój fundamentów, mechaniczne – śruby oraz wiele innych.

Miłym prezentem zawartym wewnątrz paczki materiałów do ściągnięcia jest tzw. Cheet Sheet zawierający zestaw poleceń, które można wydrukować i trzymać na stanowisku pracy.

Drugim wspomnianym dodatkiem są testy. Co ciekawe, poprawne wykonanie testów wymusza otworzenie przygotowanych przez autora plików rysunkowych oraz wykonanie na nich odpowiednich operacji w celu odpowiedzi na pytanie testowe. Zatem przejście testów “na sucho” jest niemożliwe – kursant musi pracować z programem aby zdać egzaminy. Praktyka czyni mistrza :)

Treści

W tym paragrafie odniosę się stricte do zawartości stopnia I i stopnia II, ponieważ według mnie oba kursy należy traktować komplementarnie pod kątem treści. Stopień I zawiera lekcje dotyczące pracy z interfejsem oraz ustawieniami rysunku. Później przechodzimy do rysowania wszystkich ważnych obiektów oraz do modułu z lekcjami prezentującymi polecenia modyfikujące obiekty. I Stopień kończymy na module Precyzyjne rysowanie , gdzie nieco dowiemy się o wprowadzaniu dynamicznym, trybie orto czy trybach lokalizacji. Stopień II rozpoczynamy od nauki warstw. Później dowiemy się o różnych sposobach wykonywania kreskowań oraz wypełnień, pracy z tekstem oraz tabelami, wymiarowaniem i na końcu przygotowaniem układów oraz wydrukiem dokumentacji.

O ile nie mam zastrzeżeń do głosu lektora lub do sposobu nagrania (wszystko jest na najwyższym poziomie) to mam zastrzeżenia do tematów. Przede wszystkim jest to brak omówienia podstaw tworzenia bloków. Drugą rzeczą to prawie całkowite pominięcie tworzenia szyków (20 sekundowy pokaz podczas omawiania polecenia KOPIUJ). W moim odczuciu szyki (nie tylko liniowe) powinny znaleźć się w stopniu I Intensywnego kursu AutoCAD-a.

Treści przekazywane są w odpowiednim tempie, ale dla osób które chcą przyspieszyć odtwarzanie filmów i zarazem skrócić czas nauki, odtwarzacz wideo na platformie strefakursow.pl ma funkcję przyspieszenia (Shift + strzałka w prawo). Analogicznie działa zwolnienie odtwarzania. Osobiście bardzo często korzystam z funkcji i przyspieszam odtwarzanie  ze współczynnikiem x1,5.

Podsumowanie – Intensywny kurs AutoCAD

Stopnie I oraz II Intensywnego kursu AutoCADa bez wątpienia zawierają masę treści oraz wiedzy praktycznej związanej z zastosowaniem programu w różnych branżach. Kurs prowadzony jest na najnowszej wersji AutoCAD. Dzięki temu kursanci mogą uczyć się na nowym interfejsie, który został wprowadzony od wersji 2015. Mimo uwag zawartych w poprzednim akapicie, sądzę że Intensywny kurs AutoCAD od Strefy Kursów to najciekawsza pozycja – dla osób początkujących i dopiero poznających możliwości programu – z dostępnych na polskim rynku kursów online.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

AutoCAD wymagania sprzętowe

AutoCAD – wymagania sprzętowe

Wymagania sprzętowe dla programu AutoCAD zmieniały się na przestrzeni czasu. Jeszcze 10 lat temu do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a