Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na parametryczności – praktycznie wszystkie modelery 3D do zastosowań inżynierskich opierają się o tego typu projektowanie (Inventor czy SolidWorks). Co dość istotne, AutoCAD nie był w zamyśle oprogramowaniem do projektowania parametrycznego – dopiero w wersji AutoCAD 2010 wprowadzono tą funkcjonalność.

Projektowanie parametryczne – podstawy

Zacznijmy od podstawowych wiadomości. Projektowanie parametryczne polega na definiowaniu elementów na rysunku za pomocą więzów, które można nazwać zestawem matematycznych i geometrycznych zasad. Więzy dzielimy na:

  • wymiarowe, czyli określające długości, odległości, kąty, promienie itp. danego elementu względem innego
  • geometryczne, czyli określające stosunek geometryczny pomiędzy elementami

Mówiąc bardziej technicznie: za pomocą więzów będziemy odbierać stopnie swobody danemu elementowi. Przykładowo możemy nadać linii taki więzy, które uniemożliwią jej obrót na płaszczyźnie – to jest właśnie odbieranie stopni swobody (a zatem odbieranie możliwości ruchu).

Jakie zalety niesie projektowanie parametryczne? Jeżeli rysujemy skomplikowaną geometrię, którą później musimy modyfikować, zmieniać lub upraszczać to okazuje się, że ręczna zmiana i manipulacja elementami może okazać się monotonna i konsumować dużo czasu. Jeżeli jednak jest to projekt parametryczny to zmiany geometrii wprowadzamy za pomocą zmian parametrów. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli mielibyśmy zmienić długość linii, to standardowo wykorzystalibyśmy krzyż nitkowy, kliknęli na jeden z końców linii i wydłużyli poprzez wpisanie nowej wartości długości lub przyrostu. W nowym ujęciu wykorzystamy parametr związany z wymiarem tego obiektu i po prostu nadamy mu nową wartość, aby zmienić długość elementu. Parametry mogą być tak ze sobą związane, aby wpływać na inne (na przykład wtedy gdy chcemy zachować proporcje wymiarów).

Więzy geometryczne

W AutoCAD zamiast sformułowania więzy używa się pojęcia wiązania. Dzięki więzom geometrycznym będziemy mogli z łatwością powiązać jeden element względem drugiego. Przykładem może być wiązanie pionowe, które nałożone na linię będzie powodowało, że linia będzie zawsze pionowa tj. zgodna z osią Y układu współrzędnych w AutoCAD. Analogicznie można nałożyć wiązanie poziome. Więcej o aspektach dowiesz się oglądając film na górze tej strony.

projektowanie parametryczne - pionowe

Więzy wymiarowe

Więzy wymiarowe to nic innego jak parametry określające fizyczne wymiary elementu, takie jak długość, promień itp. Więzami wymiarowymi można łączyć pary elementów tak, aby biegły zawsze pod zadanym kątem do siebie. W przypadku więzów wymiarowych fizyczna zmiana długości elementu może odbywać się za pomocą zmiany parametru.

więzy wymiarowe - projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne to dość szeroki i bardziej skomplikowany temat. Jeżeli interesują Cię zaawansowane funkcje AutoCADa – wliczając w to nie tylko projektowanie parametryczne ale także bloki dynamiczne, obsługa dodatku ExpressTools i wiele innych to zapraszam Cie na Kurs AutoCAD Zaawansowane Narzędzia. Wszystkie szczegóły znajdziesz klikając w ten link: AutoCAD Zaawansowane Narzędzia.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

jak podzielić linię w AutoCAD

Jak podzielić linię w AutoCAD na krótsze odcinki?

Czy jest jakiś sposób aby podzielić linię, która istnieje już na rysunku w AutoCADzie? Okazuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a