jak podzielić linię w AutoCAD

Jak podzielić linię w AutoCAD na krótsze odcinki?

Czy jest jakiś sposób aby podzielić linię, która istnieje już na rysunku w AutoCADzie? Okazuje się, że nie będzie potrzebne wykorzystanie zaawansowanych funkcji programu a sama operacja zamknie się w jednym poleceniu.

Jak podzielić linię?

Przede wszystkim, musimy zastanowić się jak podzielić linię. W pierwszym podejściu możemy zastanowić się na jakiej długość odcinki chcemy pociąć obiekt. Jeżeli chcemy mieć dwa odcinki, każdy mający długość 500 jednostek to w pierwszej kolejności musimy zmodyfikować linię tak, aby miała długość 1000 jednostek – można to zrobić np. za pomocą uchwytów końca linii.

Chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjach AutoCADa i potrzebujesz solidnej dawki wiedzy? Zobacz ten kurs: Kurs AutoCAD Podstawy

W drugim wypadku nie ma konieczności podziału linii na odcinki konkretnej długość. Zadaniem jest przedzielenie dowolnej linii na 14 odcinków o tej samej długości. W pierwszym i drugim wypadku głównym poleceniem jest PODZIEL (divide). To polecenie znajdziesz w panelu Rysuj po rozwinięciu grupy poleceń Punkt.

polecenie podziel
Lokalizacja polecenia na wstążce

Po wybraniu tego polecenia należy wskazać odpowiednią linię. Zapis z linii poleceń będzie wyglądał tak:

Polecenie: _divide
Wybierz obiekt do podziału:
Podaj liczbę segmentów lub [Blok]: 14

Co bardzo istotne to to, że polecenie utworzy punkty równomiernie rozmieszczone na naszej linii (cala linia będzie dla nas widoczna). Aby wykorzystać punkty na linii w Trybach lokalizacji musi był włączony “Punkt”. Ustaw zmienną pdmode na 2 a otrzymasz widok jak poniżej.

linia
Linia z metauchwytami
jak podzielić linię
Punkty na linii, które dzielą ją na 14 równych odcinków

Wykorzystując te punkty, możesz podzielić linię innymi obiektami (Zobacz do zapisu linii poleceń powyżej. Zamiast punktów mogą być to bloki istniejące w pliku rysunku).

punkty

Inna możliwość – _measure

Istnieje jeszcze sposób na podzielenie linii, tak aby punkty na niej rozmieszczone znalazły się w określonych odległościach od siebie. Oczywiście niesie to ze sobą fakt, że ostatni punkt będzie (najprawdopodobniej) oddalony od końca linii inaczej niż reszta (zakładając że długość linii nie jest wielokrotnością odległości punktów). Do tego celu można użyć polecenie _measure.

_measure
W tym wypadku punkty rozmieszczone są na dowolnej linii w odległości 50 od siebie. Odległość ostatniego punktu do końca linii jest mniejsza niż 50.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł i nauczyłeś się czegoś nowego, to daj nam znać w komentarzu. Twoi znajomi mogą również potrzebować tej informacji – możesz przekazać im link do tego artykułu w mailu lub udostępnić na Facebooku.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Jeden komentarz

  1. To, co Pan zrobił, to nie jest podzielenie linii, tylko wstawienie punktów w miejscach, gdzie kończyłyby (z naciskiem na “by”) się kolejne odcinki tej samej długości.
    Aby podzielić linię np. na dwie (jeden obiekt typu linia na dwa obiekty typu linia, bez zmiany kształtu) należy użyć instrukcji “Modyfikuj -> Przerwij” (_break). Na pytanie “określ drugi punkt przerwania [Pierwszy]” wybieramy “p” a następnie dwukrotnie wskazujemy ten sam punkt, w którym będziemy rozdzielać naszą linię.
    Jeśli wybierzemy tylko “drugi” punkt, to tym pierwszym staje się połowa odcinka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a