Tabliczka rysunkowa i atrybuty tekstowe w AutoCAD cz.4

To jest ostatni film z serii, w której omawiam atrybuty tekstowe w AutoCAD -zie. Zajmiemy się teraz wstawieniem naszego bloku tabliczki rysunkowej wraz z atrybutami do obszaru Papieru, czyli “miejsca” dedykowanego do wykonania ostatecznej kompozycji arkusza z rysunkiem.

Atrybuty tekstowe w AutoCAD – obszar Papieru

Właściwie wstawienie bloku w obszarze Papieru nie różni się niczym od wstawiania bloku w obszarze Modelu. W obszarze Papieru wykonałem wcześniej ramkę odsuniętą od brzegu papieru o 5 jednostek. Należy również pamiętać o punkcie bazowym wstawianego bloku – u nas tabliczka rysunkowa ma ustawiony punkt bazowy w prawym dolnym rogu. Dzięki temu łatwo wstawimy ją w prawy dolny róg ramki rysunku w obszarze Papieru.

Atrybuty tekstowe w AutoCAD, a w szczególności atrybuty odnoszące się do zmiennych (u nas daty) mogą być oznaczone szarym polem. Te szare pole nie zostanie wydrukowane, ale jeżeli chcemy, to możemy wyłączyć jego wyświetlanie za pomocą zmiennej FIELDDISPLAY.

Blok tabliczki z atrybutami możemy wykorzystać również w innych plikach rysunkowych. Zapraszam do obejrzenia tego tutoriala, aby dowiedzieć się jak tego dokonać.

Jeżeli spodobał Ci się ten tutorial to polajkuj go, podziel się nim ze znajomymi lub dodaj swój komentarz.

Wszystkie tutoriale zawarte są na stronie: Kurs AutoCAD

A koszulki, o których mowa na końcu, znajdziecie TUTAJ :-)

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

2 komentarze

  1. witam ciekawe filmy proszę o info czy można zautomatyzować dodawanie kolejnych wierszy w przypadku gdy mamy większą liczbę projektantów i sprawdzających. nie tworząc przy tym kilku wersji tabelek. najczęściej mam 3 wiersze sprawdzający, projektant i opracowujący czasem dochodzi projektant i sprawdzający innej branży. czy takie dodanie kolejnych wierszy można zautomatyzować.???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a