Tabliczka rysunkowa i atrybuty tekstowe w AutoCAD cz.1

Przedstawiam pierwszy z czterech filmów, które stanowią część kursu AutoCAD-a na techtutor.pl. Powyższy tutorial to zaledwie wstęp do bardzo ciekawego zagadnienia jakim są atrybuty tekstowe bloków. Aby dobrze pokazać możliwości jaki niesie ze sobą użytkowanie atrybutów w rysunkach, postanowiłem omówić ten temat jednocześnie ze sposobem wykonania tabliczki rysunkowej. Tabliczka rysunkowa to nieodzowny element dokumentacji technicznej, a wzór który przedstawiłem w filmie można wykorzystać podczas wykonywania rysunków wykonawczych i złożeniowych – w tym drugim trzeba dodać zestawienie, ale po obejrzeniu tych filmów nie powinniście mieć z tym problemu.

Tabliczka rysunkowa

Rozpoczynamy od narysowania prostokąta 185×55 na odpowiedniej warstwie. Następnie z wykorzystaniem śledzenia lokalizacji oraz poleceń LINIA i ODSUŃ wykonujemy wiersze tabliczki rysunkowej. Analogicznie wykonujemy kolumny tabliczki, i usuwamy zbędne linie poleceniem UTNIJ. Ostatnim etapem jest wykonanie nagłówków we wzorze tabliczki. Nagłówki są elementem stałym i niezmiennym dlatego można je wykonać za pomocą tekstu (użyłem tekstu wielowierszowego). Wysokość czcionki użytej w tym przykładzie to 2.5. Tabliczka rysunkowa została przedstawiona na poniższym rysunku:

tabliczka rysunkowa zarys

Napisy w kolorze czerwonym to nagłówki tabliczki, natomiast napisy w kolorze niebieskim to atrybuty tekstowe. W następnym filmie przedstawię w jaki sposób można wstawić atrybuty oraz jak wykonać blok tabliczki ze wspomnianymi atrybutami.

Wszystkie tutoriale zawarte są na stronie: Kurs AutoCAD

A koszulki znajdziecie TUTAJ :-)

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a