autocad 2014 pl

AutoCAD 2014 PL – recenzja biblii AutoCAD

Doczekaliśmy się. Od wielu lat Andrzej Pikoń przekazuje nam podstawową wiedzę o AutoCAD-zie przez swoje “Pierwsze kroki. W tym roku Wydawnictwo Helion oraz Pan Pikoń zdecydowali się zaprezentować nam swoją nową biblię najsłynniejszego programu CAD – “AutoCAD 2014 PL”.

“AutoCAD 2014 PL” to w rzeczy samej potężny tom zawierający prawie 1000 stron. Każdy z rozdziałów jest obficie ilustrowany, by każdy użytkownik programu – początkujący lub zaawansowany – szybko zrozumiał zasadę działania omawianego polecenia. Na uwagę zasługuje dopracowany układ graficzny podręcznika, który w klarowny sposób prezentuje zgromadzoną w nim wiedzę. Cały materiał podzielony jest na części, rozdziały i podrozdziały oraz sekcje. Bardzo ważna sekcja „Uwag” do danego zagadnienia jest szczegółowo wypunktowana. Dzięki temu, czytelnik może dotrzeć do najważniejszych informacji zdecydowanie szybciej i łatwo dostrzec szczegóły przedstawianego tematu.

Podręcznik zawiera ogromną dawkę wiedzy. Czytelnik w pierwszej kolejności dowiaduje się o interfejsie oraz sposobie rozmieszczenia jego składowych, o tworzeniu nowego rysunku oraz o podstawowych poleceniach, które pozwalają na narysowanie pierwszych kresek.

Następna część książki “AutoCAD 2014 PL” jest poświęcona pożytecznym narzędziom. Tę stawkę otwierają… warstwy, czyli kluczowa technika dla każdego kreślarza AutoCAD. Na kolejnych stronach, Czytelnik zostaje wprowadzony w świat bloków oraz bloków dynamicznych AutoCAD-a, a później kreskowania.

Trzecia część książki omawia szeroko kwestię wydruku rysunków, która przysparza wielu osobom ogromne problemy. Tu Czytelnik zostaje wprowadzony w świat prawidłowych technik wykonywania dokumentacji technicznej oraz pracy na rzutniach, które pozwalają nie tylko na efektywne zarządzanie całym drukowanym rysunkiem, ale przede wszystkim na poprawne rozmieszczenie drukowanych elementów danego rysunku w przestrzeni papieru.

W kolejnych rozdziałach “AutoCAD 2014 PL” Czytelnik zdobywa wiedzę o sposobach wymiarowania obiektów na rysunku, o stylach wymiarowania oraz o modelowaniu w przestrzeni trójwymiarowej.

Ostatnia część przeznaczona jest dla zaawansowanego użytkownika programu AutoCAD. W tych rozdziałach czytelnik poznaje sposoby wprowadzania odnośników do rysunków, czy wstawiania map bitowych. Istotnym zagadnieniem poruszonym w tym fragmencie podręcznika jest rysunek parametryczny, który pozwala na szybką modyfikację rysunków za pomocą edycji samych wymiarów lub innych właściwości geometrycznych elementów rysunku.

Pozycja “AutoCAD 2014 PL” kierowana jest do użytkowników programu na różnym poziomie zaawansowania, dlatego zarówno początkujący, jak i zaawansowany kreślarz AutoCAD znajdzie tutaj coś dla siebie.  To, co może podobać się podczas lektury dwóch pierwszych części książki, to logicznie ułożone rozdziały, które krok po kroku wprowadzają w świat programu. Bardzo dobrym ruchem było przedstawienie warstw zaraz po podstawowych wiadomościach, bo w gruncie rzeczy warstwy są niezbędne do tego, aby poprawnie oraz efektywnie wykonywać dokumentację techniczną. Dzięki takiej hierarchizacji poruszanych tematów, początkujący użytkownik dowie się szybciej o kluczowych opcjach programu.

Nie zabraknie jednak kilku słów konstruktywnej krytyki. W celu zachowanie logiki i spójności uporządkowania rozdziałów książki, warto, by informacje o wymiarowaniu znalazły się przed częścią związaną z wydrukiem, ponieważ użytkownik najpierw wymiaruje, a dopiero później drukuje swój projekt. W “AutoCAD 2014 PL” ta kolejność jest jednak odwrócona.

Podsumowując, książka “AutoCAD 2014 PL” to świetna lektura nie tylko dla maniaków AutoCAD-a, ale też dla osób ambitnych, które chcą dowiedzieć się jak najwięcej o tym narzędziu. W moim odczuciu, wiedza w podręczniku jest znakomicie skompresowana, dzięki czemu Czytelnik poznaje całe spektrum możliwości programu, a dodatkowo doskonały sposób przekazywania informacji przez Autora, osobom pełnym chęci do pracy pomoże bez przeszkód osiągnąć zamierzony cel.

AutoCAD 2014 PL

Książkę można nabyć na stronie: helion.pl

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

AutoCAD 2011 PL. Pierwsze kroki

AutoCAD 2011 PL – Pierwsze kroki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a