Tabliczka rysunkowa i atrybuty tekstowe w AutoCAD cz.2

We wcześniejszym filmie przedstawiłem sposób na narysowanie prostej tabliczki rysunkowej. Dziś do przygotowanej tabliczki wprowadzimy atrybuty tekstowe, które ułatwią nam zarządzie wszystkimi napisami zebranymi wewnątrz tabliczki (a dokładniej BLOKU tabliczki, o czym dowiecie się w części 3 filmu o tabliczce i atrybutach).

Atrybuty tekstowe

W odpowiednie pola wewnątrz tabliczki rysunkowej wstawiono atrybuty tekstowe. W tym celu można wykorzystać Zdefiniuj atrybuty w panelu Atrybuty w zakładce Wstaw. Taki sam efekt osiągniemy wpisując polecenie ATRDEF. Rozpoczynamy od wpisania etykiety atrybutu oraz monitu. Etykieta danego atrybutu pojawi się zaraz po jego wstawieniu do naszego rysunku. Monit to informacje, która będzie wyświetlana podczas wstawiania bloku z atrybutami (o tym w następnych częściach filmu). Atrybuty umożliwiają nam wstawianie wielu ważnych informacji. W tym filmie przedstawiono sposób na wprowadzenie pola, które będzie wyświetlało aktualną datę (tę datę można zapisać w praktycznie dowolnym formacie). Dzięki atrybutom będziemy mogli łatwo zarządzać informacjami o:

  • osobach, które kreśliły, sprawdziły lub zatwierdziły daną dokumentację techniczną;
  • podziałkach rysunkowych;
  • uczelniach lub instytucjach, do których należy projekt;
  • numerach rysunków itd.

Podczas definiowania atrybutów możemy nadać im wartość domyślną, czyli taką, która zostanie automatycznie wprowadzona podczas wstawiania bloku z atrybutami – te zagadnienie omawiam w części 3, na którą już teraz zapraszam :)

Jeżeli spodobał Ci się ten tutorial to polajkuj go, podziel się nim ze znajomymi lub dodaj swój komentarz. Jeżeli Ci się nie podobał to napisz w komentarzu co Ci nie odpowiada.

Wszystkie tutoriale zawarte są na stronie: Kurs AutoCAD

A koszulki znajdziecie TUTAJ :-)

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a