ZwCAD + Aplikacje LISP = konkurencja dla AutoCADa

ZwCAD vs AutoCAD
ZwCAD vs AutoCAD

ZwCAD + czy AutoCAD? W ostatnim artykule podałem sposób na szybkie projektowanie w programach CAD  przy wykorzystaniu nakładek LISP. Aplikacji LISP są również obsługiwane przez program ZwCAD +, oprogramowanie stworzone przez chińskich programistów. Czyżby nadeszła era ZwCAD ‘a? Wszystko wskazuje na to, że AutoCAD doczekał się godnego konkurenta. Czy przetrwa natarcie chińskiego producenta oprogramowania ZwSoft?

Trudne początki ZwCAD ‘a

ZwCAD do roku 2012 był programem dobrym i tylko dobrym, przystępną alternatywą AutoCADa. Biura projektowe przechodząc na oprogramowanie chińskiego producenta ZwSoft musiały się liczyć niestety z wieloma problemami jak chociażby “rozsypującymi” się liniami wymiarowymi na rysunkach wykonanych w innym oprogramowaniu. Jednak istotnym wyznacznikiem była niska cena, dlatego też ZwCAD z roku na rok stawał się coraz bardziej popularny.

Zmiana na “+”

Po wprowadzeniu na rynek wersji ZwCAD + można było zauważyć duży powiew świeżości. Nagle na rynku pojawił się program, który współpracuje w pełni z plikami dwg AutoCADa. Dodatkowo ZwCAD+ został uzbrojony w polecenie pole, umożliwiające tworzenie dynamicznych opisów. ZwCAD + nadal ma problem z blokami dynamicznymi, gdyż nie umożliwia ich tworzenia. Moim zdaniem nie stanowi to dużej bariery, gdyż można swobodnie pracować na blokach wykonanych wcześniej.  Porównując poprzednie wersje ZwCADa z nową odsłoną ZwCAD + firma ZwSoft zrobiła poważny krok na przód na drodze rywalizacji z amerykańskim gigantem. Bardzo ciekawą funkcją, której nie wprowadzono dotychczas w żadnym programie CAD, jest możliwość tworzenia  notatek głosowych w modelu, które ułatwiają zaznaczanie rewizji- poprawek na rysunku.

AutoCAD czy ZwCAD + ?

Z uwagi na duże podobieństwa w układzie pasków narzędzi, paska właściwości i całej szaty graficznej, na pierwszy rzut oka oba programy są do siebie bardzo podobne. Nie interfejs jest tutaj jednak najważniejszy, a funkcjonalność (liczba funkcji) i przede wszystkim  kompatybilność z plikami dwg. ZwCAD+ posiada mniej funkcji, natomiast nie jest to bardzo odczuwane, gdyż posiada wg mnie funkcje najbardziej potrzebne, które pozwolą na wydajne rysowanie.  Ponieważ każdy projektant korzysta z plików przesłanych przez innego branżystę, bardzo istotną cechą programu ZwCAD + jest jego kompatybilność- w pełni współpracuje z plikami dwg i dxf wykonanymi w innych programach CAD, również plików wykonanych w AutoCADzie . Nieodłącznym czynnikiem porównawczym jest również cena. Za ZwCADa w wersji Professional umożliwiającej m.in. rysowanie w 3D należy zapłacić około 10-krotnie mniej niż za AutoCADa. Który program wybrać ? Wybór należy do Ciebie.

Nakładki LISP

Bez względu na to na jaki program się zdecydujesz (czy jest to AutoCAD, ZwCAD+, lub inny program CAD) każdy użytkownik powinien dążyć do najbardziej efektywnego wykorzystania programu. W tym celu zachęcam do korzystania z aplikacji i nakładek LISP  do wspomagania projektowania, dzięki którym zwiększyłem szybkość rysowania w programach CAD 2- krotnie w ciągu tygodnia. Koniecznie zobacz mój artykuł na temat superszybkiej metody rysowania w CADzie.

Kompendium wiedzy o LISP

Zobacz również:

rysowanie w programach cad

Superszybka metoda rysowania w programach CAD

Jak zwiększyć szybkość rysowania w programach CAD o 30% w kilka dni? W artykule postaram …

Jeden komentarz

  1. zwcad ha ha już dawno wycofany bo kradną na potęgę. Wybaczył bym im to cdyby nie fakt ze opinie o zwcadzie mam jedną. Nie kupujcie tego programu jeśli chcecie spokojnie spać i mieć projekty na czas. Zresztą cała ta otoczka wokół nich to tylko propaganda widać to chociażby po innych wpisach użytkowników tych prawdziwych a nie pracowników . Format 2013 to czyte kłamstwo po kupnie clasika miałem bardzo nieprzyjemną sytuacje bo zwcad zjadł mi częś z projektu bo tak naprawde miał problem z formatem 2013.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a