Superszybka metoda rysowania w programach CAD

Jak zwiększyć szybkość rysowania w programach CAD o 30% w kilka dni? W artykule postaram się w sposób najprostszy przedstawić Tobie najwydajniejszą metodę rysowania w AutoCAD, ZwCAD+, InteliCAD, BricsCAD, GStarCAD.

Istota rysowania przy wykorzystaniu skrótów klawiszowych

Odpowiedź może wydawać się banalna, ale najszybszą metodą rysowania w programach CAD takich jak AutoCAD jest rysowanie przy wykorzystaniu skrótów klawiszowych.

Aby wytłumaczyć Tobie istotę rysowania przy wykorzystaniu skrótów klawiszowych, odpowiedź sobie na pytanie:

W jaki sposób szybciej kopiujesz pliki pomiędzy folderami?

A. Używając skrótów klawiszowych:

1. Ctrl + C, żeby skopiować plik;

2. Ctrl + V, żeby skopiowany plik wstawić.

B. Używając do skopiowania jedynie myszy:

1. Klikasz prawym przyciskiem myszy;

2. Wybierasz opcję kopiuj;

3. W nowym folderze klikasz na prawy przycisk myszy;

4. Wybierasz opcję wklej.

Zdecydowanie szybszą opcją jest kopiowanie przy użyciu skrótów, a jeśli nie wierzysz sprawdź sam i porównaj dwie metody – wybierz bardziej optymalną.

Rysowanie przy wykorzystaniu skrótów klawiszowych w AutoCAD

Rysować w AutoCAD możesz na 3 sposoby:

1. Wprowadzasz komendy poprzez klikanie w menu i wybór komendy z listy, co z reguły trwa długo i wymaga kilkukrotnego kliknięcia w przycisk myszy;

2. Wybierasz komendy klikając w ikony usytuowane dookoła ekranu na paskach narzędzi, które zmniejszają obszar roboczy;

3. Wpisujesz komendy w wierszu poleceń;

4. Wprowadzasz komendy z klawiatury klikając w odpowiedni klawisz/e a następnie w enter lub spację, aby komendę zatwierdzić. Ważne: do wprowadzania poleceń nie używasz myszy!

Pytanie 1 brzmi: Która opcja jest najbardziej optymalna?

Najbardziej optymalną opcją jest rysowanie przy wykorzystaniu skrótów klawiszowych (4), jednak tę metodę ograniczyłbym do około 50 – 100 najczęściej używanych komend tj. linia, polilinia, kopiuj, przesuń itd. Moim zdaniem nie ma sensu uczyć się skrótów komend, których używa się raz na tydzień.

Pytanie 2 brzmi: z której należałoby zrezygnować?

Według mnie nie trzeba rezygnować z żadnej z wymienionych pozycji  (1), (2) i (3). Sugeruję jednak, żeby korzystać z nich tylko w przypadku wprowadzania komend rzadko używanych.

Sprawa  może wydawać się prosta, ale z doświadczenia wiem, że jest wielu użytkowników pracujących w AutoCAD, którzy kompletnie nie używają skrótów klawiszowych przy wprowadzaniu komend.

Te same skróty klawiszowe we wszystkich programach CAD

Wiemy już, że aby rysować najwydajniej i najbardziej optymalnie, należy korzystać ze skrótów klawiszowych. Tutaj mamy dwie możliwości:

1. Korzystanie ze skrótów przypisanych w pliku .pgp programów CAD. Niestety wadą tego rozwiązania jest zmienność skrótów dla innych wersji językowych programów CAD, jak i starszych wersji tego oprogramowania.

2. Wykorzystywanie nakładek LISP/ AutoLISP (aplikacje z rozszerzeniem .lsp), w których do dowolnych komend można przypisać własne skróty klawiszowe. Zaletą programu LISP jest to, że ta sama aplikacja działa we wszystkich wersjach językowych AutoCAD, w starszych wersjach AutoCAD, jak również w pozostałych programach CAD takich jak: ZwCAD+, BricsCAD, GStarCAD, InteliCAD – narzędziach obsługujących aplikacje LISP. W przypadku rozpoczęcia pracy na nowym stanowisku, na innym programie CAD oraz na angielskiej wersji językowej, po wczytaniu swojego lispa, od razu możesz przystąpić do pracy bez potrzeby nauki układu ikon i interfejsu w nowym programie.

Dla użytkowników programów CAD takich jak AutoCAD, ZwCAD+, GStarCAD, BricsCAD, InteliCAD przygotowałem specjalny kurs w którym omawiam najbardziej efektywna metodę rysowania w programach CAD – metodę rysowania przy wykorzystaniu programów LISP i skrótów klawiszowych.

Kompendium wiedzy o LISP

Zobacz również:

zwcad

ZwCAD + Aplikacje LISP = konkurencja dla AutoCADa

ZwCAD + czy AutoCAD? W ostatnim artykule podałem sposób na szybkie projektowanie w programach CAD …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a