znaki specjalne w programie autocad

Znaki specjalne w AutoCAD

Znaki specjalne w AutoCAD-zie mogą nam się przydać, gdy do tekstu będziemy chcieli wstawić np. znak stopnia. Nie jest to jedyny znak który możemy wstawić do wiersza tekstu. Często zdarzyć się może, że taki znak będziemy chcieli wstawić do stylu wymiarowania. Dla przykładu: chcemy utworzyć styl wymiarowania dla średnic, który przed wartością wymiaru zawiera znak FI czyli znak średnicy.

Warto przygotować sobie style wymiarowania dla konkretnych obiektów np. średnic czy promieni dla wałków lub zaokrągleń. Dzięki temu nie trzeba będzie za każdym razem modyfikować tekstu wymiarowego i ręczenie dodawać np. znak promienia R.

Niemniej jednak w tym wpisie pokażę jak wprowadzać znaki specjalne do tekstów. Te same znaki można używać podczas definiowanie stylów tekstu/wymiarowania.

Znaki specjalne

Aby dodać do tekstu znak specjalny za każdym razem rozpoczynamy od wpisania ciągu znaków: %%

Przećwiczmy to na prostym przykładzie. Wpisz polecenie TEKST, wybierz wielkość czcionki oraz kąt obrotu tekstu a następnie rozpocznij pisanie…

znaki specjalne autocad

Po znakach %% wprowadzamy resztę sekwencji sterującej. W zależności od żadnego efektu wprowadzamy różne znaki. Tutaj wprowadzę literę d:

stopień

O znakach specjalnych i ich wykorzystywaniu mówimy w naszym szkoleniu – zobacz: Kurs AutoCAD Podstawy

Jak widać sekwencja %%d wyświetla znak stopnia. Oczywiście to nie koniec w poniższej tabeli odnajdziesz różne znaki specjalne oraz sekwencje sterujące wyświetlaniem tych znaków.

Sekwencja sterująca

Znak

Opis

%%o nadkreślenie
%%u Przykładowy tekst podkreślenie
%%c Ø średnica
%%d ° stopień
%%p ± tolerancja
%%% % znak procent

Oczywiście możesz zapamiętać te sekwencje sterujące. Nie jest ich dużo a czasem ich znajomość może się przydać. Jeżeli jednak rzadko korzystasz z tego typu znaków, to w programie podczas edycji tekstu z łatwością można je dodać. Będąc w edytorze tekstu, na wstążce należy odnaleźć przycisk Symbol.

symbole

Po rozwinięciu zobaczysz menu, z którego będzie można wybrać praktycznie każdy symbol. Jeżeli na liście nie widzisz poszukiwanego znaku, warto skorzystać z opcji Inny… po to aby otworzyć… tablicę znaków systemu. W tej tablicy z pewnością odszukasz znak, którego potrzebujesz.

Oznaczenie \U+XXXX to oznaczenia Unicode – też można je stosować podczas wprowadzania znaków specjalnych.

Zapraszam do grupy ćwiczeniowej na Facebook: https://www.facebook.com/groups/cwiczeniaACad/ oraz zapisu na ćwiczenia: https://techtutor.pl/autocad-cwiczenia-rysunkowe/

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Jeden komentarz

  1. Bardzo przydatne na lekcjach PPOP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a