Podstawowy kurs AutoCAD LT 2015 od videopoint.pl

AutoCAD jest programem, który aby sprostać wymaganiom swoich użytkowników, jest ciągle rozbudowywany i udoskonalany. W celu poznania pełnych możliwości programu AutoCAD LT 2015 warto zapoznać się z kursem video prezentowanym przez videopoint, który z pewnością należy do niesztampowych jeżeli chodzi o treści w nim zawarte.

Kurs po zakupie staje się dostępny on-line i można obejrzeć go w całości po przejściu do swojego konta. Nie trzeba obawiać się, że za jakiś czas utracony zostanie do niego dostęp – w razie potrzeby można w każdej chwili do niego wrócić. Dostępna jest również wersja kursu do pobrania, którą można zapisać na dysku w postaci pliku skompresowanego.

Kurs AutoCAD LT 2015

Nauka AutoCAD-a z videopointem rozpoczyna się od omówienia okna startowego programu AutoCAD LT 2015 oraz interfejsu. W pierwszych rozdziałach zaprezentowano otwieranie nowych plików rysunkowych oraz ich zapisywanie, poruszanie się między kartami, które wprowadzono w AutoCAD 2014 oraz zamykanie plików z rysunkami. Następnie przedstawiono sposób dostosowania interfejsu do wymagań użytkownika, omówiono zagadnienia związane z układem współrzędnych oraz jednostek w programie.

Kolejne filmy kursu poświęcono technikom rysowania. Skupiono się nie tylko na korzystaniu z współrzędnych względnych oraz bezwzględnych, odnoszących się do początku układu, ale także zastosowaniu trybu ORTO do rysowania w pionie i poziomie, korzystania z śledzenia biegunowego oraz wprowadzania dynamicznego.

Następne etapy kursu poświęcono szerokiemu omówieniu narzędzi rysowania takich jak linia, polilinia czy okrąg. Po przedstawieniu trzech istotnych poleceń panelu rysuj, skupiono się na trybie lokalizacji względem obiektów, dzięki którym można rysować obiekty względem specyficznych punków innych elementów rysunku takich jak koniec linii czy centrum okręgu. Rozdział następujący po filmie zadedykowanym śledzeniu lokalizacji zawiera uzupełnienie informacji o narzędziach rysowania m.in. prostokąt, splajn, elipsa, kreskowanie ale także regiony, chmurka wersji oraz polecenie przykryj.

W kursie nie zabrakło filmu poświęconego sposobom wyboru elementów rysunku. Zaprezentowano nowy sposób wykonywania zbioru wskazań obiektów w AutoCAD LT 2015 taki jak zaznaczanie pętlą. Film zawiera również wiadomości nt. polecenia SWYBIERZ czyli szybkiego wyboru elementów za pomocą ich szczególnych parametrów. Rozdział 9 został poświecony poleceniom panelu Zmień. Szeroko omówiono zastosowanie takich narzędzi jak ROZCIĄGNIJ (umożliwia jednoczesne przesuwanie i rozciąganie obiektów), SKALA czy LUSTRO, które jest niezbędną funkcją AutoCAD-a.

Kurs AutoCAD LT 2015 zawiera rozdziały przedstawiające uchwyty obiektów, które mogą służyć do szybkiego modyfikowania. Omówiono uchwyty nie tylko podstawowych elementów takich jak linia ale także uchwyty regionów, kreskowania czy półprostych. Dodatkowo zaprezentowano możliwości konfiguracji skrótów klawiaturowych w programie AutoCAD LT 2015 za pomocą edycji pliku .pgp (w kursie: acadlt.pgp) oraz zmiany ustawienia np. dla prawego przycisku myszy w ustawieniach programu.

Co mi się podobało?

Na samym początku wspomniałem, że kurs AutoCAD LT 2015 od videopoint.pl jest niesztampowy. Zaskakujące jest to, że autor kursu na samym początku omawia możliwość personalizacji interfejsu użytkownika. Celem modyfikacji jest ukrycie niektórych paneli, które nie będą wykorzystywane podczas nauki z kursem videopoint.pl. Drugim sporym zaskoczeniem był ostatni rozdział, w którym można dowiedzieć się nieco o wprowadzaniu swoich własnych skrótów klawiaturowych dzięki modyfikacji pliku .pgp. Tego typu informacje są niespotykane w kursach na poziomie podstawowym. Ponadto autor w filmach wprowadza wiele dodatkowych informacji które można określić mianem “sztuczek”, które pomogą w rysowaniu. Przykładem jest polecenie SWYBIERZ, które umożliwia szybki wybór wielu elementu rysunku o określonych cechach. Dodatkowo kurs AutoCAD LT 2015 zawiera informację o tak szeroko pomijanym poleceniu jak PRZYKRYJ. Według mnie to bardzo dobrze, że autor wykonał film dotyczący tego polecenia, ponieważ może być przydatne podczas rysowania skomplikowanych złożeń.

Co bym zmienił?

Po przeanalizowaniu wszystkich filmów stwierdziłem, że zabrakło mi wstępu do warstw. Uważam, że warstwy to podstawa w każdym kursie dla początkujących. Zawsze podczas przeglądania materiałów zwracam uwagę na kolejność ich występowania. W kursie AutoCAD LT 2015 zauważyłem, że rozdział dot. narzędzi z panelu Rysuj posiada “przerywnik” w postaci rozdziału dotyczącego trybów i śledzenia lokalizacji. Uważam, że ten rozdział mógłby znaleźć się przed lub po (jakże ważnego dla osoby początkującej) rozdziału o narzędziach rysowania.

Werdykt

Uważam, że kurs AutoCAD LT 2015 wart jest uwagi. Wprawdzie kurs prowadzony jest na wersji AutoCAD LT, która nie posiada kilku funkcji w porównaniu do AutoCAD, jednakże nie stanowi to dużego problemu, ponieważ zagadnienia poruszane w filmach dotyczą podstawowych możliwości programu.   Osoba początkująca znajdzie w nim wiele trików, które ułatwią pracę. Stwierdzam również, że materiał stanowi dobre źródło wiedzy dla osób, które intensywnie chcą wykorzystywać funkcji programu. Autor posiada praktyczna wiedzę dotycząca AutoCAD-a i rozumie wagę poprawnego dostosowania aplikacji do zadań projektowych. Osoby, które kupią ten kurs, z pewnością skorzystają z tych porad i informacji.

Zobacz szczegóły dotyczące kursu AutoCAD LT 2015 TUTAJ >>>

 

Przekazuję Ci też 10% kupon rabatowy. Podczas zakupów na videopoint wpisz: TECHTUTOR

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a