Czym jest DRUK 3D? Unboxing Prusa i3

Nowoczesne technologie wkraczają w nasze życie. Jedną z nich jest druk 3D. W ostatnich latach można było zobaczyć jak z rozmachem wkracza na polski rynek, powstają nowe firmy specjalizujące się w projektowaniu oraz produkcji drukarek 3D. W związku z coraz większą popularnością technologii niskobudżetowego druku w trzech wymiarach również my zajmiemy się tym ciekawym zagadnieniem! W niedalekiej przyszłości druk 3D wkroczy na stałe nie tylko do naszych biur projektowych, ale będzie równie popularny jak dotychczasowe drukarki wykorzystujące papier – dlatego warto już teraz wiedzieć czym są drukarki 3D oraz jakie posiadają możliwości.

Czym jest druk 3D?

Aby zrozumieć druk 3D, trzeba wiedzieć jak rozpoczyna się cały proces. Pierwszym etapem jest przygotowanie modelu trójwymiarowego w programie komputerowym np. dobrze już nam znanym AutoCAD-zie lub Inventorze. W następnym kroku należy skonwertować plik wykonany w CAD-zie do formatu STL, uruchomić plik w programie obsługującym drukarkę oraz wysłać do urządzenia. Od tego momentu drukarka rozpoczyna pracę.

Drukowanie elementu polega na nanoszeniu warstwy materiału na stół drukarki. Po wydrukowaniu pierwszej warstwy (o określonej grubości), nakładana jest na nią kolejna warstwa. Ten proces kończy się w momencie wydrukowania całego elementu. O tym czym jest druk 3D pisałem również w tym szczegółowym materiale >>.

Druk 3D – stosowane materiały

Do drukowania możemy wykorzystać różne materiały. Zaliczają się do nich ceramika, metal czy wreszcie plastiki, a dokładniej polimery, które są najczęściej stosowane w druku 3D. Materiał podawany jest do dyszy urządzenia w postaci filamentu, czyli żyłki o średnicy kilku milimetrów.

W przypadku zastosowania filamentów polimerowych, materiał przed nałożeniem musi być rozgrzany do temperatury, w której staje się półpłynny. Dopiero wtedy może zostać wydrukowany.

Co dalej z drukiem 3D?

Przyszłość drukarek 3D staje się realna na naszych oczach – już teraz powstają filamenty przewodzące prąd, które posłużą do drukowania obwodów elektrycznych. Niedaleka przyszłość to dobre drukarki niskobudżetowe, które podniosą konkurencyjność niedużych biur projektowych. Przykładem może być drukarka firmy Jelwek, prezentowana na poniższym zdjęciu.

druk 3d jelwek
Drukarka 3D firmy Jelwek

Dzięki nim firmy będą mogły wykonywać wizualizacje swoich projektów i oferować je klientom. Prototypowanie stanie się dostępne nie tylko dla największych firm!

Następna część >>

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

retrakcja

Retrakcja – co to jest i jak ją ustawić

Retrakcja jest to bardzo istotny dla jakości wydruku proces. Podczas druku 3d zdarzają się momenty, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Back to School na wszystkie kursy
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ