Montaż drukarki 3D Prusa i3 – podstawa

Dzisiaj rozpocząłem montaż drukarki 3D! Pierwsze kroki wbrew pozorom były proste. W filmie pokazałem jak złożyć podstawę drukarki. Zapraszam Cię do obejrzenia tego materiału (wideo powyżej wpisu).

Interesujesz się drukiem 3d? Chcesz się dowiedzieć trochę więcej o technologii niskobudżetowego druku 3d? Koniecznie przeczytaj artykuł Drukowanie 3D – wszystko co musisz wiedzieć

Montaż drukarki 3d – pierwsze kroki

Podstawa drukarki składa się głównie z prętów gwintowanych M10 i M8, podkładek, nakrętek oraz drukowanych nóg. Trzeba zaznaczyć, że poprawne zmontowanie podstawy jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie osi Y drukarki. Dlatego na samym początku warto wstrzymać się z dokręcaniem każdej nakrętki i zostawić sobie możliwość późniejszej regulacji.

drukarka 3d potrzebne elementy - montaż drukarki 3d
Elementy zestawu, które użyłem do zmontowania podstawy

Montowanie podstawy zacząłem od nakręcenia 8 nakrętek M10 na oba pręty gwintowane (równoległe do osi Y drukarki) oraz nałożenie podkładek dopasowanych do nakrętek. W następnym kroku końce prętów wsunąłem w otwory znajdujące się w elementach drukowanych (nogi drukarki).

osie drukarki 3d
Osie drukarki 3D

Wykorzystałem 4 pręty gwintowane M8 na połączenie do tej pory złożonych elementów. Pręty M8 są prętami poprzecznymi, zgodnymi z osią X drukarki. Zanim jednak umieściłem pręty w nogach, musiałem pamiętać o nasunięciu na nie uchwytu rolki osi Y oraz uchwytu silnika. Po zamocowaniu prętów M8, prostokątna podstawa jest już prawie gotowa.

rolka osi Y - montaż drukarki 3d
Przód – uchwyt rolki osi Y
uchwyt silnika Y - montaż drukarki 3d
Tył – uchwyt silnika osi Y

Podobnie jak wcześniej, nie warto dokręcać nakrętek trzymających drukowane uchwyty – zrobimy to po zamocowaniu aluminiowej formatki stołu (o tym w następnym filmie >>).

W zestawie znajdują się 4 pręty M8 – dwa krótsze oraz dwa dłuższe. Krótszą parę zamontowałem w przednich nogach drukarki, natomiast dłuższą parę w tylnich nogach – te pręty będą później skręcone z ramą co sprawi, że konstrukcja będzie sztywna. W następnym wpisie pokażę jak montuję silnik osi Y wraz z paskiem oraz ruchomą formatkę stołu grzewczego drukarki.

Moje odczucia

Jak dotąd nie spotkałem żadnych trudności z zamocowaniem tych pierwszych elementów :). Prawdą jest, że pierwszy etap nie jest wymagający, zważywszy na to, że polega na skręcaniu głównie prętów oraz drukowanych nóg. Mam nadzieję, że kolejne etapy montażu drukarki 3D od Jelwek, będą równie przyjemne i już niedługo będę mógł się cieszyć samym wydrukiem.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

retrakcja

Retrakcja – co to jest i jak ją ustawić

Retrakcja jest to bardzo istotny dla jakości wydruku proces. Podczas druku 3d zdarzają się momenty, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ