Osie X, Y, Z gotowe! Elektronika drukarki 3D na miejscu

Wcześniejszy wpis dotyczył składania osi X i montowania wózka ekstrudera na prowadnicach tej osi. I właśnie tutaj, na samym początku, powiem Wam, że nieco ułatwiłem sobie wciskanie prowadnic w uchwyty. Z uwagi na to że otwór i wałek były dość mocno spasowane, postanowiłem nieznacznie rozwiercić otwory za pomocą wiertarki i wiertła fi8. Potem, umieszczenie prowadnic było już bardzo proste :-)

Uwaga: wiercenie należy wykonać ostrożnie, aby nie przewiercić na wylot uchwytu!

Oś X na prowadnicach osi Z

Z ostatniego wpisu wiecie, że osie X i Z są bezpośrednio ze sobą połączone. Jest to związane z konstrukcją uchwytów, które posiadają zarówno otwory na prowadnice osi X jak i otwory przelotowe, w których umieszczamy łożyska liniowe współpracujące z prowadnicami osi Z.

Istotne jest aby sprawdzić czy po nałożeniu osi X na prowadnice osi Z nie dochodzi do odchylania prowadnic od pionu. Warto kilka razy ręcznie podnieść i opuścić oś X, aby sprawdzić czy ten niepożądany efekt odchylania występuje.

Uwagi, o których wspomniałem przekazali mi chłopaki z Jelwek, dlatego podczas montowania skorzystałem z ich rad. Po przykręceniu górnych mocowań prowadnic osi Z nakręciłem pręty gwintowane. Są to bardzo ważne elementy, ponieważ dzięki nim (oraz silnikom :-) ), możliwe jest podnoszenie osi X (z ekstruderem). Pręty gwintowane osi Z wkręciłem w nakrętki w uchwytach, a następnie za pomocą sprzęgieł elastycznych – są to kawałki zbrojonego wężyka – połączyłem z wałkami silników. Od teraz obrót wałka silnika będzie podnosił lub obniżał oś.

Górnie mocowanie prowadnic osi Z
Górnie mocowanie prowadnic osi Z

Osie X i Z zespolone za pomocą drukowanych uchwytów

Pręty gwintowane wkręcone w nakrętki uchwytów
Pręty gwintowane wkręcone w nakrętki uchwytów

Przeniesienie napędu na śrubę za pomocą sprzęgła elastycznego

Sprzęgło elastyczne
Sprzęgło elastyczne

Na końcu zamontowałem zasilacz oraz elektronikę drukarki. Oba elementy wymagają przykręcenia do ramy drukarki 3d – przygotowane są odpowiednie otwory we wspornikach. Przed zamocowaniem zasilacza, sprawdziłem, czy czerwony przełącznik wskazuje odpowiednie napięcie (dla naszej sieci 230V). Wiadomo – można to zrobić później, ale ja wolałem się upewnić już teraz :)

Elektroniki nie przykręciłem bezpośrednio do aluminiowej ramy. W zestawie są dołączone tuleje dystansowe wykonane z tworzywa, które należy przykręcić do wspornika. Wtedy dopiero możliwe jest przykręcenie RUMB-y, czyli elektroniki z zestawu.

Osie X, Y i Z są już na swoim miejscu, teraz pozostaje już tylko zamontować stół i ekstruder!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

retrakcja

Retrakcja – co to jest i jak ją ustawić

Retrakcja jest to bardzo istotny dla jakości wydruku proces. Podczas druku 3d zdarzają się momenty, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Kurs Fusion Zaawansowany w promocji!
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ