Główna » Druk 3D » Osie X, Y, Z gotowe! Elektronika drukarki 3D na miejscu

Osie X, Y, Z gotowe! Elektronika drukarki 3D na miejscu

Wcześniejszy wpis dotyczył składania osi X i montowania wózka ekstrudera na prowadnicach tej osi. I właśnie tutaj, na samym początku, powiem Wam, że nieco ułatwiłem sobie wciskanie prowadnic w uchwyty. Z uwagi na to że otwór i wałek były dość mocno spasowane, postanowiłem nieznacznie rozwiercić otwory za pomocą wiertarki i wiertła fi8. Potem, umieszczenie prowadnic było już bardzo proste :-)

Uwaga: wiercenie należy wykonać ostrożnie, aby nie przewiercić na wylot uchwytu!

Oś X na prowadnicach osi Z

Z ostatniego wpisu wiecie, że osie X i Z są bezpośrednio ze sobą połączone. Jest to związane z konstrukcją uchwytów, które posiadają zarówno otwory na prowadnice osi X jak i otwory przelotowe, w których umieszczamy łożyska liniowe współpracujące z prowadnicami osi Z.

Istotne jest aby sprawdzić czy po nałożeniu osi X na prowadnice osi Z nie dochodzi do odchylania prowadnic od pionu. Warto kilka razy ręcznie podnieść i opuścić oś X, aby sprawdzić czy ten niepożądany efekt odchylania występuje.

Uwagi, o których wspomniałem przekazali mi chłopaki z Jelwek, dlatego podczas montowania skorzystałem z ich rad. Po przykręceniu górnych mocowań prowadnic osi Z nakręciłem pręty gwintowane. Są to bardzo ważne elementy, ponieważ dzięki nim (oraz silnikom :-) ), możliwe jest podnoszenie osi X (z ekstruderem). Pręty gwintowane osi Z wkręciłem w nakrętki w uchwytach, a następnie za pomocą sprzęgieł elastycznych – są to kawałki zbrojonego wężyka – połączyłem z wałkami silników. Od teraz obrót wałka silnika będzie podnosił lub obniżał oś.

Górnie mocowanie prowadnic osi Z
Górnie mocowanie prowadnic osi Z

Osie X i Z zespolone za pomocą drukowanych uchwytów

Pręty gwintowane wkręcone w nakrętki uchwytów
Pręty gwintowane wkręcone w nakrętki uchwytów

Przeniesienie napędu na śrubę za pomocą sprzęgła elastycznego

Sprzęgło elastyczne
Sprzęgło elastyczne

Na końcu zamontowałem zasilacz oraz elektronikę drukarki. Oba elementy wymagają przykręcenia do ramy drukarki 3d – przygotowane są odpowiednie otwory we wspornikach. Przed zamocowaniem zasilacza, sprawdziłem, czy czerwony przełącznik wskazuje odpowiednie napięcie (dla naszej sieci 230V). Wiadomo – można to zrobić później, ale ja wolałem się upewnić już teraz :)

Elektroniki nie przykręciłem bezpośrednio do aluminiowej ramy. W zestawie są dołączone tuleje dystansowe wykonane z tworzywa, które należy przykręcić do wspornika. Wtedy dopiero możliwe jest przykręcenie RUMB-y, czyli elektroniki z zestawu.

Osie X, Y i Z są już na swoim miejscu, teraz pozostaje już tylko zamontować stół i ekstruder!

Zobacz również:

moje pierwsze wydruki 3d

Moje pierwsze wydruki 3D z RepRapa

We wcześniejszych artykułach opisałem cały proces budowy drukarki 3D oraz jej kalibracji. Dziś przyszedł czas …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.