Stół grzewczy drukarki 3D

Budując Prusę i3 z zestawu od Jelwek, dochodzi się do momentu gdzie niezbędne jest polutowanie pierwszych podzespołów drukarki 3d. Dla mnie ten moment nastąpił dziś, ponieważ w tym odcinku zabieram się za przygotowanie stołu grzewczego. Jeżeli zatem montujesz swoją Prusę to na pewno przyda Ci się lutownica :-)

Stół grzewczy

Podgrzewany stół to płytka PCB, która będzie rozgrzewać się do temperatury trochę ponad 100 stopni Celsjusza. Jak się domyślasz osiągnięcie wysokiej temperatury stołu nie jest wynikiem ustawienia drukarki nad kuchenką. Stół jest połączony z elektroniką drukarki, która steruje prądem płynącym przez płytkę. Dzięki temu stół osiąga tak wysoką temperaturę.

Grzany stół jest wymagany podczas druku z ABSu. Chcesz dowiedzieć się więcej o materiałach do druku? Przeczytaj artykuł Filamenty do druku 3D.

W takim razie jak sprawdzić czy stół uzyskał odpowiednią temperaturę? Służy do tego termistor, który najczęściej przykleja się pod stołem. Zmiana temperatury termistora powoduje zmianę jego rezystancji co pozwala na pomiar temperatury stołu i określanie czy jest on gotowy do pracy.

W zestawie od Jelwek znajdziemy stół grzewczy Mk2a, który jest kwadratem o boku 214 mm (pole robocze to 200 mm x 200 mm). W jego narożach znajdują się otwory na śruby, które pozwolą zamocować płytkę na aluminiowej formatce. Oczywiście oprócz śrub potrzebne są nakrętki do przykręcenia. Na każdą ze śrub przypadają aż 3 nakrętki samokontrujące, które oprócz funkcji mocowania, umożliwiają kalibrację stołu przed wydrukiem.

Lutowanie

Po wstępnym zamocowaniu śrub i nakrętek, zabrałem się za lutowaniem przewodów do stołu.

Uwaga: do stołu przylutowałem kable o większym polu przekroju. W zestawie są to przewody o polu przekroju 1,5 mm2.

Warto przylutować kable tak aby połączenie było jak najmniej podatne na uszkodzenie i zerwanie. Zauważ, że stół podczas pracy będzie się poruszał, dlatego luty muszą być solidnie wykonane. Warto przewlec przewody przez duże otwory płytki i zalutować z obu stron. Tak polecili mi chłopaki z Jelweka. Korzystając z rady zmieniłem później sposób połączenia, który przedstawiłem w filmie cz.6: stół grzewczy drukarki, który znajdziesz na górze tego wpisu.

Stół grzewczy - sposób lutowania kabli
Sposób lutowania kabli

Na końcu zabrałem się za termistor. Przed przyklejeniem go do dolnej powierzchni stołu, przylutowałem do jego wyprowadzeń dwa przewody (o najmniejszym polu przekroju, z tych które były w zestawie).

Stół grzewczy i termistor
Czarne – przewody stołu; szare – przewody termistora

Termistor przykleiłem do stołu za pomocą taśmy kaptonowej – warto się w nią zaopatrzyć, bo jest to taśma która nie odkleja i nie niszczy się w wysokich temperaturach. Wyprowadzenia termistora nie mogą się ze sobą stykać, ponieważ odczyt będzie zakłamany. Uczulam na to, aby podczas przyklejania termistora do stołu nie popełnić tego błędu.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

retrakcja

Retrakcja – co to jest i jak ją ustawić

Retrakcja jest to bardzo istotny dla jakości wydruku proces. Podczas druku 3d zdarzają się momenty, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Kurs Fusion Zaawansowany w promocji!
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ