AutoCAD 3D Modelowanie

AutoCAD 3D – #1 Wstęp do modelowania

Mimo, że domyślnie AutoCAD przeznaczony jest do wykonywania rysunków 2D, to jednak został wyposażony w funkcje modelowania i spora grupa użytkowników korzysta z tej możliwości. Na wstępie musisz wiedzieć – czuję się moralnie zobligowany – AutoCAD to nie Inventor czy SolidWorks jeżeli chodzi o pracę w trzech wymiarach. Mimo to modelowanie 3D w AutoCAD jest jak najbardziej możliwe… i to właśnie Ci pokażę!

Zaczynamy!

W pierwszym kroku – jeżeli nie pracowałeś/aś dotąd w przestrzeni 3D w AutoCAD – to musisz dokonać zmiany przestrzeni roboczej z “Rysowanie i opis” na “Modelowanie 3D”. Dzięki zmianie obszaru roboczego, na wstążce pokażą się polecenia, które nie były widoczne gdy wykonywałeś jedynie rysunki 2D.

obszar roboczy AutoCAD 3D
Zmiana obszaru roboczego

Pamiętaj, że jeżeli będziesz chciał wrócić do wcześniejszego obszaru roboczego, to musisz wykonać analogiczną operację tylko Twój wybór musi paść na “Rysowanie i opis”.

Nawigujemy

Do nawigacji po widokach modelu możesz wykorzystać narzędzie o nazwie ViewCube w prawym górnym rogu. Zauważ, że wraz z klikaniem na boki tego sześcianu Twój widok będzie się obracał. Dzięki temu będziesz mógł “obejrzeć” swój model z każdej strony czy pod każdym kątem. A co jeżeli będziesz chciał spanoramować swój widok? Wystarczy że klikniesz i przytrzymasz środkowy przycisk myszy – przesunięcie kursora spowoduje przesuniecie czyli spanoramowanie widoku.

Chcesz nauczyć się modelowania 3D?

 

Intuicyjnie podczas wykonywania przybliżania/oddalania wykorzystujesz kółko myszy. W AutoCADzie działa to (jak się na pewno domyślasz) tak samo. Jeżeli poznałeś już podstawy AutoCAD lub skorzystałeś z moich kursów to z pewnością wiesz, że większość poleceń nawigacyjnych znajdziesz w pasku nawigacji umieszczonym po prawej stronie. Zachęcam Cię do przypomnienia sobie tych poleceń i rzucenie okiem na ten zasobnik.

Kolejne kroki do AutoCAD 3D

W kolejnym wpisie zajmiemy się już stricte modelowaniem w AutoCAD – poznasz zasady i sposoby tworzenia brył i powierzchni 3D. Jeżeli chcesz jednak nauczyć się zdecydowanie więcej, to już teraz zachęcam Cię do zapisania się na listę oczekujących na nowy kurs AutoCAD Modelowanie 3D.

Następny artykuł: #2 Model bryłowy i powierzchniowy

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a