AutoCAD 3D artykul 2

AutoCAD 3D – #2 Model bryłowy i powierzchniowy

W tym tutorialu zajmiemy się głównymi typami modeli 3D: powierzchniowym oraz bryłowym. Znajmość tych dwóch form pozwoli Ci na zrozumienie modelowania 3D nie tylko w AutoCAD-zie ale również w innych systemach CAD do modelowania.

Model powierzchniowy

Czym jest trójwymiarowy model powierzchniowy? Są to obiekty, które składają się z “nieprzeźroczystych ścian” i odwzorowują powierzchnie modelu. Podstawą do stworzenia powierzchni są krzywe na których rozpinane są powierzchnie. Generalnie tworzone powierzchnie można podzielić na takie, które są opisywane matematycznie (np. wytworzone przez obrót krzywej stożkowej) oraz na powierzchnie swobodne, której punkty definiowane są jedynie przez ich współrzędne. To co widzisz poniżej to przykład modelu 3D, który powstał za pomocą wyciągnięcia linii na płaszczyźnie 2D. Skutkiem jest uzyskanie pudełka cienkościennego bez góry oraz dna – w tym wypadku jest to model powierzchniowy.

model powierzchniowy

Jak zostało to wykonane?

  1. Narysuj za pomocą polecenia LINIA prostokąt lub kwadrat na płaszczyźnie XY
  2. Wykonaj polecenie WYCIĄGNIJ (_extrude) i wybierz wszystkie 4 linie
  3. Określ wysokość wyciągnięcia

Domyślnie gdy będziesz tworzyć model za pomocą LINII to spodziewaj się uzyskania modeli powierzchniowych. Inaczej sprawa się będzie miała jak wykorzystasz Polilinie…

Twoja wiedza o modelowaniu w zasięgu ręki!

 

Model bryłowy

Modele bryłowe odwzorowują nie tylko ściany zewnętrzne obiektu ale także jego wnętrze. Ponadto obiekt bryłowy zawiera parametry fizyczne takie jak np. ciężar. W jaki sposób często tworzy się modele bryłowe? Odpowiedź jest dość przewrotna: za pomocą profili 2D. A zatem płynnie przechodzimy tutaj z rysunku 2D do przestrzeni trójwymiarowej. Jak to się dzieje?

Załóżmy, że narysowałeś na płaszczyźnie prosty kształt za pomocą polilinii.

model bryłowy profil

I teraz będziesz chciał wykonać na jego podstawie bryłowy model 3D. Wbrew pozorom z takiego profilu zamkniętego możesz otrzymać różne bryły. Do dyspozycji mamy: wyciągnięcie oraz obrót. Za pomocą tych dwóch poleceń otrzymasz różne brył z jednego profilu.

model brylowy wyciagniecie
Wyciągnięcie
model brylowy obrot
Obrót profilu wokół osi długiej (obrót o 38 stopni)

Polecenie PRZEKRĘĆ (czyli obrót profilu wokół osi)którego efekt widzisz powyżej, zostało wykonane tak, aby obrót nie był pełny. Podczas definiowania obrotu można wpisać 360 stopni co pozwoli uzyskać pełną bryłę obrotową.

model brylowy obrot pelny
Bryła obrotowa

Jak to zostało wykonane?

  1. Narysuj zamknięty profil za pomocą POLILINII
  2. Uruchom polecenie PRZEKRĘĆ oraz wybierz profil
  3. Wprowadź wartość obrotu i zatwierdź

W kolejnych tutorialach będę omawiał modyfikacje obiektów 3D oraz tworzenie dokumentacji 2D na podstawie modeli 3D.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a