Portale społecznościowe – najlepsza pora na publikację treści?

Portale społecznościowe i czas publikowania

Jak pewnie się domyślasz, ten wpis będzie traktował o formalnej stronie prowadzenia bloga/strony (mniej technicznej), ale zarazem bardzo ważnej, jeżeli chcesz aby Twoje materiały zostały zauważone przez większą ilość internautów na portalach społecznościowych. I powiem Ci więcej: portale społecznościowe to nie tylko Facebook. Social media to Twitter, Google+, Pinterest (wciąż mniej popularne od Facebooka w Polsce) czy Wykop i NaszaKlasa. Na końcu dodam jeszcze YouTube, który również jest swoistym portalem społecznościowym.

Oczywiście do osiągnięcia sukcesu głównie liczy się treść i informacje oraz obrazy, które publikujesz – bez dobrego content’u nic nie wskórasz. Nie bez powodu mówi się Content is kingale ja dodam jeszcze Time is queen. Dobrze wybrana pora dnia, może przynieść zamierzony skutek, czyli trafienie z treścią do najszerszego grona fanów czy klientów.

Timing jest kluczowy

Zauważ, że znakomita większość ludzi ma pewne zobowiązania, które muszą wykonywać w określonych godzinach np. pracować czy uczyć się. Nie będę wspominał tutaj o porze nocnej, kiedy większość ludzi po prostu śpi :-P . Przeprowadzono badania, dzięki którym można było stwierdzić, o jakich porach dnia portale społecznościowe goszczą największą rzeszę internautów oraz kiedy osiągany jest największy współczynnik klikalności nazywany po angielsku click-through rate (CTR). CTR to współczynnik ilości wejść w dany link umieszczany na portalu do ilości wyświetleń tego linku. Im większy CTR, tym większy sukces i popularność osiąga twój link lub treść, którą publikujesz.

Wystrzegaj się weekendów

Wcześniej wspomniane badania dowiodły, że CTR dramatycznie spada w weekendy. Ludzie wtedy mniej czasu spędzają przy komputerach, tylko korzystają z wolnego czasu :-) . Jak widzisz, wybór dnia na dodanie ważnych treści jest także bardzo istotny!

[important]Ruch na portalach społecznościowych w dni pracujące z reguły zaczyna rosnąć od godziny 9 i swój szczyt osiąga około godziny 15-16. Następnie zauważa się spadek CTR. [/important]

Z badań wynika również, że najlepiej dodawać content w środku tygodnia, ponieważ pod koniec następuje spadek CTR i portale społecznościowe “pustoszeją”. Zobacz poniższą grafikę, którą specjalnie przygotowałem, aby streścić informacje powyżej.

Infografika – najlepszy czas na publikowanie treści:

Najlepsza pora na publikację treści. Portale społecznościowe

Badania, o których mowa znajdziesz tutaj, tam i jeszcze tu.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

autocad dla studentów za darmo

AutoCAD dla studentów za darmo

Jesteś studentem? Uczysz się na politechnice czy uniwersytecie? W ramach zajęć szkolnych przygotowujesz dokumentację czy …

4 komentarze

  1. A kiedy najlepiej publikować na Wykopie?

    • Witaj :-) niestety po przeczesaniu internetu, nie znalazłem tego typu informacji. Może dlatego, że Wykop nie jest takim ogromnym portalem jak np Facebook (10 mln kont – Wykop ma 350 tyś. zarejestrowanych użytkowników)

      Pozdrawiam!

  2. Świetna infografika. Nie pozostaje nic innego, jak zacząć się stosować do tych porad i robić wszystko, we właściwym czasie ;) Pozdrawiam!

  3. Ważne jest też przeprowadzanie audytów seo strony. Pozwoli nam to poznać jakie błędy wykonujemy i co należy poprawić. Dzięki temu będziemy wiedzieli co i jak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a