Główna » Tutoriale » AutoCAD » AutoCAD – SZYK: kopiowanie w szyku

AutoCAD – SZYK: kopiowanie w szyku

Szyk – rysowanie wielu elementów za jednym kliknięciem

szyk w AutoCAD

W tym tutorialu omówiono zastosowanie szyku prostokątnego kołowego. SZYK prostokątny pozwala nam szybko narysować wiele elementów – można określić odstępy między elementami na osiach x oraz y. W SZ kołowym będziemy mieli możliwość ustawienia ilości elementów na okręgu o danym promieniu bądź kąta miedzy następnymi elementami. Dodatkowo możemy określić kąt wypełnienia SZ kołowego, jeżeli nie chcemy aby elementy zostały skopiowane na całym okręgu tylko na jego części. Jest to bardzo przydatne narzędzie, więc warto je znać.

Nowe wersje AutoCAD (2012+)

W nowszych wersjach AutoCAD (2012+) stosuje się szyki zespolone. Dzięki nim operacja szyku jest parametryczna, a zmian w charakterystyce szyku można dokonać w każdym momencie (we wcześniejszych wersjach jest to wyłącznie specyficzne kopiowanie). Aby wybrać konkretny element oraz wykonać proste operacje na nim takie jak np. skalowanie, wybieramy ten element z przyciśniętym klawiszem CTRL.

Tutaj znajdziesz cały kurs AutoCAD

Zapraszam do śledzenia następnych wpisów oraz wejście na kanał YouTube, gdzie znajdziesz resztę tutoriali techtutor.pl

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

jak podzielić linię w AutoCAD

Jak podzielić linię w AutoCAD na krótsze odcinki?

Czy jest jakiś sposób aby podzielić linię, która istnieje już na rysunku w AutoCADzie? Okazuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przedsprzedaż kursu Fusion 360 Zaawansowany

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a