Curiosity ma katar i zarazi nim Marsa

Jak donoszą zachodnie media, łazik Curiosity, badający Marsa od kilku miesięcy, mógł zostać skażony ziemskimi mikrobami podczas montażu zapasowego wiertła do rotora na końcu robotycznego ramienia łazika. Docelowo wiertła miały być założone automatycznie na Marsie, gdzie przetransportowane miały być w sterylnym opakowaniu – odpowiednio przygotowanym na Ziemi. Z obawy przed trudnym lądowaniem oraz uszkodzeniem systemu zakładania wierteł, inżynierowie NASA postanowili – bez konsultacji z zespołem zajmującym się ochroną naturalnego środowiska Marsa – otworzyć sterylne opakowanie oraz zamontować zapasowe wiertło, aby w razie jakiejkolwiek awarii można było użyć najważniejszego narzędzia Curiosity.

Naukowcy przewidują, że wiertła zostały skażone 250 000 spor bakteryjnych (jestem ciekawy jak to obliczyli ..:P ). Mimo to większość uważa, że bakterie nie przetrwały ekstremalnych warunków podróży oraz ekspozycji na marsjańskie trudne warunki środowiskowe. Jak jednak stwierdzono, bakterie potrafią przetrwać wiele np. kosmiczną próżnie czy bardzo niskie temperatury, i dlatego cele misji zostały zmienione. I to absurdalnie. Postanowiono, że jeżeli Curiosity znajdzie ślady wody na powierzchni Marsa (a jeżeli by znalazł, to w formie lodu bądź wewnątrz skał), to nie będzie mógł skorzystać z wierteł. Wszystko z obawy przed bakteriami, które mogłyby przedostać się do wody. I w tym wypadku nie można by było jednoznacznie określić czy życie na Marsie pochodzi przypadkiem z Ziemi… Oczywiście Curiosity może skorzystać z innej aparatury pomiarowej jak laser i spektrometry, ale wiertło to jednak wiertło. I chciałoby się powiedzieć: well done NASA!

obrazek: csmonitor.com

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a