nanosieci

Ludzkie komórki w nanosieci – innowacja

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych znowu przekraczają granice inżynieryjne. Tym razem na Uniwersytecie Harvarda. Wszystko za sprawą otrzymania nanosieci (pomysł wziął się od sieci nerwowej), do której ‘podłączone’ zostały komórki ludzkiego pochodzenia.

Co to są nanosieci?

To nanorusztowanie zostało wykonane z rurek silikonowych (tak! Znowu ten silikon:P) o średnicy 30-80 nm. Dzięki tej sieci możliwe jest monitorowanie biosygnałów (czyli w głównej mierze sygnałów elektrycznych) komórek. Dodatkowo naukowcy mogą badać zachowanie tych komórek w przestrzeni trójwymiarowej – czyli obserwować ich pracę w tkance.

Proces tworzenia “sztucznej tkanki” polega na sytuowaniu 2-wymiarowych warstw komórek wokół nanorurek silikonowych. Wraz z nanorurkami zastosowano także nanoelektrody, które przenoszą impulsy elektryczne od otaczających komórek do silikonowej sieci, bez zaburzenia pracy struktury organicznej. Całość wygląda jak gąbka.

Naukowcy zgodnie twierdzą, że badania nad sygnałami elektrycznymi pochodzącymi od komórek wewnątrz struktury, pozwolą na dokładniejsze oraz szersze zapoznanie się z reakcjami tkanki na np. leki. To rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w monitorowaniu aktywności tkanek. W tym przypadku reakcją na zmiany mogłoby być podanie leku.

 

Jeżeli podoba Ci się ten wpis, to kliknij Lubię to!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a