AutoCAD – WYDRUK Zaawansowany cz.2 – RZUTNIE

Rzutnie w AutoCAD wykorzystywane są do wykonywania wydruku skomplikowanych projektów. Dzięki nim będziemy mogli wykonać rysunek w skali 1:1 w zakładce Model, a następnie utworzyć odpowiednią liczbę rzutni w zakładce Układ po to, aby móc dokładnie przedstawić szczegóły, przekroje, wyrwania itd. Dzięki rzutniom będziemy mogli “skomponować” nasz rysunek w zależności od potrzeb, nie głowiąc się jak należy rozmieścić elementy w zakładce Model, aby były widoczne podczas druku.

Rzutnie ułatwią Ci życie

Po wprowadzeniu bloku z ramką oraz tabliczką rysunkową, nadszedł czas na umieszczenie kilku rzutni w obrębie Układu. W tym celu wpisujemy polecenie RZUTNIE albo -RZUTNIE (aby uniknąć wyskakującego okienka i wykorzystać jedynie okno poleceń). Teraz wystarczy wykonać obwiednię dla rzutni i już w naszym arkuszu pojawia się rysunek z zakładki Model. Ponadto możemy wykonywać rzutnie z obiektów takich jak okręgi, prostokąty itd., które wcześniej narysowaliśmy w Układzie. Na koniec wybieramy skale rzutni z listy i blokujemy rzutnie. Możemy dodatkowo wykonać wymiarowanie w zakładce Układ… i drukować.

Wszystkie tutoriale zawarte są na stronie: Kurs AutoCAD

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

2 komentarze

  1. Witam czy w AutoCadzie możliwa jest odwrotna operacja na arkuszach , a mianowicie przedstawienie układu arkuszów w modelu. bardzo pomocne jest to dla inwestycji liniowej gdzie mamy kilkanaście arkuszy i konieczne jest zrobienie legendy (miniaturki układu arkuszy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a