Bioniczna ręka, która czuje? Nowoczesna proteza dłoni!

Niesamowita proteza dłoni

Naukowcy z Politechniki w Lozannie (Szwajcaria), opracowali prototyp nowoczesnej protezy dłoni (5-palczastej o zbliżonej liczbie stopni swobody co zdrowa dłoń). Proteza dłoni, w odróżnieniu od popularniej stosowanych układów wykorzystujących miopotencjały do sterowania palcami – czyli impulsy elektryczne z mięśni – wyposażona jest w system, który będzie przesyłał informacje bezpośrednio do układu nerwowego (wykorzystano serię czujników umiejscowionych na powierzchni chwytnej protezy). Należy podkreślić, że przesył informacji będzie odbywał się w dwie strony: pacjent za pomocą myśli będzie sterował ruchem palców, natomiast dzięki sensorom umieszczonym na powierzchni palców i dłoni, proteza będzie stymulowała nerwy ręki, aby “poinformować” pacjenta że dotyka dany przedmiot. Proteza ma być połączona z nerwem pośrodkowym i łokciowym. Należy dodać, że lider projektu dr. Silvestro Micera, prowadził wcześniej badania nad tego typu protezą w 2009 roku. Od tego czasu poprawiony został interfejs czyli połączenie proteza-nerw. Sygnalizacja złapania obiektu w prototypie realizowana będzie przez wzbudzenie nerwu, a pacjent określił to jako delikatne szczypnięcie. Dr Micera zapowiada, że proteza będzie przesyłała także bodźce do układu nerwowego o ruchu palców czy nadgarstka. Według naukowców, komunikacja dwukierunkowa między protezą a pacjentem może znacząco przyczynić się do zwiększenia szansy przyjęcia sztucznej kończyny.

Problemy, które będą rozwiązane

Dodatkowym utrudnieniem ma być połączenie nerwów z przewodami elektrod. W tym roku pierwsza osoba otrzyma taką protezę, jednak proteza będzie połączona z nerwami przez skórę. W późniejszym czasie oraz w miarę rozwoju projektu, proteza dłoni ma być łączona z nerwami podskórnie, aby zamaskować przewody.

nowoczesna proteza dłoni
źródło: http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/a-sensational-breakthrough-the-first-bionic-hand-that-can-feel-8498622.html

 

Zapraszam do komentowania oraz na FANPAGE na Facebooku oraz na nasz kanał na YouTube!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a