AutoCAD – Wymiarowanie cz.2 – obiekty opisowe

Skala obiektów służących do wymiarowania stanowiła zawsze problem podczas wydruku. Dzięki zastosowaniu opisowego stylu wymiarowania w AutoCADzie, będziemy mogli wykorzystać rzutnie o różnych skalach bez konieczności zmiany parametrów stylu wymiarowania. Wystarczy tylko dodać skalę opisu, a obiekty opisowe będą poprawnie wyświetlane w arkuszu z rzutniami o zadanych skalach. Zapraszam do obejrzenia tutoriala!

Obiekty opisowe

Aby można było poprawnie wyświetlać wymiarowanie w rzutniach o ustalonych skalach, należy wykorzystać opisowy styl wymiarowania. Dzięki niemu wymiarowanie stanie się obiektem opisowym, do którego z powodzeniem będziemy mogli dodawać skale (z uwzględnieniem skal jakie ustawiliśmy w rzutniach – najlepiej wybrać zestaw takich samych skal co skale rzutni). W tutorialu zaprezentowano również sposób na dodawanie przedrostków, bez konieczności definiowania nowego stylu wymiarowania (np. dla oznaczenia średnicy – fi).

Z szeregu różnych opcji w zakładce Opisz w panelu Wymiary, przedstawiono dodatkowo tolerancje geometryczne, które możemy wstawić do dokumentacji projektowej.

Wszystkie tutoriale zawarte są na stronie: Kurs AutoCAD

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a