Ultracienka płaska soczewka – metoda na skupienie

Naukowcy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) wykonali ultracienkie, płaskie soczewki, które nie wykazują wad zwykłych konwencjonalnych soczewek.

Grubość soczewki to zaledwie 60 nm ! Dlatego jest ona postrzegana jako soczewka dwu-wymiarowa, która wykorzystuje prawa fizyczne, takie jak dyfrakcja, praktycznie do granic możliwości. Urządzenie operuje w zakresie od podczerwieni do częstotliwości terahercowych, przy czym jest skalowalne oraz proste w wytwarzaniu. Proces ten polega na nakładaniu nanometrowych warstw złota na płaską powierzchnię cienkich płatów silikonu. Następnie złoto jest usuwane z powierzchni tworząc na niej rzędy struktur, które w przekroju tworzą kształt litery V. Taka soczewka działa jak nanoantena, która wychwytuje skierowaną na nią falę oraz przetrzymuje ją przez krótki okres czasu, aby po opuszczeniu soczewki zmieniła swój kierunek.

Soczewka pozbawiona jest efektów takich jak astygmatyzm, efektu rybiego oka czy abberacji komatycznej. Dzięki temu sygnał nie jest zniekształcany oraz nie wymaga jakichkolwiek korekt. Soczewka może być skalowana do operowania na różnych długościach fal przez zmianę wielkości, kąta nachylenia czy odstępów między kolejnymi strukturami powstałymi po usunięciu z powierzchni silikonu drobin złota.

Naukowcy twierdzą, że w przyszłości będzie można zastąpić zwykłe soczewki wykorzystywane w różnych systemach optycznych ultra płaskimi soczewkami, które będą zajmowały bardzo mało miejsca.

źródło: sciencedaily.com

 

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, to kliknij Lubię to!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a