Tworzenie ikon na iPad’a i iPhone’a

Użytkownicy urządzeń firmy Apple przyzwyczajeni są do obecności wielu ikon na swoim pulpicie. Oczywiście możemy je grupować w foldery przesuwając na siebie, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca na ekranie. Nota bene Apple opatentował technologie przesuwania ikon jedne nad drugie w celu tworzenia katalogu – Android musi mieć się zatem na baczności z wprowadzaniem podobnych rozwiązań. Istotą ikon jest graficzny odnośnik do konkretnej aplikacji, strony etc. Przekaz graficzny musi być zatem prosty oraz łatwo zapadać w pamięci użytkownika. Tworzenie ikon musi również spełniać wymogi estetyczne – odpowiedni dobór kolorów, rozmiar grafiki itd.

Coraz więcej stron internetowych, w tym także techtutor.pl, wprowadza specjalnie wykonane ikony dla użytkowników iPad’ów oraz iPhone’ów, dzięki którym w bardzo szybki sposób będzie można przejść z ekranu początkowego na stronę internetową (dzięki Safari).

tworzenie ikon

Tworzenie ikon – wytyczne

Ogólne wytyczne związane są z rozmiarami ikon. Poniższa tabelka przedstawia jakie rozmiary ikon powinny być użyte dla poszczególnych typów wyświetlaczy. Rozdzielczość to minimum 72 dpi.

Urządzenie

Wymiary [piksele]

iPad

72 x 72

iPad z wyświetlaczem Retina

144 x 144

iPhone

57 x 57

iPhone z wyśietlaczem Retina

114 x 114

Jak widać, grafiki są w kształcie kwadratów. Ważne, aby w całości zapełnić pola tych grafik, aby iOS automatycznie nie dorobił do ikony ramki np. w szarym kolorze. Przy okazji zaznaczam, że charakterystyczne zaokrąglenia ikony są wykonywane automatycznie przez system, więc nie trzeba ich ręcznie wykonywać. Warto również zadbać aby grafika miała 32 bitową głębię koloru oraz żeby była zapisana w formacie PNG (nie jest to koniecznie, ale rekomendowany jest własnie ten typ plików). Należy też pamiętać aby grafika nie zawierała połysku czy przeźroczystości (chyba że wyłączymy te opcje wcześniej i damy do zrozumienia systemowi aby nie dodawał tych efektów). Zastosowanie się do tych porad umożliwi systemowi najlepsze zaprezentowanie ikony na urządzeniu czytelnika.

A na koniec przedstawiamy jak wygląda nowa ikona na iPad’a dla naszego serwisu (jak zawsze stawiamy na prosty ale charakterystyczny wzór):

tworzenie ikon

Zapraszam do zapoznania się z innym ciekawymi wpisami:

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

autocad dla studentów za darmo

AutoCAD dla studentów za darmo

Jesteś studentem? Uczysz się na politechnice czy uniwersytecie? W ramach zajęć szkolnych przygotowujesz dokumentację czy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a