TEKST i atrybuty z nakładką APlus

Tekst i atrybuty to następne zagadnienia poruszane w tutorialu APlusa. Dziś ustawimy style tekstu nakładki oraz zmodyfikujemy atrybuty bloków, tak aby odpowiednio dopasować je do naszego rysunku.

Tekst i atrybuty

Polecenie Text properties (TEXTP) służy do wywołania okna stylów tekstu APlusa. Do każdego stylu możemy dopasować jego nazwę, czcionkę oraz parametry czcionki takie jak wysokość, szerokość oraz kąt nachylenia tekstu. Do każdego stylu dołączone są polecenia wywołujące dany styl np. T1 aktywuje styl pierwszy w stylach tekstu APlusa. Możemy wykorzystać polecenia T1-T9. Polecenie Attributes angle zero (ATT0) pozwala na ustawienie kąta nachylenia atrybutów bloków na zero stopni w stosunku do osi x Lokalnego Układu Współrzędnych. Attribute move (ATTM) można wykorzystać do przesuwania atrybutów bloku w naszym rysunku, natomiast Attribute rotate (ATTRO) do obracania atrybutów o zadany kąt. Narzędziem do szybkiego rotowania atrybutów bloku zgodnie z Polską Normą jest polecenie Attributes normalize orientation (ATTNORM) – na przykładzie pokazano rotację błędnie zorientowanych atrybutów dla bloku drzwi.

Zapraszam do obejrzenia tutoriala oraz do przetestowania nakładki APlus.   

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

spłaszczanie 3d

Czyszczenie, format papieru, spłaszczanie 3d – APlus

Czyszczenie rysunku z linii, które wyglądają na pionowe/poziome, wstawianie ramek o odpowiednim formacie oraz spłaszczanie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a