Od dłuższego czasu widzę na różnych stronach internetowych coś takiego jak “szkolenie z druku 3D”. Z reguły są to szkolenia stacjonarne, które odbywają się w większych miastach i kosztują minimum 350 zł za osobę. W pewnym momencie pomyślałem sobie “a może dałoby się to zrobić inaczej?”.
Internetowe szkolenie z druku 3D
Po jakimś czasie okazało się, że wydawnictwo StrefaKursów zadało sobie to samo pytanie co ja. W ten sposób powstał (pierwszy w Polsce) internetowy kurs modelowania i druku 3D. Jest to szkolenie, które zostało opublikowane na platformie edukacyjnej strefakursow.pl w formie filmów wideo wraz z specjalnymi testami sprawdzającymi wiedzę zdobytą podczas przerabiania materiałów. Zobacz jeden z filmów z tego kursu:
Zawartość
Jeżeli oglądasz moje materiały na YouTube, to wiesz że staram się aby były one jak najlepszej jakości. Dokładnie tak samo podszedłem do produkcji kursu z drukowania 3D. W pierwszym rozdziale omówiłem różne technologie drukowania przestrzennego, aby kursant miał szerszy pogląd na temat tej techniki wytwórczej i nie zatrzymał się na plastikowych gwizdkach z drukarki 3d czy innych błahostkach, o których mówią/piszą mass media, kreując przekonanie, że:
drukarka 3D = zabawka
Drugi i trzeci rozdział poświęciłem stricte niskobudżetowym drukarkom 3D pracującym w technologi FDM (Fused Deposition Modelling). Omówiłem różne typy konstrukcji maszyn pracujących w układzie kartezjańskim, jednocześnie nakreślając zalety i wady poszczególnych rozwiązań.
Kolejną część kursu poświęciłem różnym materiałom do drukowania. Pokazałem popularne filamenty takie jak ABS czy PLA, ich zastosowanie oraz fizycznie co można z nich robić. To jednak nie wszystko, ponieważ omówiłem też materiały transparentne – przepuszczające światło – oraz materiały drewnopodobne oraz gumę do drukowania 3D.
Nieodzownym elementem szkolenia jest obsługa oprogramowania – do modelowania 3D oraz oprogramowania drukarki. W tych rozdziałach skupiałem się na wiedzy praktycznej – jak zamodelować przedmiot, aby nasza drukarka go poprawnie wydrukowała; co zrobić aby uniknąć problemu odklejającego się wydruku już na poziomie projektowania itd.
W kolejnym etapie pokazuję “czyste” drukowanie 3D. Począwszy od pokazania przydatnych narzędzi – przez przygotowanie drukarki do pracy – po ściągnięcie gotowego przedmiotu ze stołu urządzenia. Drukuję oczywiście prosty przedmiot, którego modelowanie pokazałem we wcześniejszych rozdziałach.
Końcówka kursu to przede wszystkim dawka wiedzy na temat tego: skąd pobierać darmowe modele 3D, jakie są częste problemy z wydrukiem oraz jak sobie z nimi radzić i jak wykonać podstawowy serwis swojej drukarki.
Rabaty
Wiem, że dla wielu osób próg wejścia w druk FDM jest nadal wysoki, ponieważ trzeba dokonać zakupu drukarki, filamentów czy przydatnych akcesoriów. Mając to na uwadze, zwróciłem się do firm partnerskich o udzielenie rabatu na zakupy dla kursantów.
- Jelwek – 5% rabat na zakup drukarki Prusa i3
- Printo3D – 20% rabat na zakup Printo H3
- SpectrumFilaments – 5% rabat na zakupy drukarek 3D
Materiały do druku:
- Gamplate – stały 10% rabat filamenty
- 3Drukarki.pl – stały 10% rabat na asortyment
Trochę kontrowersji
Jak już wspomniałem, szkolenie z druku 3D z reguły odbywa się stacjonarnie i kursant ma możliwość fizycznego “dotknięcia drukarki” i ewentualnie zachowania małego wydruku, który wykona podczas warsztatów. Niestety szkolenie z druku 3D w wydaniu internetowym jest uszczuplone o fizyczny kontakt z maszyną ale za to niesie masę innych korzyści takich jak nieograniczony dostęp przez sieć do zasobów i wiedzy, powrót do wybranego działu/lekcji gdy czegoś się zapomni, testy sprawdzające wiedzę, wysoki stosunek ilości merytorycznego materiału do całkowitego czasu kursu oraz niską cenę. Jeżeli jesteś ciekawy/ciekawa tego kursu to możesz sprawdzić tutaj>>>
Dokładnie, takie drukarki jednak trochę kosztują, więc fajnie że podałeś te rabaty. :)