SPLAJN w AutoCAD – Darmowy kurs AutoCAD

Splajn – jest to uproszczona nazwa dla krzywych typu NURBS (niejednorodne wymierne krzywe b-sklejane). Splajny są gładkimi krzywymi, które przechodzą w pobliżu punktów, których położenie wpływa bezpośrednio na kształt krzywej. Przyjrzyjmy się do jakich zastosowań można wykorzystać splajn rysując w AutoCAD’zie.

SPLAJN

Aby użyć polecenia możemy wpisać pełną jego nazwę (SPLAJN) lub wykorzystać skrót SPL.

Splajn możemy rysować z użyciem dwóch metod: Punktów dopasowania [Dopasuj] oraz Wierzchołków sterujących. W domyślnym ustawieniu splajny są połączeniem wielomianów 3-go stopnia.

W pierwszej z metod splajn będzie przechodził przez punkty dopasowania, które wybraliśmy poprzez kliknięcie lub wpisanie współrzędnych. Po zakończeniu rysowania splajnu za pomocą tej metody, możemy go edytować (po wcześniejszym wybraniu) poprzez zmianę położenia punktów dopasowania lub dodanie / usunięcie punktu.

Druga metoda to wierzchołki sterujące. W tej metodzie splajn będzie rysowany między punktami zwanymi wierzchołkami (które sterują kształtem). Splajn możemy edytować podobnie jak we wcześniejszej metodzie.

Ciekawą możliwością jest konwertowanie splajnu z jednej metody na drugą. Po wybraniu splajnu należy kliknąć na strzałkę ukazującą się na początku splajnu a następnie z rozwijanego menu wybrać inna metodę.

Splajn w praktycznym zastosowaniu

Splajny można zastosować do narysowania obwiedni wyrwań. Szczególnie może się on przydać w rysunku elementów mechanicznych. W tym przypadku rysuję wyrwanie dla otworu wałka z zastosowaniem splajnu oraz kreskowania.

Daj znać co sądzisz o tym filmie w komentarzu pod tym wpisem lub bezpośrednio na YouTube. Jeżeli chcesz być na bieżąco, to polajkuj nasz fanpage na Facebooku a przede wszystkim subskrybuj kanał techtutor na YouTube.

 

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a