hel w atmosferze
źródło: nasa.gov

Sonda wykryła hel w atmosferze Księżyca

Naukowcy z NASA poinformowali wczoraj, że satelita Księżyca Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wykryła gaz szlachetny – hel – w rzadkiej atmosferze Księżyca. Eksperyment został wykonany spektrometrem Lyman-Alpha Mapping Project (LAMP), którego głównym zadaniem jest wykonywanie map wiecznie zacienionych części Księżyca oraz poszukiwanie cząstek wody – zawartych w szronie – na jego powierzchni. Jednak możliwości tej aparatury są szersze. Badanie emisji promieniowania UV pozwala na identyfikację pierwiastków, takich jak hel, w atmosferze.

Hel w atmosferze Księżyca

Eksperyment LRO potwierdził badania przeprowadzone przez załogę ostatniej misji Apollo – Apollo 17 ( rok 1972), która przeprowadziła Lunar Atmosphere Composition Experiment (LACE) – czyli doświadczenie, w którym badano obecność różnych pierwiastków w atmosferze Księżyca. LAMP określił natywną ilość helu księżycowego (za pomocą odpowiednich technik usunięto tło pochodzące z przestrzeni kosmicznej).

Następnymi badaniami, jakimi zajmie się NASA, jest sprawdzenie skąd pochodzi hel zwarty wewnątrz atmosfery Księżyca. Hipotez jest kilka. Pierwsza mówi o tym, że gaz pochodzi z rozpadu radioaktywnego skał wewnątrz planety i dostaje się do atmosfery poprzez dyfuzję albo podczas trzęsień Księżyca. Druga hipoteza zakłada, że hel powstaje przy udziale wiatru słonecznego omiatającego Księżyc. Jeżeli druga hipoteza się sprawdzi, to będzie to przełom nad badaniami tego procesu na innych ciałach niebieskich.

Ponadto sonda LRO ma zbadać dobowe zmiany zawartości helu w atmosferze oraz zaobserwować jak zmienia się jego ilość na różnych szerokościach geograficznych. Dalsze badania zakładają poszukiwanie innych gazów takich jak argon (LACE wykazał jego obecność).

źródło: nasa.gov

Jeżeli podobał Ci się wpis, to kliknij Lubię to!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a