SELEKCJA oraz EDYCJA rysunków za pomocą APlus’a

Selekcja elementów wykonywana jest najczęściej za pomocą myszy oraz okien “z prawej do lewej” oraz “lewej do prawej”. Nakładka APlus posiada ciekawą funkcję, która umożliwia automatyczne zaznaczenie wielu linii o danej długości na wybranym przez nasz obszarze.

Selekcja i edycja

Rozpoczynam tutorial od polecenia Select by length (SELLEN), które pozwala na wybranie wszystkich linii w obszarze poszukiwań o danej długości, którą możemy określić poprzez wybór konkretnej linii. Polecenie Filet and Matchproperties (FMA), to połączenie poleceń zaokrąglania oraz uzgadniania właściwości linii – wybieramy źródłową linię, której właściwości zostaną skopiowane na drugą linię. Ponadto zostanie wykonane zaokrąglenie (tych dwóch linii) o promieniu ustawionym za pomocą polecenia ZAOKRĄGL. Wykonując np. narożniki ścian możemy wykorzystać Multi filet (MF), który służy do wykonywania zaokrągleń o promieniu 0 dla wielu wybranych linii. Polecenie Divide line (DIVL), wykorzystujemy, gdy chcemy bez używania innych poleceń, podzielić linię na wiele równych odcinków. Oprócz linii w ten sam sposób i za pomocą tego samego narzędzia możemy dzielić np. polilinie czy okręgi.

Zapraszam do obejrzenia tutoriala oraz do przetestowania nakładki APlus.   

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

spłaszczanie 3d

Czyszczenie, format papieru, spłaszczanie 3d – APlus

Czyszczenie rysunku z linii, które wyglądają na pionowe/poziome, wstawianie ramek o odpowiednim formacie oraz spłaszczanie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a