W najbliższym czasie łazik Curiosity wykona pierwsze w historii wiercenie skały na powierzchni Marsa. W tym celu wykorzystane będzie robotyczne ramię, wyposażone w wiertło – tak dokładniej jest to marsjańska wiertarka udarowa :). Celem wiercenia skały jest zebranie oraz zbadanie pyłu, który wytworzy się podczas wiercenia skały, której nadano nazwę “John Klein”.
Przed wykonaniem pierwszego wiercenia, inżynierowie z NASA zaplanowali test hardware’u, jakim jest wiertło, który polegał na wstępnym przyłożeniu wiertła do powierzchni skały oraz obciążeniu go siłą mniejszą, niż siłą obciążającą wiertło podczas docelowego wiercenia. Łazik Curiosity miał zostać w tej niewygodnej pozycji przez całą noc (powyższe zdjęcie). Wszystko po to, by zbadać efekt ogromnej różnicy temperatur na ramię, wiertło i resztę podzespołów Curiosity, w momencie gdy proces wierceniu nie mógłby się zakończyć przed nadejściem marsjańskiej nocy. Naprężenia powstające w wiertle podczas rozszerzania termicznego komponentów obudowy, ramienia, układu jezdnego łazika czy elementów wiertarki mogłyby uszkodzić wiertło. Zaznaczyć trzeba, że podczas zmiany temperatury o ponad 60 stopni (prognoza dla Marsa na dziś: to zero stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz mocne przymrozki w nocy sięgające -65 stopni Celsjusza i gołoledź. Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności :P), obudowa łazika kurczy się bądź rozszerza o około 2,4 mm.
Następnie wykonany został test “drill-on-rock checkout”, którego zadaniem było sprawdzenie mechanizmu udarowego, dzięki któremu wiertło może wykonywać (oprócz ruchu obrotowego) ruch posuwisto-zwrotny. W przeciągu 2 następnych dni został wykonany test “mini-drill” czyli test, w którym badano zachowanie powstającego pyłu podczas wiercenia na głębokość 2 cm. Wiercenie docelowe przeprowadzone zostanie w przeciągu następnych dni. Poniższy film przedstawia animację procesu wiercenia jakie wykona Curiosity, co już zostało znalezione na Marsie, oraz jak przebiegną przygotowania do pobrania próbek gruntu.
Zapraszam do polubienia i udostępniania!