Proteza siatkówki oka – rozszyfrowanie kodu neuronowego

Naukowcy z Weill Cornell Medical College rozszyfrowali kod neuronowy wysłany przez siatkówkę oka myszy do jej mózgu. Twierdzą również, że złamali kod siatkówki małpy, która jest niemal identyczna do ludzkiej…

Podczas poprawnego widzenia, światło pada na fotoreceptory znajdujące się na siatkówce oka. Następnie informacja z receptorów jest zamieniana na odpowiednie impulsy nerwowe rozpoznawane przez mózg. Wysyłanie impulsów nerwowych nie jest, jak to stereotypowo jest postrzegane, przez fotoreceptory. Odpowiednie impulsy elektryczne, rozpoznawane przez mózg, emitowane są przez komórki zwojowe (z ang. ganglion cells) połączone z fotoreceptorami. Komórki zwojowe znajdują zaraz pod fotoreceptorami w siatkówce oka.

U większości osób chorych na ślepotę, zniszczone zostały fotoreceptory oraz ich połączenia z komórkami zwojowymi siatkówki oka. Jak się okazuje, ten problem można obejść.

Przede wszystkim niezbędna jest terapia genowa. Po wprowadzeniu kwasów nukleinowych – DNA lub RNA – do  komórek zwojowych, zostanie rozpoczęty proces tworzenia białek światłoczułych. Ich zadaniem będzie stymulowanie komórek zwojowych do wysłania impulsów przez nerw wzrokowy do mózgu.

Cała proteza bazuje na 2 elementach: chipie oraz mini projektorze.

Chip ma za zadanie przetworzyć obraz, odpowiednio go zakodować i wysłać w postaci impulsów elektrycznych do mini projektora. Oba elementy będą znajdować się na specjalistycznych okularach. Zadaniem mini projektora będzie przetworzenie impulsów elektrycznych na świetlne i wysłanie ich na siatkówkę oka, natomiast białka światłoczułe pobudzą komórki zwojowe do wysłania sygnałów do mózgu.

Kluczem do poprawnego działania całego układu jest odpowiednie zaprogramowanie chipa. Dlatego też niezbędne było poznanie kodu neuronowego – proteza oraz białka światłoczułe są w stanie wykonać wszystkie operacje, które przeprowadza zdrowa siatkówka czyli zamienić obraz na impulsy a potem wysłać je do mózgu.

Według danych medycznych na całym świecie żyje aż 25 milinów osób cierpiących na ślepotę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a procedury i proteza przejdą testy kliniczne, to jest nadzieją na zdecydowaną poprawę życia tych osób. Wszystko za sprawą protezy siatkówki oka, która pozwoli pacjentowi na rozpoznawanie rysów twarzy i poprawnego widzenia obiektów!

 

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, to kliknij Lubie to!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a