Montaż: formatka i prowadnice drukarki 3D

Skręcenie pierwszych prętów gwintowanych we wcześniejszym etapie nie przysporzyło żadnych problemów. W tym materiale udało mi się zamontować pierwsze ruchome elementy osi Y, prowadnice drukarki 3d oraz formatkę stołu grzewczego. Zapraszam do przeczytania oraz obejrzenia krótkiego filmu.

Interesujesz się drukiem 3d? Chcesz się dowiedzieć trochę więcej o technologii niskobudżetowego druku 3d? Koniecznie przeczytaj artykuł Drukowanie 3D – wszystko co musisz wiedzieć

Prowadnice drukarki 3D

W ramach przypomnienia, Prusa i3 od Jelwek posiada trzy osie: X, Y oraz Z. Po prowadnicach osi X porusza się ekstruder wraz z głowica drukującą. Oś Z odpowiada za podnoszenie ekstrudera względem stołu drukarki. Natomiast oś Y tworzą prowadnice umieszczane na podstawie, po których przemieszcza się stół grzewczy drukarki.

osie drukarki 3d
Osie drukarki 3D

Montaż osi Y rozpocząłem od nasunięcia łożysk liniowych na dwie prowadnice drukarki 3d o długości 350mm. Wykorzystałem trzy łożyska LM08UU(jedna z prowadnic musi mieć założone dwa). Po upewnieniu się, że łożyska bez większych oporów przesuwają się po prowadnicach, całość umieściłem w odpowiednich miejscach na nogach drukarki 3d. Muszę przyznać, że wciśnięcie prowadnic wymagało ode mnie użycia siły, ale po chwili wszystko było już gotowe. W otworach prostokątnych każdej nogi umieściłem opaskę, która po zaciśnięciu uniemożliwi wypadanie końcówki prowadnicy z nogi drukarki.

prowadnice drukarki 3d
Mocowanie końców prowadnic do nóg drukarki 3d

Kolejnym zadaniem było przykręcenie specjalnego uchwytu pod formatką stołu. Jego zadaniem będzie utrzymanie paska zębatego – posłuży do przeniesienia napędu silnika krokowego osi Y. Na końcu przyszedł czas na zamontowanie formatki stołu grzewczego. Jak wcześniej napisałem, na prowadnice drukarki 3d nasunąłem łożyska. Teraz na tych łożyskach ułożyłem aluminiową formatkę – formatka posiada prostokątne otwory o szerokości mniejszej od średnic łożysk – i wyregulowałem rozstaw między nogami drukarki za pomocą nakrętek. Koniecznie należy przyłożyć się do tego zadania, w przeciwnym razie formatka(połączona z łożyskami) będzie poruszała się z oporem po prowadnicach. Ostatnim etapem było połączenie łożysk oraz formatki stołu grzewczego. Producent przewidział łączenie za pomocą opasek zaciskowych.

formatka i łożyska liniowe drukarki 3d
Opaska zaciskowa łącząca formatkę stołu oraz łożysko liniowe

Osobiście nie wiem czy taka metoda się sprawdzi z uwagi na to, że formatka leży bezpośrednio na łożyskach. Jeżeli opaski będą zbyt lekko dociśnięte może dojść do przesuwania się formatki względem łożysk. Wątpliwości na pewno rozwieje pierwszy wydruk.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

retrakcja

Retrakcja – co to jest i jak ją ustawić

Retrakcja jest to bardzo istotny dla jakości wydruku proces. Podczas druku 3d zdarzają się momenty, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ