Montaż drukarki 3D: oś Y + rama

Montaż drukarki to naprawdę ciekawa przygoda. Podczas składania kolejnych elementów dochodzi się do momentu, w którym drukarka zaczyna przybierać docelowy wygląd. Nie bez powodu o tym piszę: dziś drukarka dostała swoją aluminiową ramę ze wspornikami, a ja skończyłem montowanie osi Y, czyli osi po której będzie poruszał się stół grzewczy.

Interesujesz się drukiem 3d? Chcesz się dowiedzieć trochę więcej o technologii niskobudżetowego druku 3d? Koniecznie przeczytaj artykuł dotyczący drukowania 3D >>>

Pasek zębaty osi Y

W zestawie od Jelwek znajdziemy dwa paski zębate. Oba są niezbędnymi elementami osi – Y oraz X. Skupmy się na pierwszej z wymienionych. Po co tak na prawdę jest pasek zębaty? Podchodząc do tego z technicznego punktu widzenia, pasek umożliwia zmianę ruchu obrotowego wałka silnika krokowego na ruch liniowy części, która połączona jest z paskiem.

oś Y
Schemat działania osi Y

Przed zamontowaniem silnika w uchwycie, na wałku umieściłem koło zębate. Kołnierz zębatki musi znaleźć się na końcu wału. Dzięki temu zapobiegniemy przypadkowemu zsunięciu się paska z koła zębatego. Po przykręceniu silnika do uchwytu skleiłem rolkę osi Y, która składała się z dwóch okrągłych elementów drukowanych oraz łożyska 623ZZ. Klej jaki do tego celu użyłem to zwykła Kropelka – po kilkunastu sekundach rolka była gotowa a ja mogłem przykręcić ją w uchwycie (po przeciwległej stronie do uchwytu silnika).

Wtedy przyszedł czas na zamocowanie paska zębatego. Najpierw koniec paska wcisnąłem w drukowany uchwyt pod formatką stołu. Ten element drukowany posiada ząbki, które uniemożliwią wysunięcie się paska podczas pracy drukarki. Po umieszczeniu na kole zębatym (wał silnika) oraz przewleczeniu przez rolkę, pasek wcisnąłem podobnie jak na początku w uchwyt pod formatką stołu. Ważne jest, aby pasek był dobrze naciągnięty! Nadmiar paska obciąłem.

Rama oraz wsporniki drukarki

Na końcu zamontowałem aluminiową ramę oraz wspornik, dzięki którym konstrukcja stała się zdecydowanie bardziej stabilna… i wygląda bardzo ładnie :) Ramę oraz wsporniki połączyłem za pomocą śrub oraz nakrętek M3 (wsporniki posiadają wycięcia w kształcie litery T, które umożliwiają wciśnięcie nakrętek).

Łączenie ramy i wspornika
Charakterystyczne wcięcie w kształcie litery “T”

Podstawę drukarki oraz elementy ramy skręciłem za pomocą nakrętek, które zamontowałem na prętach M10 oraz M8 (mowa o tych prętach była we wcześniejszych wpisach). Teraz już tylko wystarczyło dokręcić nakrętki i gotowe!

Połączenie podstawy, rama drukarki 3d
Łączenie ramy oraz podstawy drukarki (nakrętki M10)
Łączenie podstawy i wspornika
Połączenie śrubowe wspornika oraz podstawy drukarki

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

retrakcja

Retrakcja – co to jest i jak ją ustawić

Retrakcja jest to bardzo istotny dla jakości wydruku proces. Podczas druku 3d zdarzają się momenty, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ