Łazik Curiosity dostanie nowe oprogramowanie

Naukowcy z Pasadeny poinformowali, że podczas weekendu Curiosity wgra nowe oprogramowanie (żartobliwie nazwane “brain transplant”- przeszczep mózgu), które pozwoli na skuteczniejsze przemieszczanie się pojazdu, poruszanie robotycznym ramieniem oraz narzędziami na jego końcu. Software został przesłany i zapisany w pamięci łazika podczas prawie 9 miesięcznej podróży na Marsa. Należy podkreślić, że inżynierowie zaplanowali wprowadzanie nowego softu podczas każdej z faz 2-letniej misji, aby przystosowywać Curiosity do zmiennych warunków środowiska oraz różnych zadań i priorytetów. Do tej pory oprogramowanie Mars Science Laboratory oraz statku, który go przetransportował na Czerwoną Planetę, było zaprojektowane pod kątem prawidłowego wejścia w atmosferę, opadania oraz lądowania. Teraz, gdy Curiosity już twardo stoi na marsjańskim podłożu, takie oprogramowanie nie jest potrzebne.

Kluczową cechą nowego oprogramowania jest poprawienie zdolności manewrowej oraz analizy obrazów zbieranych przez kamery Curiosity, co poprawi identyfikację przeszkód oraz zagrożeń na drodze łazika. Łazik będzie mógł autonomicznie wybrać dla siebie optymalną drogę, ułatwiając zadanie obsłudze naziemnej.

W międzyczasie naukowcy NASA debatują nad zdjęciami z miejsca lądowania Curiosity oraz nad tym co należy zbadać, gdy łazik ukończy przegląd sowich podzespołów. W tym miejscu należy przypomnieć, że Curiosity ma na pokładzie aż 10 urządzeń pomiarowych, waży 900 kg i jest największym z pojazdów wysłanych na Marsa!

źródło: nasa.gov

 

Jeżeli podobał Ci się ten wpis i chcesz przeczytać następne – kliknij Lubię to!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a