Wydawnictwo Strefa Kursów

Jak zabrać się za Arduino?

Kurs Arduino - od podstawArduino (dla niewtajemniczonych) jest to mikrokontroler, który został umieszczony na jednej małej płytce. “Sercem” jest układ scalony firmy Atmel. Jedną z dużych zalet Arduino jest jego charakter open-source’owy co oznacza, że informacje dotyczące płytki, podzespołów czy w końcu samego kodu wysyłanego do Arduino są ogólnie dostępne. Z racji tego, że Arduino to nieduży oraz nieskomplikowany układ o całkiem dużych możliwościach, uzyskał on duże poparcie osób chcących rozpocząć swoją przygodę z elektroniką czy programowaniem mikrokontrolerów – na przełomie kilku lat, oryginalne Arduino sprzedało się w setkach tysięcy egzemplarzy (co może oznaczać że tańszych klonów Arduino sprzedano jeszcze więcej).

Arduino IDE – środowisko

Aby rozpocząć pracę z Arduino potrzebne nam będzie środowisko programistyczne. Oczywiście bez przeszkód znajdziemy je na oficjalnej stronie Arduino w dziale Download. Po ściągnięciu programu i rozpakowaniu do folderu docelowego (dla Windowsa):

  1. Podłącz płytkę do portu USB w swoim PeCecie za pomocą kabla USB A-B
  2. Nastąpi instalacja sterowników, które może nie dojść do skutku – jeżeli tak się stanie to należy wejść do Menedżera Urządzeń, znaleźć Porty (COM i LPT), kliknąć na Arduino prawym przyciskiem myszy oraz wykonać aktualizację oprogramowania sterownika, przeszukać komputer w celu odnalezienia sterownika i wskazać plik arduino.inf w folderze Drivers z naszego folderu gdzie został wypakowany folder z naszym Arduino IDE. (Dodatkowe instrukcje dla innych systemów są TUTAJ)
  3. Możemy teraz odpalić aplikację Arduino
  4. Wybieram z Narzędzi opcję Płytka i klikamy na nasz model
  5. Ustawiamy odpowiedni Port szeregowy, do którego podpięty jest Arduino

Twoje Arduino jest teraz gotowe do pracy!

Podłączamy diodę

Arduino możemy teraz bez przeszkód wyposażyć w diodę. Wykorzystamy do tego płytkę prototypową, diodę, przewody oraz rezystor 220Ω. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rezystora (o wyliczonej rezystancji) dla czerwonej diody (takie diody możecie znaleźć np. w starter-kit’ach do Arduino) nie dopuścimy do zniszczenia naszego układu z diodą – trochę teorii znajdziecie TUTAJ. Podłączenie diody przedstawia poniższy filmik (nóżki rezystora jeszcze nieprzycięte, ale to się zmieni): A tutaj zamieszczam schemat podłączenia diody: dioda

C++

W Arduino IDE będziemy wykorzystywać  w zasadzie c++, przystosowane już dla naszego Arduino. Rozpoczynamy od banalnego programiku poniżej (objaśniony zwięźle w komentarzach):

//To jest komentarz :)

// Banalny programik czyli mruganie diody
int led = 13;// Definiujemy numer portu do ktorego podlaczylismy diode

// pierwszym zadaniem jest utworzenie funkcji: void setup()
//gdzie ustawimy odpowiednie piny jako np. wyjscia/wejscia
void setup() 
{                 
  pinMode(led, OUTPUT);// ustawiamy port dla diody na wyjscie     
}

// wykonujemy petle w ktorej program bedzie dzialal
void loop() 
{
  digitalWrite(led, HIGH);   // ustaw napiecie na pinie podlaczonym do diody
  delay(1000);               // poczekaj 1 sek.
  digitalWrite(led, LOW);    // wylacz diode, stan na pinie LOW
  delay(1000);               // poczekaj 1 sek.
}

Jak już napiszemy ten program (bądź znajdziemy w Przykładach), możemy go załadować z programu Arduino IDE. Polecam zajrzeć również do książek czy kursów dla elektroników, gdzie dowiemy się o rzeczach fundamentalnych związanych z mikrokontrolerami.

Wszystkie operacje, podłączanie sprzętu czy kodowanie robisz na własną odpowiedzialność! Pamiętaj o rozwadze oraz upewnieniu się, że to co robisz jest bezpieczne dla Ciebie, otoczenia czy elektroniki. Redakcja techtutor.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody.
Arduino (dla niewtajemniczonych) jest to mikrokontroler, który został umieszczony na jednej małej płytce. "Sercem" jest układ scalony firmy Atmel. Jedną z dużych zalet Arduino jest jego charakter open-source'owy co oznacza, że informacje dotyczące płytki, podzespołów czy w końcu samego kodu wysyłanego do Arduino są ogólnie dostępne. Z racji tego, że…

Review Overview

User Rating: 4.44 ( 7 votes)

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

3 komentarze

  1. Wielkie dzięki za czas poświęcony na tłumaczenie takich banałów :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a