Wydawnictwo Strefa Kursów

Jak zabrać się za Arduino?

Kurs Arduino - od podstawArduino (dla niewtajemniczonych) jest to mikrokontroler, który został umieszczony na jednej małej płytce. “Sercem” jest układ scalony firmy Atmel. Jedną z dużych zalet Arduino jest jego charakter open-source’owy co oznacza, że informacje dotyczące płytki, podzespołów czy w końcu samego kodu wysyłanego do Arduino są ogólnie dostępne. Z racji tego, że Arduino to nieduży oraz nieskomplikowany układ o całkiem dużych możliwościach, uzyskał on duże poparcie osób chcących rozpocząć swoją przygodę z elektroniką czy programowaniem mikrokontrolerów – na przełomie kilku lat, oryginalne Arduino sprzedało się w setkach tysięcy egzemplarzy (co może oznaczać że tańszych klonów Arduino sprzedano jeszcze więcej).

Arduino IDE – środowisko

Aby rozpocząć pracę z Arduino potrzebne nam będzie środowisko programistyczne. Oczywiście bez przeszkód znajdziemy je na oficjalnej stronie Arduino w dziale Download. Po ściągnięciu programu i rozpakowaniu do folderu docelowego (dla Windowsa):

 1. Podłącz płytkę do portu USB w swoim PeCecie za pomocą kabla USB A-B
 2. Nastąpi instalacja sterowników, które może nie dojść do skutku – jeżeli tak się stanie to należy wejść do Menedżera Urządzeń, znaleźć Porty (COM i LPT), kliknąć na Arduino prawym przyciskiem myszy oraz wykonać aktualizację oprogramowania sterownika, przeszukać komputer w celu odnalezienia sterownika i wskazać plik arduino.inf w folderze Drivers z naszego folderu gdzie został wypakowany folder z naszym Arduino IDE. (Dodatkowe instrukcje dla innych systemów są TUTAJ)
 3. Możemy teraz odpalić aplikację Arduino
 4. Wybieram z Narzędzi opcję Płytka i klikamy na nasz model
 5. Ustawiamy odpowiedni Port szeregowy, do którego podpięty jest Arduino

Twoje Arduino jest teraz gotowe do pracy!

Podłączamy diodę

Arduino możemy teraz bez przeszkód wyposażyć w diodę. Wykorzystamy do tego płytkę prototypową, diodę, przewody oraz rezystor 220Ω. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rezystora (o wyliczonej rezystancji) dla czerwonej diody (takie diody możecie znaleźć np. w starter-kit’ach do Arduino) nie dopuścimy do zniszczenia naszego układu z diodą – trochę teorii znajdziecie TUTAJ. Podłączenie diody przedstawia poniższy filmik (nóżki rezystora jeszcze nieprzycięte, ale to się zmieni): A tutaj zamieszczam schemat podłączenia diody: dioda

C++

W Arduino IDE będziemy wykorzystywać  w zasadzie c++, przystosowane już dla naszego Arduino. Rozpoczynamy od banalnego programiku poniżej (objaśniony zwięźle w komentarzach):

//To jest komentarz :)

// Banalny programik czyli mruganie diody
int led = 13;// Definiujemy numer portu do ktorego podlaczylismy diode

// pierwszym zadaniem jest utworzenie funkcji: void setup()
//gdzie ustawimy odpowiednie piny jako np. wyjscia/wejscia
void setup() 
{         
 pinMode(led, OUTPUT);// ustawiamy port dla diody na wyjscie   
}

// wykonujemy petle w ktorej program bedzie dzialal
void loop() 
{
 digitalWrite(led, HIGH);  // ustaw napiecie na pinie podlaczonym do diody
 delay(1000);        // poczekaj 1 sek.
 digitalWrite(led, LOW);  // wylacz diode, stan na pinie LOW
 delay(1000);        // poczekaj 1 sek.
}

Jak już napiszemy ten program (bądź znajdziemy w Przykładach), możemy go załadować z programu Arduino IDE. Polecam zajrzeć również do książek czy kursów dla elektroników, gdzie dowiemy się o rzeczach fundamentalnych związanych z mikrokontrolerami.

Wszystkie operacje, podłączanie sprzętu czy kodowanie robisz na własną odpowiedzialność! Pamiętaj o rozwadze oraz upewnieniu się, że to co robisz jest bezpieczne dla Ciebie, otoczenia czy elektroniki. Redakcja techtutor.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

3 komentarze

 1. Wielkie dzięki za czas poświęcony na tłumaczenie takich banałów :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a