Drukowanie 3D - historia, ciekawostk i wiedza

Drukowanie 3D – wszystko co musisz wiedzieć

Drukowanie 3D staje się coraz bardziej powszechne i z rozmachem wkracza do naszego życia. Dlaczego można tak twierdzić? Choćby dlatego, że co chwilę w mediach słyszymy o tym, że ktoś wydrukował broń palną lub kolejną część ludzkiego ciała, którą można wszczepić. Wcześniejsze zdanie podkreśla jeszcze jeden ważny aspekt, który sprawia, że drukowanie 3D jest na ustach wielu: kontrowersja. Zanim jednak przejdziemy dalej, warto odpowiedzieć krótko czym jest drukowanie 3D?

Drukowanie 3D – inaczej drukowanie przestrzenne, które polega na wytwarzaniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Technologia ta nazywana jest również technologią addytywną lub generatywną a potocznie określa się ją mianem druku 3D. Druk 3D wymaga 4 kluczowych elementów: trójwymiarowego modelu komputerowego, programu do obróbki modelu czyli tzw. slicera, maszyny czyli drukarki 3D oraz materiału do druku np. plastikowej żyłki, żywicy czy proszku w zależności od technologii.

Popularność drukowania 3D staje się bodźcem dla rynku…

Usługi drukowania 3D

Zapotrzebowanie na usługi zaowocowało “wysypem” firm, które oferują przeróżne usługi związane z drukowaniem 3D. Tego typu firmy kompleksowo zajmują się wydrukiem 3D począwszy od modelowania 3D (wirtualnego) obiektu przez digitalizację i trójwymiarowe skanowanie rzeczywistych przedmiotów (nazywa się to inżynierią odwrotną – reverse engineering) po drukowanie 3D w wysokiej rozdzielczości na zaawansowanych technologicznie drukarkach 3D.

Warto tutaj dodać jeszcze jedną rzecz – w globalnej wiosce nie trzeba fizycznie iść do takiej drukarni 3D. Wystarczy wysłać plik z modelem a po wydrukowaniu model zostanie dostarczony poprzez kuriera. (Tak przynajmniej robią chłopaki z wydrukujmi, którzy swego czasu sprzedawali Prusę i3, która stoi na moim biurku :-) ) Mimo wszystko druk 3D staje się coraz bardziej popularny poprzez wprowadzanie coraz tańszych maszyn na rynek.

drukowanie 3d - prusa i3 od Jelwek
Moja Prusa i3 podczas pierwszego wydruku 3D :)

Niskobudżetowy druk 3D w Twoim domu

Wraz z taniejącymi usługami, w dół idą też ceny samych urządzeń. Najtańsze drukarki 3D można bowiem kupić już za 900 zł. Z pewnością jakość wydruków 3D z takich urządzeń nie jest powalająca, ale tego typu drukarki mogą stać się świetnym wyborem dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z drukowaniem i chcą poznać zasadę działania drukarki 3D.

Drukowanie 3D – krótka historia z infografiką

Jak każda dziedzina, drukowanie 3D posiada swoją przeszłość. Sama koncepcja druku (przekazywania informacji w formie tekstu na dwuwymiarowych kartkach papieru) powstała prawie 600 lat temu. Przypisuje się ją Janowi Gutenbergowi, który wynalazł ruchomą czcionkę i za pomocą prasy drukarskiej wydrukował Biblię.

Przez wieki techniki standardowego druku były udoskonalane, ale prawdziwy przełom przyniosły komputery osobiste oraz pierwsza drukarka atramentowa, która została wynaleziona w 1976 roku.Wtedy już kwestią czasu stało się przeniesienie druku do namacalnej trójwymiarowej formy.

Za narodziny druku 3D uznaje się moment wynalezienia stereolitografii w 1984 roku przez Charles’a Hull’a (patent zgłoszony w 1986 roku). Ta technologia pozwoliła wytwarzać modele na podstawie cyfrowych danych. Ludzie zaczęli dostrzegać możliwość ‘drukowania warstwa po warstwie’ oraz potencjał jaki drzemie w tej technologii.

Jedyne 4 lata później, w 1988 roku pojawia się kolejna koncepcja, która w przyszłości stanie się podwaliną pod niskobudżetowy druk 3D. Mowa tutaj o technologii FDM (Fused Deposition Modeling) czyli osadzaniu topionego materiału. Najważniejsze technologie omówię jednak w dalszej części materiału.

Wstrząs w świeżej, jak na tamte czasy, branży drukowania 3D przynosi końcówka lat 90 ubiegłego wieku. Zapraszam do obejrzenia poniższej infografiki, którą wykonałem specjalnie dla pasjonatów drukowania 3D (kliknij aby powiększyć).

infografika historia druku 3d - drukowanie 3d na przełomie 1986-2015

 

Drukarka 3D – jak działa?

Ogólna zasada działania drukarki 3D opiera się o warstwy. Każdy przedmiot, który powstał na drukarce 3D składa się z wielu warstw, które zostały ułożone jedna na drugiej. Każda drukarka 3D posiada zatem elementy ruchome, które pozwolą na wydrukowanie kolejnej warstwy na poprzedniej.

drukowanie 3d - drukarka 3d jak działa
Obiekt drukowany warstwa po warstwie (technologia FDM)

Każda warstwa ma swoją niewielką wysokość. Im mniejsza wysokość warstwy tym większa rozdzielczość wydruku. Oznacza to, że wysokość warstwy wpływa na gładkość wydrukowanych powierzchni oraz na to czy wydruk będzie “ładnie wyglądał”.

drukowanie 3d - jakość wydruku
Drukowanie 3D w różnej jakości. Im mniejsza wysokość warstwy, tym gładszy wydruk

Jakość wydruku 3D zależy również od zastosowanego materiału, który nazywa się filamentem. Filament to najczęściej “żyłka” sprzedawana na szpuli. Popularnymi materiałami do druku 3D są: tworzywa termoplastyczne czyli “plastiki”, żywice, metale.

Co możemy wydrukować na drukarce 3D?

Znając ogólną zasadę, że na drukarce 3D rzeczywiste obiekty wytwarza się warstwa po warstwie, to zastosowań dla tych urządzeń możemy znaleźć ogromną ilość. Ograniczeniem w przypadku drukowania staje się wyobraźnia oraz pole robocze, czyli obszar wewnątrz drukarki 3D, w którym powstaje obiekt.

Dom z drukarki 3D

dom z drukarki 3d
Dom z drukarki 3D wg. A. Rudenko

W przypadku drukowania DOMÓW, drukarka 3D musi mieć ogromne pole robocze liczone w metrach. Autorem tego projektu jest Andrey Rudenko (USA), a materiałem użytym podczas drukowania był beton. Dom z drukarki 3D a konkretniej zamek z drukarki 3D posiada otwory na okna oraz drzwi, a nawet małą wieżyczkę.

dom z drukarki 3d zamek - drukowanie 3d
Otwory na okna i drzwi domu z drukarki 3D
drukowanie 3d ścian domu z drukarki 3d
Drukowanie 3D ściany domu. Widać zastosowanie specjalnej głowicy drukującej

Specjalnie zaprojektowana dysza nakładała warstwę po warstwie tym samym wznosząc ścianę. Ściany domu wydrukowanego na drukarce 3D w gruncie rzeczy mają puste wnętrze. Oznacza to, że tylko kontur ściany jest drukowany 3D z betonu, natomiast jej wnętrze wypełnione jest dobrym izolatorem cieplnym czyli powietrzem. Poniżej znajduje się film, na którym można zobaczyć w jaki sposób drukowana jest ściana.

Andrey obecnie buduje kolejny dom z drukarki 3D. Dom będzie miał wymiary 10,5 x 12,5 x 3 metra. Zdjęcie z budowy można zobaczyć poniżej. Wygląda imponująco, prawda? To jednak nie wszystko, ponieważ druk 3D coraz mocniej wchodzi do branży budowlanej.

nowy dom z drukarki 3d - drukowanie 3d
Rudenko drukuje kolejny dom

Domy z drukarki 3D powstają również w Chinach. W 2014 firma z Szanghaju wydrukowała 10 domów w ciągu 24 godzin! Koszt wydruku jednego domu z drukarki 3D wyniósł jedyne 4800 dolarów. Pole robocze drukarki 3D użytej w tym projekcie wynosiło 32 x 10 x 6,6 metrów. Poniżej możesz zobaczyć materiał, w którym pokazano jak działa tego typu drukarka 3D.

domy z drukarki 3d - drukowanie 3d
Chiny – domy z drukarki 3D

Drukowanie 3D – makiety architektoniczne

makiety architektoniczne - drukowanie 3d
Makieta architektoniczna wyprodukowana za pomocą technologii generatywnych

Drukowanie 3D przychodzi z pomocom architektom, którzy oprócz standardowych wizualizacji chcą oferować swoim klientom makiety architektoniczne.

Dzięki namacalnej formie wizualizacji projektu, makiety architektoniczne wykonywane na drukarce 3D stają się bardzo atrakcyjne dla biur projektowych. W porównaniu z innymi technologiami wykonania, makiety architektoniczne z drukarki 3D są przystępne cenowo, zapewniają dobry poziom szczegółowości projektu oraz… można je bardzo szybko wykonać.

Protezy ręki z drukarki 3D

proteza e-nable z drukarki 3d FDM - drukowanie 3d
Proteza, która została wydrukowana za pomocą niskobudżetowego druku 3D

Niskobudżetowy druk 3D wkracza na pole protez. Proteza ręki z drukarki 3D, którą widać na powyższym zdjęciu, powstała z inicjatywy e-NABLE – grupy inżynierów i pasjonatów drukowania 3D z całego świata. Obecnie sieć wolontariuszy gromadzi przeszło 3600 osób.

Za pomocą druku 3D, wolontariusze pomagają głównie dzieciom, które z różnych powodów straciły dłoń lub urodziły się z tą dysfunkcją. Głównymi zaletami zastosowania drukowania 3D w protezach ręki dla dzieci jest niski koszt wykonania, który waha się od…

20 do 50 dolarów! Koszt jest nieduży a reakcja obdarowanego dziecka jest po prostu bezcenna.

W porównaniu do kosztów zwykłej protezy, 50 dolarów wydanych na protezę z drukarki 3D jest niewielką kwotą. Protezy ręki kosztują od kilku tysięcy złotych wzwyż i dlatego budżetowy druk 3D protez mógłby stać się ratunkiem dla wielu mniej zamożnych osób.

Zobacz jak niewiele trzeba, aby uszczęśliwić dziecko i ułatwić jego codzienność:

Drukowanie 3D protez nie kończy się jednak na protezach cięgnowych jak w przypadku e-NABLE. W przeciągu 42 godzin możemy bowiem stosunkowo tanio wydrukować elektroniczną protezę ręki, która będzie sterowana za pomocą np. informacji z mięśni kikuta. Nie wierzysz? Zobacz poniższy materiał:

Jeżeli interesuje Cię zastosowanie druku 3D w medycynie to koniecznie przeczytaj mój artykuł na ten temat na forbot.pl >>

Niskobudżetowy druk 3D PROTOTYPÓW i nie tylko

Prototypowanie jest istotnym procesem przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. Na poziomie prototypu można bowiem znaleźć błędy konstrukcyjne, zidentyfikować słabe strony produktu oraz zbadać go. Niskobudżetowy druk 3D przydaje się również bardzo często w kampaniach kickstarter’owych (crowdfunding’owych), gdzie twórcy chcą pokazać jak działa ich urządzenie bez wydawania ogromnych sum na uruchomienie profesjonalnej produkcji.

Niskobudżetowe drukowanie 3D pozwala wytworzyć w pełni funkcjonalny i estetyczny prototyp urządzenia, który można pokazać społeczności.

Drukowanie 3D za pomocą czekolady

Czekoladowe wydruki 3D również są możliwe do wykonania. Oczywiście drukarki 3D trzeba wyposażyć w odpowiednie głowice drukujące, które będą mogły nanosić czekoladę warstwa po warstwie. Sama czekolada też musi mięć odpowiednią konsystencję oraz być odpowiednio chłodzona zaraz po nałożeniu.

Czy drukowanie 3D za pomocą czekolady może być pomysłem na biznes? Możliwe, że tego typu urządzenia nie sprawdzą się w domu, ale w kawiarni czy restauracji mogłyby być ciekawym dodatkiem, który zainteresowałby rzesze klientów.

Drukowanie 3D – LÓD

Nie chodzi tutaj o ” drukowanie 3D lodów z IKEI ” tylko o… prawdziwe rzeźby z lodu. Może wydawać się to trochę dziwne, bo z reguły głowice drukujące podgrzewają nakładany materiał. W tym przypadku jest na odwrót. Drukarki 3D tego typu schładzają materiał, którym jest zdemineralizowana woda. Głowica w takim urządzenia posiada dwie dysze – jedna nakłada bardzo mocno schłodzoną wodę a druga dodatkowo chłodzi taką wodnistą warstwę.

drukowanie 3d z lodu
Drukarka 3D do lodu

Proces ten wydaje się nadal być niejasny. Jak można drukować 3D wodą i uzyskiwać takie rezultaty?:

wydruk 3d z lodu
Lodowa rzeźba z drukarki 3D

Aby zrozumieć zasadę działania takiej drukarki warto zobaczyć ten film:

Popularne technologie druku 3D

W tym miejscu zamierzam przedstawić trzy główne technologie druku 3D. Od zastosowanej technologii zależy jak dokładny będzie wydruk 3D.

FDM – Fused Deposition Modeling

Jest to jedna z technik niskobudżetowego drukowania 3D, nazywana też osadzaniem topionego materiału. Polega na nanoszeniu warstw z materiałów, które po nagrzaniu ulegają stopieniu. Są to najczęściej tworzywa termoplastyczne takie jak ABS czy PLA. Stopiony materiał wyciskany jest przez dyszę o niewielkich rozmiarach rzędu dziesiątych części milimetra. Drukowanie 3D w technologii FDM przedstawia poniższy rysunek:

druk 3d FDM - drukowanie 3d
1- głowica, 2- materiał, 3- stół roboczy

Tutaj możesz zobaczyć film jak powstają kolejne warstwy na drukarce 3D wykorzystującej technologię niskobudżetowego druku 3D – FDM:

DLP – Digital Light Processing

Ta technologia druku 3D pozwała na uzyskiwanie obiektów o bardzo gładkich ścianach i wysokiej rozdzielczości. Grubość warstwy w wydrukach 3D wyprodukowanych za pomocą technologii DLP sięga od 50 do 100 um. Ta technika polega na utwardzaniu płynnej żywicy za pomocą światła emitowanego przez projektor. Zobacz na poniższym filmie jak wygląda drukowanie 3D w technologii DLP.

Przykłady wydruków w tej technologii znajdziesz poniżej:

drukowanie 3d - wieża wydrukowana w technologi DLP
Wydruk 3D w technologii DLP
pierścionek wydrukowany w technologi DLP druk 3d
Model pierścionka w technologii DLP

SLS – Selective Laser Sintering

SLS czyli selektywne spiekanie laserowe polega na spajaniu proszków za pomocą wiązki lasera. Na stół roboczy nakładana jest warstwa materiału a następnie wiązka lasera spaja proszek tworząc pierwszą warstwę wydruku. Po zastygnięciu pierwszej warstwy, stół obniża się i nakładana jest kolejna warstwa proszku, która zostaje stopiona przez wiązkę lasera. Ten proces powtarza się do momentu zakończenia drukowania 3D.

technologia druku 3d SLS - selective laser sintering
Selective Laser Sintering

Najpopularniejsze polskie drukarki 3D

Polacy nie gęsi i swoje drukarki też produkują. Co ciekawe polskie drukarki 3D podbijają zagraniczne rynki i i interesują się nimi tak wielkie korporacje jak Dell. Poniżej zaprezentowałem kilka popularnych polskich drukarek 3D.

Polska drukarka 3D: Zortrax M200

Zortrax M200 to chyba najsłynniejsza polska drukarka 3D. Zortrax stał się rozpoznawalną marką na początku 2014 roku, kiedy podpisał umowę na dostarczenie 5 tys. drukarek dla Dell’a. Imponujące prawda? To nie wszystko.

Tylko, że… niestety to nie prawda. Dnia 3 sierpnia 2016 roku firma Zortax wydała oświadczenie – w nawiązaniu do rewelacji ujawnionych przez portal 3DPrint.com – że jednak nigdy nie doszło do sprzedaży drukarek do Dell’a. Sprawa jest mocno kontrowersyjna, gdyż informacja o sprzedaży 5000 sztuk maszyn dla gigantycznej firmy Dell mogła zaważyć na decyzji inwestorów. Należy pamiętać, że Zortrax ogłosił nieziemski deal z Dellem na początku 2014 roku.

Zortrax zdobył dofinansowanie na produkcję swoich maszyn za pomocą portalu crowdfounding’owego Kickstarter. Po udanej zbiórce pieniędzy, produkcja drukarki 3D Zortrax M200 mogła ruszyć pełną parą, ponieważ Polacy zgromadzili prawie 180 tys. dolarów!

polska drukarka 3d - zortrax m200
Zortrax M200

Polska drukarka 3D: Monkeyfab PRIME

Firma Monkeyfab została założona przez Piotra i Pawła Twardo, którzy uważani są za weteranów polskiej branży reprap. Ich drukarka Monkeyfab PRIME to konstrukcja oparta o open-source’ową Prusę i3. Mimo to, żadne elementy tej drukarki nie są drukowane 3D. Rama wykonana jest z metalu natomiast elementy mocujące wycinane są z poliwęglanu. Drukarka wygląda bardzo elegancko i czuć, że została zaprojektowana z dbałością o szczegóły.

Monkeyfab PRIME to z pewnością maszyna mniej precyzyjna od wcześniej wspomnianego Zortraxa M200, ale jeżeli chodzi o polskie drukarki 3D to z pewnością plasuje się w czołówce.

polska drukarka 3d - monkeyfab prime
Monkeyfab PRIME

Polska drukarka 3D: 3NOVATICA GATE 2.0

3NOVATICA należy również do grona firm, które kreują rynek i trendy w polskiej branży druku 3D. Co ciekawe 3NOVATICA jest również założycielem i prowadzi forum dla osób zainteresowanych drukowaniem 3D – mojreprap.pl. Forum pełni misję edukacyjną oraz jest miejscem wymiany opinii na temat drukowania 3D.

Jednym z flagowych produktów firmy 3NOVATICA jest drukarka 3D o nazwie GATE 2.0. Ta polska drukarka 3D ma szereg ciekawych funkcji takich jak automatyczna kalibracja, zmiana filamentu podczas pracy – drukowanie 3D modeli o wielu kolorach – czy dedykowane oprogramowanie dla drukarki.

polska drukarka 3d - 3novatica gate 2.0
3NOVATICA GATE 2.0

ZMorph

Konstrukcje przedstawiane przez ZMorph to z pewnością jedne z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych polskich drukarek 3D. Dlaczego mowa tutaj o “wszechstronności”? Odpowiedź jest prosta: wymienne głowice.

głowice drukarki 3d zmorph
Głowice i narzędzia do ZMorph’a

ZMorph wprowadził szereg zamiennych głowic do drukarki, które umożliwiają drukowanie 3D z plastiku, czekolady i ciasta czy porcelany. To nie wszystko, ponieważ ZMorph sprzedaje jeszcze inne ciekawe akcesoria takie jak: ekstrudery umożliwiające druk z dwóch materiałów jednocześnie oraz narzędzia, które przemienią drukarkę 3D w frezarkę CNC! A czy wspomniałem, że ZMorph sprzedaje też głowice z laserem do grawerowania np. plexi?

polska drukarka 3d - zmorph
ZMorph 2.0S

Ile kosztują drukarki 3D?

Najtańsze drukarki 3D można kupić już za 1 tysiąc złotych. W większości są to zestawy DIY czyli do samodzielnego złożenia. Takie zestawy dedykowane są osobom, które chcą od podstaw dowiedzieć się czym jest drukowanie 3D oraz jak działa drukarka 3D.

Drukowanie 3D nie jest jednak przeznaczone tylko dla hobbystów, którzy chcą montować urządzenie krok po kroku przez kilka lub kilkanaście godzin. Wiele osób wykorzystujących technologie generatywne w pracy potrzebuje urządzeń, które zaraz po postawieniu na biurku będą gotowe do drukowania wysokiej jakości modeli. Oczywiście tego typu drukarki są zdecydowanie droższe do kit-ów do samodzielnego montażu.

W poprzednim akapicie wymieniłem 4 polskie drukarki 3D. Teraz poznasz ich ceny (brutto, na dzień 02.01.2016r.):

zortrax m200 cena monkeyfab prime cena 3novatica gate 2.0 cena zmorph cena
Cena Zortrax M200 Cena Monkeyfab PRIME Cena 3NOVATICA GATE 2.0 Cena ZMorph 2.0S
8480 zł 4890 zł 4999 zł 9225 zł

3DGence One – kolejny gracz na polskim rynku

3DGence to gliwicka firma, która istnieje na rynku od 2014 roku. Drukarka 3DGence One została okrzyknięta jedną z najlepszych drukarek FDM 2014 roku. Jej potencjał został dostrzeżony przez milionera Michała Sołowowa, który zainwestował w tą gliwicką firmę, obejmując 49% udziałów w spółce.

3DGence One posiada specjalny system autokalibracji (bardziej zaawansowany niż w drukarce Zortrax), dedykowaną elektronikę, system wymiany głowic oraz kontroli ciśnienia w głowicy (dzięki niemu cały czas podawana jest taka sama objętość materiału, zapewniająca jednolitość warstw). Minimalna wysokość warstwy to 100um. Cena: 11999,90 zł (Komputronik 14.06.2016).

3dgence one polska drukarka 3d
3DGence One

Filament do drukowania 3D

Z jakich materiałów możemy drukować? Jakie są ich wady i zalety? W tym miejscu opiszę materiał czyli tzw. filament do drukowania 3D, który stosuje się w technologi FDM, czyli Fused Deposition Modeling. O technologiach drukowania 3D wspomniałem już wcześniej w tym artykule ale… napisałem również osoby tekst o materiałach, który możesz przeczytać tutaj: filamenty do druku 3d.

filament - drukowanie 3d

Filament ABS do druku 3D

Jest to jeden z najczęściej używanych filamentów. ABS potocznie nazywany plastikiem to tak naprawdę polimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy. Jak każdy materiał wykorzystywany w technologii FDM, ABS jest tworzywem termoplastycznym. Podczas drukowania 3D głowica musi być rozgrzana do stosunkowo wysokiej temperatury sięgającej około 240 stopni Celsjusza.

Zalety: Wysoka wytrzymałość wydrukowanych elementów.

Wady: Duży skurcz cieplny, który może doprowadzić do nieprawidłowego wydruku.

Filament PLA – materiał biodegradowalny

PLA to polilaktyd – kwas mlekowy, który stosuje się do wytwarzania produktów biodegradowalnych. PLA znalazł zastosowanie również w branży druku 3D. Jest to materiał podobny do ABS jednak nie wymaga podgrzewania do tak wysokiej temperatury. Drukowanie 3D z PLA może przebiegać z głowica rozgrzaną do około 190 stopni Celsjusza. Nie wydziela nieprzyjemnego zapachu podczas drukowania 3D.

Zalety: Stosunkowo łatwy w obróbce. Druk 3D z tego materiału nie jest wymagający.

Wady: Mniejsza wytrzymałość od ABS, podatny na tzw. “podwijanie”.

Filament PET

Myślę, że wiesz gdzie wykorzystuje się PET… Wystarczy, że sprawdzisz z czego wykonane są butelki napojów i już wszystko będzie jasne. Z PET’u wykonuje się również filament do druku 3D

Zalety: Można drukować półprzezroczyste modele, które cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną.

Wady: Zbyt duże chłodzenie może doprowadzić do tego, że wydruk będzie kruchy.

Druk 3D z filamentu LAYWOOD – imitujący drewno

LAYWOOD jest to filament drewnopodobny, który zawiera przetworzone drewno oraz spoiwo polimerowe. Co ciekawe, regulując temperaturę głowicy możemy uzyskiwać wydruki albo jasnobrązowe dla niskich temperatur lub ciemnobrązowe dla wyższych temperatur.

filament laywood do druku 3d - figurka sowy - drukowanie 3d
Sowa wydrukowana z laywood’a

Gdzie szukać pomocy – fora o drukowaniu 3D

W polskojęzycznej części internetu znajdziemy 2 duże fora o drukowaniu 3D. Oba fora prowadzone są przez firmy sprzedające drukarki 3D, jednak jak już wcześniej wspomniałem, ich celem jest edukacja i wymiana doświadczenia.

Reprapowo – mojreprap.pl

Reprapowo (mojreprap.pl) zostało założone przez Krzysztofa Dymianiuka z firmy 3NOVATICA. Forum powstało w 2013 roku i obecnie posiada ponad 2700 użytkowników. Ilość postów to około 70 000 dlatego można założyć, że przeszukując to Reprapowo znajdziemy informacje na interesujące nas tematy.

Reprapforum – reprapforum.pl

Repraforum jest drugim co do wielkości forum poświęconym drukowaniu 3D. 800 użytkowników wygenerowało około 8000 postów. Forum sponsorowane jest przez firmę Monkeyfab.

Co dalej? Budowa drukarki 3D

Myślę, że ten artykuł przybliżył Ci świat druku 3D i rozumiesz czym jest drukowanie 3D. Jeżeli zaintrygował Cię ten tekst, to być może przeszło Ci przez myśl aby zaopatrzyć się w swojego własnego reprap’a.

Budowa drukarki 3D w gruncie rzeczy nie jest trudnym zadaniem. W internecie można znaleźć wiele sposobów na osiągnięcie tego celu.

Budowa drukarki 3D może oznaczać dla Ciebie:

  1. Samodzielne skompletowanie wszystkich elementów mechanicznych, elektronicznych i nośnych oraz złożenie i zaprogramowanie,
  2. Skorzystanie z przygotowanych zestawów DIY, które można kupić za rozsądną cenę. Budowa drukarki 3D może wtedy skrócić się do kilku godzin przeznaczonych na złożenie dostarczonych komponentów.

Moja budowa drukarki 3D już się zakończyła. Jeżeli chcesz zobaczyć jak przebiegało montowanie mojego reprap’a to koniecznie zobacz to >>. Tymczasem życzę Ci miłego “rozpracowywania” tematu drukowania 3D i jeżeli masz jakiekolwiek pytania to zadaj je w komentarzu poniżej :)

Źródła:

  • http://www.totalkustom.com/
  • http://archineeringtalk.com
  • http://www.biltekhaber.net/3-boyutlu-baski-cozumlerinde-teknoloji-sovu-basliyor.html
  • http://www.thingiverse.com/thing:261462
  • http://www.shapeways.com/creator/icesculpturecreator
  • http://wikipedia.pl/
  • http://wydrukujmi.pl/
  • http://3dprintingindustry.com/3d-printing-basics-free-beginners-guide/processes/
  • https://zortrax.pl/
  • http://www.monkeyfab.com/
  • http://3novatica.com/
  • http://www.komputerswiat.pl/
  • https://zmorph3d.com
  • http://3dprintingforbeginners.com/3d-printing-materials-bendlay-laywood-laybrick/

Jeżeli chcesz użyć infografiki o historii druku 3D, to skopiuj poniższy kod i wklej go w źródło na Twojej stronie:

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

retrakcja

Retrakcja – co to jest i jak ją ustawić

Retrakcja jest to bardzo istotny dla jakości wydruku proces. Podczas druku 3d zdarzają się momenty, …

29 komentarzy

  1. drukowanie przez ostatnie lata przeszło wielką przemianę i tak jak wszystko zmienia się na bieżąco wychodzac naprzeciw coraz większym oczekiwaniom konsumentów. jakoś wierzyć mi się nie chciało że takie cuda można wydrukować aż sam nie trafiłem na miejsce gdzie czarno na białym dostałem wydrukowane w 3d bryły z pro-kamro. fajna sprawa jest też z tworzeniem makiet. nie spodziewałem się aż tak wielkich możliwości.

    • To prawda – cały czas technologie druku 3d są w fazie rozwojowej a ponadto znajdują coraz częściej zastosowanie w kolejnych branżach czy dziedzinach przemysłu. Pozdrawiam

  2. Interesujący artykuł zawierający wiele przykładów i materiałów video. Wielkie dzięki. Wprawdzie mam każdego dnia styczność z drukarką 3D Gence w pracy ale warto ciągle poznawać nowości w tym zakresie. W końcu to nasza przyszłość i może przyszłe pokolenie będzie już wykorzystywać tę technologię nawet do robienia sobie posiłków.

    • Tak, branża dalej jest w fazie rozwoju, dlatego pojawiają się co chwilę jakieś nowinki :) Innowacyjnymi i ciekawymi pomysłami błysnęła, żeby daleko nie szukać, właśnie 3DGence wchodząc do projektu z G2A

  3. Jestem pod wrażeniem po przeczytaniu tego artykułu. Wiedziałem że,drukarka 3D może wiele bo sam jestem posiadaczem 3DGence ale żeby rzeźby z lodu??

  4. Super artykuł, nie spodziewałam się, że to wszystko można wydrukować w 3D i w takiej jakości :)

  5. Ciekawy post :) Trzeba dużo wiedzieć o druku, by jego jakość była jak najlepsza :) Pozdrawiam!

  6. Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł jak widać Druk 3d ma bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w medycynie, reklamie i nie tylko

  7. Artykuł bardzo mi się spodobał. Drukarki 3D bardzo się rozwijają. Zaraz będzie można wydrukować wszystko. Pozdrawiam ;)

  8. zmiencie te bzurke: ‘kolejną część ludzkiego ciała, którą można wszczepić’ bardzo prosze ;D osoby zajmujace sie 3d drukiem nie zawsze powinni zabierac sie za temat biodrukowania xD

  9. Ciekawe jakie rozwiązania będą dostępne w przyszłości. Na stronie https://cubicinch.pl/ można poczytać o firmie, która oferuje wiele możliwości związanych z drukiem 3d.

  10. Mam w domu kilka zepsutych urządzeń dla których mógłbym samodzielnie wydrukować uszkodzone części na domowej drukarce 3d. Koszt drukarki i prostego skanera 3d zwróciłby mi się niemal od razu w porównaniu z kosztem nowych urządzeń lub zamawiając brakujące części od firm trzecich. Tu właśnie widzę potencjał. Pisanie o figurkach to głupi argument ludzi, którzy nie mają wyobraźni jak taka drukarkę 3d w pełni wykorzystać.

  11. No tak druk dziś bardzo modny. Kiedyś każdy absolwent politechniki zakładał firmę składającą komputery, potem tworzącą strony internetowe, dziś stawia na biurku drukarkę 3D. Niestety 99.99% tych firm szybko bankrutuje. Wydaje mi się, że dla amatorów DIY runek jest już w 100% zapchany, można jeszcze na niego wejść mając zbędne miliony i kupić np. drukarki HP do robienia klejonych proszków (nowość na rynku).

  12. Jeśli zaczynacie swoją przygodę z drukiem 3D to zajrzyjcie na stronę print-me.pl znajdziecie tam bardzo dużo najlepszej jakości filamentów do przeróżnych zastosowań.

  13. Precyzyjny druk 3d

    Warto zwrócić uwagę na profesjonalny druk 3d. Obecnie jest już kilka firm oferujących usługi na precyzyjnych drukarkach 3d. NP: precyzyjnydruk3d.pl lub druk3d.wroclaw.pl

    Wyrób wykonany na profesjonalnej drukarce 3d odznacza się nieporównywalnie większą jakością odwzorowania cyfrowego modelu stl i w znaczący sposób umożliwia wykrycie ewentualnych błędów konstrukcyjnych.

  14. Całą masę różnych rzeczy można wydrukować. Na przykład makiety architektoniczne świetnie się do tego nadają.

  15. Dzięki druku 3D jeszcze dokładniej i lepiej możemy przygotowywać codziennie wykorzystywane przedmioty, dostosowując je przede wszystkich do naszych indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Wydrukować można praktycznie wszystko zastosowanie druku 3D jest bardzo szerokie

  16. Panie Piotrze, jeden z najbardziej merytorycznych artykułów o druku 3D na jaki ostatnio trafiłem (odkopałem). Myśle, że stanowi tak obszerne kompendium wiedzy, że warto zaktualizować informacje w nim zawarte :) A może to już czas na nowy artykuł? Kilka kwestii, które “wyłapałem” czytając artykuł:
    – druk 3d w technologii DLP, już od pewnego czasu drukuje się na warstwach 20um i mniej. Mamy obecnie wysyp niskobudżetowych drukarek 3D, które zaczynają konkurować jakością powierzchni nawet z drukiem w techonlogii SLA za pomocą lasera.
    – pojawiła się technologia MJF, konkurująca obecnie z technologią SLS
    – najpopularniejsze polskie drukarki 3D – niestety większość z tych firm już nie istnieje
    – ceny drukarek 3D – na ten moment nawet na polskim rynku można je już kupić z 500-600 zł
    – usługi druku 3D – opisany przez Pana “wysyp” firm, przerodził się w “wysyp” upadających firm. Warto dodać, że na ten moment coraz bardziej rozwija się branża profesjonalnych usług druku 3D. Przy okazji nie mogę nie wspomnieć o firmie, którą prowadzę. Jeśli ktoś z czytelników byłbym zainteresowany drukowaniem 3D na zlecenie – zapraszam na stronę protoplastic.pl na której mogą Państwo zapoznać się z naszymi usługami. Druk 3D z wysokotemperaturowych tworzyw, produkcja niskoseryjna a to wszystko w kilku technologiach drukowania 3D.
    – fora o drukowaniu 3D – mam wrażenie, że aktualnie zostają zastąpione przez grupy na Facebooku.
    – materiały do druku 3D, sądzę że ABS nie jest już najczęściej używanym filamentem. Właśnie przez ilość niskobudżetowych drukarek na rynku, które po prostu sobie z nim nie radzą. Wątpliwy jest też sens drukowania z ABSu na otwartych konstrukcjach. Jak wiadomo, takie wydruki są dużo słabsze od choćby PLA. Kolejna kwestia, że na rynku pojawiło się bardzo dużo nowych tworzyw, wartych uwagi.

    Jeszcze raz gratuluję ciekawego, obszernego artykułu.

  17. Świetny artykuł, dużo wiedzy teoretycznej ale i porady praktyczne. Temat dobrze wyczerpany. Z pewnością wiele osób, szukających informacji na temat drukowania i drukarek 3D zainteresuje ten artykuł. Każdy kto obecnie na etapie wyboru drukarki 3D powinien zwrócić uwagę na jakość, nowoczesne opcje w drukarce oraz filamenty, które odgrywają ważną rolę w efekcie końcowym.

  18. Marzy mi się drukarka 3D, ale ja akurat do celów hobbystycznych ją potrzebuję, gramy w dnd więc właśnie chce drukować różne postacie, i inne szczegółowe elementy do budowli etc, na chwilę obecną mam własnie na oku jedną, ale na razie muszę się wdrożyć w zastosowanie druku 3d. Fajny artykuł!

  19. Drukarka 3D to już faktycznie coś solidnego i konkretnego, ja z kolei, podziwiam ludzi, którzy maja naprawdę takie pasje. ponadto druk tego typu jest bardzo dokładny,mam wrażenie, że niezależnie od tego czy jest to drukarka za 2 tys czy droższa. wygląda to całkiem obiecująco naprawdę :)

  20. Piękna sprawa taka drukarka, w ten sposób to można działac regularnie :) Mnie tez sie marzy drukarka 3d ale na razie niestety, nie mogę jej kupić ze względu na to, ze kupiłem aktualnie części maszyn, bo moja koparka się zepsuła :(

  21. Fajna sprawa takie drukowanie, bardzo lubię tego typu rzeczy :) Moge jeszcze smiało powiedzieć, że sam lbuię wlasnie takie zabawy, ale teraz niestety funduszy ne ma bo cała kasa poszła na oprogramowanie dla firm budowlanych wiec trzeba podziałac w taki sposób.

  22. Wyobrażam sobie świat za kilka lat, w którym każdy w każdej chwili drukuje sobie co tylko zechce :) brzmi ciekawie. Sam się chyba zabiorę za druk 3D, pozdrawiam serdecznie.

  23. Bardzo ciekawy artykuł, obszerny ale bez lania wody. Same konkrety :)

  24. Sam na studiach miałem przedmiot dotyczący druku 3d i tam wiele się o tym nauczyłem, a że był to temat, który naprawdę mnie interesował postanowiłem zapisać się także na koło naukowe zajmujące się między innymi tym zagadnieniem. Moim zdaniem bardzo przyszłościowa branża.

  25. Bardzo fajny tekst. Dobrze, że drukarze inwestują w coraz to lepszy sprzęt oraz w filamenty, które jednak są podstawą do druku. Warto postawić na coś sprawdzonego, np. Print-Me. Szeroki wybór filamentów, w dobrej jakości, róznorodnej kolorystyce

  26. Jako korepetytor matematyki zastanawiam się, czy drukowanie 3D może być również stosowane w edukacji matematycznej. Czy istnieją projekty wykorzystujące druk 3D do tworzenia interaktywnych modeli matematycznych, które pomagają uczniom lepiej zrozumieć abstrakcyjne koncepcje? Może to stanowić fascynujące narzędzie do pokazywania trójwymiarowych struktur matematycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ