Curiosity przesyła panoramiczne zdjęcia

Po pierwszym kolorowym zdjęciu, przyszedł czas na zdjęcia panoramiczne! W środę MSL przesłał pierwsze zdjęcia, które naukowcy z nasa mogli “skleić” w jedno! Otrzymany obraz doskonale przedstawia otoczenie Curiosity oraz niesamowite krajobrazy krateru Gale. Ale to nie wszystko! Dzięki zdjęciom możemy także pooglądać jak wygląda pokład łazika. Kamery nawigacyjne pojazdu (Navcams) działają zatem bez zarzutu, i dają nam możliwość oglądania zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Po obróbce obrazów przez naukowców, zauważono bardzo ciekawą rzecz. W odległość zaledwie kilku metrów od Curiosity znajdują się małe odsłonięcia skał powstałe na skutek pracy silników manewrowych platformy- żurawia, który opuścił łazika na grunt. Jest to nie lada gratka dla naukowców, którzy będą mogli z łatwością przyjrzeć się skałom zalegającym pod marsjańskim pyłem.

źródło: nasa.gov

 

Dziś została sprawdzona i ustawiona w stronę Ziemi antena o dużym zysku. Sprawdzono także ruchomość masztu z kamerami nawigacyjnymi. Ponadto RAD czyli detektor promieniowania jonizującego został uruchomiony, ale dane nie zostały jeszcze przesłane na Ziemię. Wiedza o promieniowaniu panującym na Czerwonej Planecie może mieć ogromny wpływ na przyszłość załogowych lotów na Marsa. Ciekawą informacją są dane przesyłane z czujników temperatury podzespołów łazika – są one wyższe od zakładanych. Naukowcy z NASA uspokajają, że może to być związane z wyższymi temperaturami panującymi w kraterze. Oby eksperci mieli rację, bo samoczynne zwiększenie temperatury układów i elektroniki pojazdu, może świadczyć o niepoprawnym funkcjonowaniu systemów. Cały czas Curiosity wykonuje przegląd działania swoich podzespołów.

Już dziś Curiosity powinien wykonać pierwsze zdjęcia panoramiczne w kolorze. Czekamy z niecierpliwością!

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz czytać następne wpisy, to kliknij Lubię to!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Jeden komentarz

  1. Widziałam te zdjęcia i faktycznie robią robotę. Pamiętam jak śledziłam cały ten proces ustawiania anteny i tych wszystkich akcesoriów antenowych w internecie. Mega gratka dla fanów kosmosu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Promocja Urodzinowa - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a