Po pierwszym kolorowym zdjęciu, przyszedł czas na zdjęcia panoramiczne! W środę MSL przesłał pierwsze zdjęcia, które naukowcy z nasa mogli “skleić” w jedno! Otrzymany obraz doskonale przedstawia otoczenie Curiosity oraz niesamowite krajobrazy krateru Gale. Ale to nie wszystko! Dzięki zdjęciom możemy także pooglądać jak wygląda pokład łazika. Kamery nawigacyjne pojazdu (Navcams) działają zatem bez zarzutu, i dają nam możliwość oglądania zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Po obróbce obrazów przez naukowców, zauważono bardzo ciekawą rzecz. W odległość zaledwie kilku metrów od Curiosity znajdują się małe odsłonięcia skał powstałe na skutek pracy silników manewrowych platformy- żurawia, który opuścił łazika na grunt. Jest to nie lada gratka dla naukowców, którzy będą mogli z łatwością przyjrzeć się skałom zalegającym pod marsjańskim pyłem.
Dziś została sprawdzona i ustawiona w stronę Ziemi antena o dużym zysku. Sprawdzono także ruchomość masztu z kamerami nawigacyjnymi. Ponadto RAD czyli detektor promieniowania jonizującego został uruchomiony, ale dane nie zostały jeszcze przesłane na Ziemię. Wiedza o promieniowaniu panującym na Czerwonej Planecie może mieć ogromny wpływ na przyszłość załogowych lotów na Marsa. Ciekawą informacją są dane przesyłane z czujników temperatury podzespołów łazika – są one wyższe od zakładanych. Naukowcy z NASA uspokajają, że może to być związane z wyższymi temperaturami panującymi w kraterze. Oby eksperci mieli rację, bo samoczynne zwiększenie temperatury układów i elektroniki pojazdu, może świadczyć o niepoprawnym funkcjonowaniu systemów. Cały czas Curiosity wykonuje przegląd działania swoich podzespołów.
Już dziś Curiosity powinien wykonać pierwsze zdjęcia panoramiczne w kolorze. Czekamy z niecierpliwością!
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz czytać następne wpisy, to kliknij Lubię to!
Widziałam te zdjęcia i faktycznie robią robotę. Pamiętam jak śledziłam cały ten proces ustawiania anteny i tych wszystkich akcesoriów antenowych w internecie. Mega gratka dla fanów kosmosu :)