curiosity
źródło: nasa.gov

Curiosity jeździ

Przedwczoraj łazik Curiosity wykonał pierwsze manewry w miejscu lądowania, którego nazwa pochodzi od nazwiska autora książek fanatasy Ray’a Bradbury’ego. Rover przebył 4,5 metra w przód, następnie wykonał obrót o 120 stopni i przejechał w tył jeszcze około 2,5 metra – co daje około 6 metrów od miejsca lądowania, gdzie łazik stał i testował swoją aparaturę przez 16 dni.

Curiosity sprawny na Marsie

Dzisiejsze dokonanie Curiosity świadczy o sprawności układu jezdnego. Przed wykonaniem manewrów zostały przeprowadzone symulacje komputerowe oraz wizualizacja ruchu łazika po obszarze lądowania.

W tym tygodniu zostały wykorzystane instrumenty znajdujące się na wysięgniku łazika – mówimy tu o ChemCam czyli aparaturze do badania skał. Przy użyciu lasera oraz spektrometrów, stwierdzono, że skały, które zostały odsłonięte przez wydmuch z silników odrzutowych wysięgnika, zawierają bazalt.

Curiosity spędzi jeszcze kilka dni na lądowisku Bradbury’ego, a następnie uda się do pierwszego miejsca podróży, oddalonego o około 400 metrów na południowy wschód.

Poniższe zdjęcie przedstawia ślad kół Curiosity:

źródło: nasa.gov

A to jak nas robią w balona :-P

 

Jeżeli podobał Ci się wpis, to kliknij Lubię to!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a