białko w spermie

Białko w spermie działa na przyspieszenie kobiecej owulacji

Międzynarodowa grupa naukowców pracująca na Uniwersytecie w Saskatchewan w Kanadzie, przedstawiła dowody na to, że jedno z białek znajdujących się w spermie ssaków stymuluje kobiecy mózg do przyspieszenia owulacji. Ponadto białko to bierze udział w rozwoju i utrzymaniu komórek nerwowych.

Białko w spermie

Samce wszystkich przebadanych ssaków (także ludzi) posiadają dodatkowe gruczoły płciowe, które wzbogacają nasienie w różne składniki. Te dodatkowe gruczoły i wydzieliny, które produkują, nie są jeszcze dokładnie zbadane przez naukowców.

Przełomowym odkryciem w badaniach nad wspomnianymi gruczołami pochwalili się kanadyjscy naukowcy, którzy odnaleźli w spermie samców białka, które mają bezpośredni wpływ na odpowiedź hormonalną kobiety. Białkiem tym jest OIF – ovulation-inducing factor, czyli czynnik przyspieszający owulację.

Wynikiem porównania nowo odkrytego białka do tysięcy innych białek produkowanych przez ssaki, jest identyczność z NGF (nerve growth factor – czynnik wzrostu komórek nerwowych). Naukowcy stwierdzili, że molekuły mają taką samą wagę i skład.

OIF działa jak sygnał hormonalny, a jego obecność w krwiobiegu pobudza podwzgórze oraz przysadkę kobiecego mózgu do produkcji hormonów wywołujących jajeczkowanie. Mimo, że badacze nie znają dokładnego mechanizmu pobudzenia mózgu przez OIF, to zgodnie potwierdzają, że otrzymane wyniki stawiają w nowym świetle badania nad płodnością. Ponadto uzyskana wiedza pozwoli na lepsze rozumienie wpływu spermy na jajeczkowanie u ssaków.

 

Jeżeli podobał Ci się wpis, to klikaj Lubię to!

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a