Międzynarodowa grupa naukowców pracująca na Uniwersytecie w Saskatchewan w Kanadzie, przedstawiła dowody na to, że jedno z białek znajdujących się w spermie ssaków stymuluje kobiecy mózg do przyspieszenia owulacji. Ponadto białko to bierze udział w rozwoju i utrzymaniu komórek nerwowych.
Białko w spermie
Samce wszystkich przebadanych ssaków (także ludzi) posiadają dodatkowe gruczoły płciowe, które wzbogacają nasienie w różne składniki. Te dodatkowe gruczoły i wydzieliny, które produkują, nie są jeszcze dokładnie zbadane przez naukowców.
Przełomowym odkryciem w badaniach nad wspomnianymi gruczołami pochwalili się kanadyjscy naukowcy, którzy odnaleźli w spermie samców białka, które mają bezpośredni wpływ na odpowiedź hormonalną kobiety. Białkiem tym jest OIF – ovulation-inducing factor, czyli czynnik przyspieszający owulację.
Wynikiem porównania nowo odkrytego białka do tysięcy innych białek produkowanych przez ssaki, jest identyczność z NGF (nerve growth factor – czynnik wzrostu komórek nerwowych). Naukowcy stwierdzili, że molekuły mają taką samą wagę i skład.
OIF działa jak sygnał hormonalny, a jego obecność w krwiobiegu pobudza podwzgórze oraz przysadkę kobiecego mózgu do produkcji hormonów wywołujących jajeczkowanie. Mimo, że badacze nie znają dokładnego mechanizmu pobudzenia mózgu przez OIF, to zgodnie potwierdzają, że otrzymane wyniki stawiają w nowym świetle badania nad płodnością. Ponadto uzyskana wiedza pozwoli na lepsze rozumienie wpływu spermy na jajeczkowanie u ssaków.
Jeżeli podobał Ci się wpis, to klikaj Lubię to!