AutoCAD: PRZERWIJ i DOŁĄCZ

W prawdzie już dość dawno skończyłem omawiać główne polecenia z panelu Modyfikuj, ale w tym tutorialu postanowiłem wrócić do tego typu poleceń.

Przerwij

Polecenie to dla dużej liczby osób może być nieznane. W AutoCAD polecenie PRZERWIJ można stosować w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest przerwanie linii w dwóch punktach – w tym przypadku linia między dwoma wybranymi punktami zostaje usunięta. Warto pamiętać, że po wybraniu obiektu do przerwania mamy możliwość określenia Pierwszego punktu przerwania (domyślnie pierwszym punktem jest punkt wybrania obiektu do przerwania -> koniecznie obejrzyj powyższy tutorial aby zrozumieć zasadę działania tego polecenia).

Drugim wariantem jest przerwanie obiektu w punkcie. Ten wariant nie zadziała jednak w przypadku okręgu.

Dołącz

Polecenie DOŁĄCZ służy do łączenia sąsiadujących ze sobą linii. Warto pamiętać, że to polecenie nie zadziała, kiedy będziemy chcieli połączyć linie, które się ze sobą nie stykają. W praktycznym zastosowaniu tego typu polecenia mogą sprawdzić się w projektach architektonicznych, rysowaniu ścian lub otworów w ścianach.

Zapraszam do odwiedzenia fanpage’a na Facebooku oraz obejrzenia innych filmów kursu AutoCAD-a.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne w programach CAD

Projektowanie parametryczne to funkcjonalność dostępna w programach CAD od wielu lat. Niektóre programy bazują na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a