ARKYD – kosmiczny teleskop dla społeczności

Parę dni temu ruszył projekt, który ma za zadanie dofinansować wysłanie oraz utrzymanie na orbicie niewielkich rozmiarów teleskopu. Firma Planetary Resources nazwała ten nowy teleskop “ARKYD”. Całe przedsięwzięcie jest ciekawe pod tym względem, że dając datek na rozwój tego projektu, mamy możliwość otrzymać pewnego rodzaju prezent związany z teleskopem. i nie mówię tu o długopisiku z Planetary Resources. W zależności od kwoty wsparcia jaką damy na ARKYD (oczywiście bardziej wypasione rzeczy są przy datkach powyżej 100$) będziemy mogli otrzymać od dostępu do galeri z przygotowaniami teleskopu do wyprawy czy własnych zdjęć na orbicie (teleskop wyposażono w wyświetlacz oraz małą kamerkę na wysięgniku :D)  do możliwości nazwania asteroidy odkrytej przez ARKYD,swoją własną nazwą – aby jednak tak się stało, trzeba wyłożyć 10 000$ :P

Co do strony technicznej związanej z teleskopem ARKYD to:

  • jego waga wynosi 15 kg
  • jego wysokość to 200 mm
  • rozpiętość po rozłożeniu instrumentów już na orbicie to 600 mm
  • moc szczytowa 50 W

Pytanie jeszcze dlaczego nazwa “ARKYD”? Jest to swoisty “hołd” dla Arakyd Industries – znanej z Gwiezdnych Wojen firmy produkującej droidy :)

Co do optyki:

  • Apertura: 200 mm
  • Zakres fal: 200nm – 1100nm
  • zastosowano Active Image Stabilization

ARKYD będzie poruszał się około 450 mil nad Ziemią z prędkością około 5 mil/sek. Celem firmy jest nawiązanie współpracy z ośrodkami naukowymi i akademickimi oraz umożliwienie im korzystania z dobrodziejstw teleskopu na orbicie w celach edukacyjnych oraz naukowych. Urządzenie znaleźć się ma na orbicie w sierpniu 2015 roku.

Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana dołożeniem cegiełki na ARKYD oraz bonusami z tym związanymi, to zapraszam na ich stronęPamiętaj, zbieranie pieniędzy kończy się 30 lipca! Do tego czasu projekt musi uzyskać co najmniej 1 000 000 $ wsparcia aby wszystko odbyło się bez zakłóceń!

ARKYD

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

rosetta

Lądowanie na komecie – sonda Rosetta

Już tylko chwile dzielą nas od jednego z ważniejszych wydarzeń w historii eksploracji kosmosu. Jakkolwiek …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a