Główna » Tutoriale » Nakładka » APlus » APlus – praca w obszarze arkusza (UKŁADY)

APlus – praca w obszarze arkusza (UKŁADY)

Odpowiednie przygotowanie obszaru arkusza rysunku wykonanego w AutoCAD-zie pozwala na poprawne rozmieszczenie wszystkich elementów projektowanej konstrukcji, mapy czy innej dokumentacji. Tak przygotowane układy pozwalają również na ewentualną modyfikację arkusza w późniejszym czasie.

Polecenia wykorzystywane w obszarze arkusza

Do szybkiego rysowania rzutni wykorzystano polecenie nakładki APlus o nazwie Viewports draw fast (VP1), które pozwala na rysowanie rzutni z istniejących obiektów, tworzenia prostokątnej rzutni lub wykonanej na podstawie wieloboku. Polecenie Viewport Lock (VPL) można wykorzystać do zablokowania wybranych rzutni wewnątrz arkusza. Do zablokowania wszystkich rzutni jednocześnie użyto polecenia Vieport Lock All (VPLA). Poleceniami do odblokowania rzutni są Viewport Unlock (VPU) oraz Viewport Unlock All (VPUA) – dla wszystkich rzutni. Batch Copy objects to other Layouts (COLAY) to funkcja nakładki do szybkiego kopiowania elementów z jednego arkusza do innych (wybieramy arkusze, do których chcemy skopiować dane elementy). Poleceniem mającym odwrotny efekt – usuwania elementów – jest polecenie batch Erase objects from other Layouts (ELAY).

Zapraszam do obejrzenia tutoriala oraz do przetestowania nakładki APlus.

Zobacz również:

spłaszczanie 3d

Czyszczenie, format papieru, spłaszczanie 3d – APlus

Czyszczenie rysunku z linii, które wyglądają na pionowe/poziome, wstawianie ramek o odpowiednim formacie oraz spłaszczanie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

BLACK FRIDAY