APlus – praca w obszarze arkusza (UKŁADY)

Odpowiednie przygotowanie obszaru arkusza rysunku wykonanego w AutoCAD-zie pozwala na poprawne rozmieszczenie wszystkich elementów projektowanej konstrukcji, mapy czy innej dokumentacji. Tak przygotowane układy pozwalają również na ewentualną modyfikację arkusza w późniejszym czasie.

Polecenia wykorzystywane w obszarze arkusza

Do szybkiego rysowania rzutni wykorzystano polecenie nakładki APlus o nazwie Viewports draw fast (VP1), które pozwala na rysowanie rzutni z istniejących obiektów, tworzenia prostokątnej rzutni lub wykonanej na podstawie wieloboku. Polecenie Viewport Lock (VPL) można wykorzystać do zablokowania wybranych rzutni wewnątrz arkusza. Do zablokowania wszystkich rzutni jednocześnie użyto polecenia Vieport Lock All (VPLA). Poleceniami do odblokowania rzutni są Viewport Unlock (VPU) oraz Viewport Unlock All (VPUA) – dla wszystkich rzutni. Batch Copy objects to other Layouts (COLAY) to funkcja nakładki do szybkiego kopiowania elementów z jednego arkusza do innych (wybieramy arkusze, do których chcemy skopiować dane elementy). Poleceniem mającym odwrotny efekt – usuwania elementów – jest polecenie batch Erase objects from other Layouts (ELAY).

Zapraszam do obejrzenia tutoriala oraz do przetestowania nakładki APlus.

O autorze: Piotr Cichalewski

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2012 roku szkoli z obsługi oprogramowania CAD w szczególności programu Autodesk AutoCAD oraz Autodesk Inventor. Założyciel serwisu techtutor.pl zawierającego wideokursy z obsługi AutoCAD-a. Autor kursów dostępnych na największej polskiej platformie szkoleniowej strefakursow.pl. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek.

Zobacz również:

spłaszczanie 3d

Czyszczenie, format papieru, spłaszczanie 3d – APlus

Czyszczenie rysunku z linii, które wyglądają na pionowe/poziome, wstawianie ramek o odpowiednim formacie oraz spłaszczanie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij CAPTCHA * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Intensywna promocja - kursy CAD / CAM
Webinar Twój Pierwszy Rysunek w AutoCAD
Promocja -31% tylko do końca dnia | w koszyku wpisz: 26MAJ

Odbierz darmowe ćwiczenia z AutoCAD-a